Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Jak sprostać funkcji ręki w procesie fizjoterapii
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-07-23, 15:51   Jak sprostać funkcji ręki w procesie fizjoterapii

Osobowość i charakter człowieka oraz specyfika jego działalności uzewnętrzniają się w wyglądzie i zręczności jego rąk. Ręka ludzka ma złożoną budowę anatomiczną, wyposażona jest w szereg wyspecjalizowanych receptorów o dużej wrażliwości, posiada także rozległą sensomotoryczną reprezentację korową. Często porównywana jest do precyzyjnej maszyny o wysokim stopniu wyspecjalizowania i doskonałości, precyzyjnie uporządkowanej w jednostce ważącej mniej nip 50 dekagramów. Wykorzystując to jedyne w swoim rodzaju narzędzie człowiek realizuje zamysły mózgu w szerokim spektrum czynnościowym[1].

Sir Charles Bell, XIX wieczny anatom, fizjolog i neurolog pisał: „to dzięki ręce robotnik zarabia na pycie, rodzice pieszczą swoje dzieci, muzyk gra sonaty, ociemniały czyta, a głuchoniemy mówi”. Wśród 240 kinematycznych stopni swobody, charakteryzujących ciało człowieka, ap 72 przypadają na kończyny górne, a po 25 na każdą z rąk. Oprócz tego sprężystość mięśni agonistycznych i antagonistycznych wprowadza do układu dodatkowe tzw. dynamiczne stopnie swobody, czyniąc z ręki jeden z najdoskonalszych fragmentów układu kostnostawowo – mięśniowego [2].

Jako wszechstronne narzędzie chwytne, ręka umożliwia wykonywanie czynności siłowych i transportowych, stanowi organ precyzyjnej i wielopłaszczyznowej manipulacji, realizuje zadania komunikacyjne w obszarze gestykulacji i komunikacji non werbalnej, percepcyjno poznawcze oraz interakcyjno – społeczne, jest również źródłem ekspresji i artyzmu człowieka. Zgodnie z teorią budowy ruchów N.A. Bernsteina skuteczność motoryczna ściśle związana jest z propriocepcją (feedforward system) oraz możliwością uzyskania za jej pomocą informacji o wyniku ruchu (feedback system). Jednak przy tak dużej liczbie stopni swobody niezbędne staje się „zestrojenie” (koordynacja) ruchów poszczególnych segmentów, by wykreować aktywność harmonijną przestrzennie, estetyczną i efektywną czynnościowo oraz o prawidłowym timingu (zgodność czasowa poszczególnych sekwencji zadania motorycznego, gwarantująca ekonomię ruchu) [3].

Główna trudność sterowania ruchami rozpatrywana jest jako konieczność „zamrożenia” (redukcji) nadmiernych stopni swobody jednych połączeń stawowych w celu podwyższenia kontroli mobilności w pozostałych. Traktują o tym fazy kontroli motorycznej – uniwersalne narzędzie diagnostyczno – terapeutyczne stosowane w koncepcji PNF (Proprioceptive Neuromu-scular Facilitation). Swoją strukturą odzwierciedlają one progresję rozwojową człowieka, ukierunkowaną na automatyzację ruchów dowolnych z zachowaniem strategii posturalnych i równoważnych. Pozwalają, w oparciu o prawidłowości rozwoju ontogenetycznego, ustalić aktualne stadium kontroli sensomotorycznej pacjenta oraz dostosować optymalne procedury terapeutyczne [4].

Wyróżnia się cztery fazy kontroli motorycznej:

• Mobilność – rozumianą jako zdolność jedno sekwencyjnego osiągnięcia nowej pozycji wyjściowej bądź mopliwość uzyska-nia korekcji postawy ciała, wymagająca odpowiedniej rucho-mości stawowej oraz aktywności mięśniowej w skurczu koncentrycznym

• Stabilność – zdolność utrzymania skorygowanej postawy ciała w oparciu o izometryczną aktywność mięśniową przeciwstaw-nych lokalizacyjnie zespołów synergistycznych

• Mobilność na stabilności, określana równiep jako koordynacja – rozpatrywana jako jednoczesna zdolność kontroli elementu statycznego (postawy ciała) za pomocą izometrycznej lub au-ksotonicznej pracy mięśniowej oraz elementu mobilnego, stano-wiącego dźwignię zawieszoną na części stabilnej. Powstała w ten sposób wielozadaniowość wymusza na układzie rozdziel-ność sterowania kontrolą – kognitywnie monitorowana jest składowa mobilna, zaś podkorowo (automatycznie) składowa statyczna

• Zręczność – rozpatrywana wieloprofilowo jako czynności realizowane z nieprzewidywalnym wpływem środowiskowym (chwiejna płaszczyzna podparcia, czynnik czasowy, przybory i przyrządy), przekierowaniem sterowania korowego na inne zadania, np. liczenie, literowanie, sekwencyjne uzyskanie trudniej-szej rozwojowo pozycji wyjściowej, przemieszczanie się względem podłoża w dowolnej pozycji wyjściowej interpretowane jako szeroko rozumiana lokomocja.

Pacjent, poddawany stymulacji z wykorzystaniem zasad głównych i technik, koncepcji PNF uczy się osiągnąć nową pozycję wyjściową lub skorygować dotychczasową (mobilność), buduje w niej kontrolę stabilizacyjną (stabilność), wykonuje ruchy do-wolne, nie tracąc korekcji (koordynacja), może kontynuować zadanie pomimo zmieniających się warunków zewnętrznych (zręczność), np. limitu przestrzennego bądź czasowego [5].

Wczesna faza usprawniania

Pacjent nie tolerował żadnych bodźców zewnętrznych w obrębie poszkodowanej ręki i przedramienia, nie odczuwał prób samo-dzielnego aktywowania mięśni w tym obszarze, przeszczepione fragmenty skóry traktował jako obcą tkankę i nie utożsamiał się z nią [12]. Wszystko to uniemożliwiało zastosowanie jakichkolwiek bezpośrednich oddziaływań na kończynę operowaną.

Metodą z wyboru stała się koncepcja PNF, wykorzystująca w procesie usprawniania zjawisko irradiacji, polegające na rozprzestrzenianiu się pobudzenia nerwowo-mięśniowego ku poszkodowanym obszarom ciała pacjenta w wyniku bodźcowania sfer silnych i nie bolesnych. Ma ono na celu uzyskanie synergistycznej aktywności w obrębie dysfunkcyjnej, a nawet unieruchomionej ręki, często w systemie zamkniętych łańcuchów kinematycznych, i nazywane jest terapią pośrednią [6]. Wśród zalet oddziaływań z wykorzystaniem irradiacji wskazuje się:

• wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort psychiczny pacjenta

• mopliwość zachowania wymaganego poziomu intensywności oddziaływań

• torowanie reinerwacji obszaru poddawanego stymulacji

• zapobieganie skutkom bezpośredniego zmęczenia.

Do terapii wykorzystywano pozycję siedzącą, leżenie tyłem i bokiem oraz pozycję stojącą.

Irradiację czerpano z kończyn dolnych, miednicy, tułowia oraz z prawej kończyny górnej. Zastosowano techniki stabilizacyjne, kombinację skurczów izotonicznych i dynamiczną zwrotność ciągłą, a także stymulację oddychania.

Efektem prowadzonych oddziaływań usprawniających było uzyskanie:

• pełnej, bezbolesnej czynnej ruchomości w obrębie stawu ra-miennego i łokciowego w zakresie zgięcia, wyprostu i supinacji. Pronacja mopliwa była w zakresie 60°, w końcowym zakresie ruchomości pacjent zgłaszał sztywne ograniczenie, spowodowa-ne prawdopodobnie wewnętrznym materiałem zespoleniowym

• w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego uzyskano bez-bolesne, bierne zgięcie dłoniowe w zakresie 70°, czynne – 50°, z siłą mięśniową 3 w teście Lovetta. Ruch bierny zgięcia grzbietowego osiągnął 20°, czynnie pacjent potrafił wrócić ze zgięcia dłoniowego do pozycji pośredniej z siłą mięśniową 2. Uzyskano również śladowy ruch czynny odwiedzenia w kierunku dołokciowym i do promieniowym

• aktywność palców wypracowano w pełnym fizjologicznym zakresie z siłą uścisku 4/5 w skali Lovetta, w stawach śródręcz-no-palcowych pacjent uzyskał 60° ruchomości oraz siłę mię-śniową 3/4

• pomimo braku pełnego zrostu kostnego i utrzymujących się deficytów w zakresie ruchomości kciuka, pacjent uzyskał ruch opozycji z mopliwością chwytu pęsetowego, co wydajnie pod-wypszyło jego sprawność w zakresie motoryki małej.Pacjent wysoko oceniał efekty terapii, wskazując na wyraźną poprawę poziomu jakości pycia, wynikającą z bezbolesności, redukcji obrzęku i odzyskania czucia, a w konsekwencji uzy-skania samodzielności w codziennych czynnościach higienicz-nych i prostych zadaniach manualnych wymagających chwytu. Podobne spostrzepenia potwierdzają dane z piśmiennictwa [8,9].

Faza czynnościowa usprawniania

Postępujący zrost kostny, poprawa czynnościowa i krążeniowa oraz stopniowe hartowanie się operowanej kończyny na bodźce zewnętrzne (dotyk, ucisk, bodźce termiczne) umożliwiło rozszerzenie oddziaływań terapeutycznych o zabiegi fizykalne i terapię manualną [14,15].

Zastosowano:

aplikacje Kinesiology Taping, mobilizację blizn, światło spolaryzowane, laser czerwony 630 nm na blizny i przeszczep skórny w celu normalizacji i porządkowania włókien kolagenowych w bliźnie i przeszczepie, postępowanie przeciwobrzękowe – masaż limfatyczny i profilaktyka zastoju limfatycznego

Kontynuowano kinezyterapię z wykorzystaniem koncepcji PNF, stosując, oprócz pracy pośredniej, aktywności z progresywnym osiowym obciążeniem oraz techniki: stabilizację zwrotną i rytmiczną stabilizację, kombinację skurczów izotonicznych, odtwarzanie, dynamiczną zwrotność ciągłą. Wykorzystywano następujące zasady główne facilitacji: opór manualny, irradiację, zmianę normalnej kolejności ruchu, kontakt wizualny i aproksymację.

Podsumowanie

Ręka człowieka często ulega okaleczeniu w wyniku urazu, zniekształcenia chorobą czy wadą wrodzoną. Ortopedyczne dysfunkcje w jej obrębie z reguły skutkują wtórną sztywnością i ograniczeniem ruchów innych stawów koń-czyny górnej. Z mechanicznego punktu widzenia, oprócz uszkodzeń traumatologicznych, w dużej mierze zaburzenia o charakterze niestabilności bądź przeciążenia obserwowane są także w stawach obręczy barkowej, szyi i tułowiu.

Prawidłowa ruchomość w stawie barkowym i łokciowym wraz z nawracaniem i odwracaniem przedramienia decyduje o optymalnym ustawieniu czynnościowym ręki. Zasadne wydaje się zatem uwzględnienie w procesie fizjoterapeutycznym specjalistycznych stymulacji ukierunkowanych na stawy ręki i palców, ale również stworzenie optymalnych warunków ich funkcjonowania poprzez reedukację posturalną pacjenta.

Trening stabilizacyjny pasa barkowego z uwzględnieniem repozycji klatki piersiowej oraz odtworzenie czynnościowej liniowości w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego, z podkreśleniem charakterystycznego dla ręki wysokiego poziomu percepcyjno-sensorycznego.

Ewa Górna1(A,B,C,D), Zbigniew Śliwiński2,3(D,E,F), Marek Wiecheć4(C,D,E), Jan W. Raczkowski5(E,F)
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 8
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB