massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-12-02, 03:03 PRONACJA / KOŚLAWOŚĆ STÓP - NIE JEDNO MA IMIĘ
Współczesny świat obuwia, podologii dosłownie ,,trzęsie" trudnymi słowami, roli np systemów amortyzacyjnych i wspierających stopę w trakcie biegu, chodu w obuwiu itp. Biomechanicy uznają stopę za funkcjonalnie wydolną, gdy w płaszczyźnie strzałkowej kąt nachylenia kości piętowej do podłoża wynosi ok 42 stopni. Jeżeli ten kąt maleje mówi się o istnieniu nie tylko samego płaskostopia ale również o całej kaskadzie zmian biomechanicznych w stopie - ewersja pięty, rotacja kości stępu itd.
Świat fizjoterapii przez wiele lat opierał się na trzech aspektach tzw. efektu nadpronacji - czyli pojawiania się zbyt dużej wartości pronacji w chodzie, biegu bądź też w statycznie.
- Pierwszy aspekt dotyczył złej pracy i niewydolności układu więzadłowego ( duża elastyczność, wiotkość itp.)
- Drugi aspekt dotyczył przede wszystkim niewydolności układu mięśniowego
- Trzeci aspekt opisywał współpracę dwóch powyższych układów
Jest to oczywiście pewne uproszczenie, gdyż aby stopa pracowała prawidłowo konieczne jest też rozpatrzenie tego wszystkiego w ujęciu powięzi, układu neurologicznego i wielu innych powiązań.
Istnienie za dużej pronacji przypisuje się przede wszystkim niewydolności tzw. amortyzatora Schwartza - czyli ,kooperacji" więzadła trójgraniastego i mięśnia piszczelowego tylnego, które to utrzymują prawidłową wartość koślawości pięty w granicach 6 stopni. Wielu z nas specjalistów z pewnością zna ten układ i tak też skupia się na ćwiczeniach z pacjentem, terapii manualnej tych struktur i ich powiązań w łańcuchach kinetycznych. I to jest doskonałe, jednak co gdy te ćwiczenia mimo wszelkich starań pacjenta, terapeuty nie przynoszą skutku?
Pomocna będzie wiedza z zakresu embriologicznego rozwoju stopy, a konkretnie kości skokowej. Kość skokowa składa się z bloczka, szyjki i głowy. W momencie narodzin kąt między szyjką kości skokowej a kopułą wynosi ok 30 stopni w kierunku przywiedzenia.
Następnie ten kąt ulega zmniejszeniu w wieku późniejszym. Gdy ten kąt ulega zmianie ( redukcji) głowa kości skokowej niejako wykonuje skręt razem z szyjką kości skokowej po to aby w pozycji neutralnej przodostopie było w lekkiej pronacji ( pamiętajmy, że do głowy kości skokowej jest przymocowana kość łódkowata, a do łódkowatej I kość śródstopia.
Lateralizacja ustawienia głowy wraz ze skrętem w kierunku pronacji ( daje to lepszą kontrolę supinacji przodostopia) jest konieczna, aby wspomniane stawy ustawiły się prawidłowo. Jeżeli nie dojdzie do tego, nazwijmy to ,,twistu" możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie na skutek braku torsji szyjki kości skokowej całe przodostopie ustawi się w supinacji, w pozycji neutralnej.
Jest to tak zwana deformacja, bądź STOPA ROTHBART'A (łac. primus metatarsus elevatus / supinatus). Innymi słowy I kość śródstopia ustawi się w supinacji, a kość łódkowata w rotacji zewnętrznej. W momencie chodu paradoksalnie stopa nie będzie ustawiała się supinacyjnie lecz wręcz przeciwnie - na skutek ,,zabrania" pronacji na skutek zmiany strukturalnej cała stopa w trakcie chodu musi wykonać jej ,,za dużo".
Samo podudzie wykonuje 4-6 stopniową rotację wewnętrzna nad stopą w trakcie chodu od momentu kontaktu pięty z podłożem, aż do momentu wybicia. Na skutek deformacji i zaburzenia tego ruchu podudzie musi często wykonać przeciwną rotację - zewnętrzną i doprowadza to do GLOBALNEGO EFEKTU NADPRONACJI ( czyli zaburzenia osiowości/napięć w całej kończynie dolnej dolnej aż do potylicy).
Rozumienie wzajemnych zależności w leczeniu fizjoterapeutycznym tego typu deformacji ( raczej skutków) jest konieczne. Warto w terapii uwzględnić m.in:
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13