Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Akupunktura w migrenie skuteczna jak leki
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2017-03-18, 08:57   Akupunktura w migrenie skuteczna jak leki

Taki wniosek co do skuteczności akupunktury w zwalczaniu bólu migrenowego płynie z przeglądu The Cochrane Library, opracowywanego przez jedną z najbardziej opiniotwórczych organizacji zajmujących się oceną skuteczności procedur medycznych. Jednak dzisiaj żadne z dużych towarzystw naukowych nie rekomenduje nakłuwania igłami jako metody eliminowania migrenowego bólu głowy.

Jak dotąd nie ma sposobu wyleczenia z migreny. „Nie mamy specyficznych leków umożliwiających wyłączenie ośrodka aktywizującego ból migrenowy. Dysponujemy jedynie preparatami, które łagodzą lub blokują odczuwanie dolegliwości” — tłumaczy dr n. med. Łukasz Kmieciak, specjalista neurolog z Centrum Leczenia Bólu w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i American Interventional Headache Society.

Doraźne przerywanie ataku

Wspomniane środki stosowane doraźnie w celu zahamowania ataku to m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne i specyficzne leki przeciwmigrenowe — tryptany. Są one często nadużywane, co powoduje efekty niepożądane — od zaburzeń pracy przewodu pokarmowego (bóle żołądka, biegunki etc.) po tzw. bóle z odbicia, które są reakcją układu nerwowego na nadmiar leków.

„Szczególnie duży potencjał mają pod tym względem tryptany, które według wytycznych powinny być stosowane maksymalnie 3 dni w tygodniu i nie więcej niż 8 dni w miesiącu” — podkreśla dr Kmieciak.

Do tego zarówno leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jak i przeciwmigrenowe nie zawsze działają. Co trzecia osoba stosująca tryptany nie odpowiada na to leczenie. Ratunkiem są jeszcze leki podawane profilaktyczne przed wystąpieniem ataku migreny — przeciwpadaczkowe i pochodne ergotaminy, ale również one nie spełniają wszystkich oczekiwań. Pacjenci często rezygnują z ich zażywania, bo dają objawy uboczne, m.in. kołatanie serca, problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci. To wszystko sprawia, że cały czas trwają poszukiwania innej, skutecznej metody pokonania migreny.

Obiecujące zestawienia

Czy akupunktura okaże się złotym środkiem migrenologów? Najnowszy przegląd The Cochrane Library może budzić takie nadzieje. Jego autorzy przeanalizowali opublikowane do stycznia ubiegłego roku wyniki 22 różnych badań, w których uczestniczyło prawie 5 tys. osób z całego świata. W czterech badaniach, z udziałem ponad 2 tys. pacjentów, akupunktura dodana do standardowego leczenia skutkowała złagodzeniem bólów migrenowych.

W przeciwieństwie do wcześniejszych ustaleń, wyniki najnowszego przeglądu wskazują również, że skuteczność „prawdziwego” zabiegu akupunktury jest większa niż placebo (wkłuwanie igieł w niewłaściwe punkty na ciele lub niewnikające głębiej pod skórę). Co prawda, jak komentują autorzy, różnica ta jest niewielka, ale istotna statystycznie. Warto dodać, że efekty leczenia utrzymują się jeszcze po 6 miesiącach od jego zakończenia.

Porównywano także akupunkturę z działaniem profilaktycznych leków przeciwmigrenowych. Okazała się ona bardziej skuteczna, choć po upływie trzech miesięcy różnica była już niewielka. Warto jednak odnotować, że osoby, u których stosowano akupunkturę, rzadziej skarżyły się na działania niepożądane oraz rzadziej rezygnowały z udziału w badaniu niż poddawane farmakoterapii.

Dostępne dane wskazują, że dołączenie akupunktury do leczenia objawowego migreny zmniejsza częstość napadów bólu głowy — podsumowują autorzy. — Jest ona co najmniej równie skuteczna jak terapia z użyciem leków stosowanych w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Może być więc brana pod uwagę jako opcja terapeutyczna dla pacjentów, którzy chcieliby poddać się takiemu leczeniu”. Z pomocą akupunktury liczba dni z napadami migreny może zmniejszyć się z 6 do 3,5 w miesiącu. W przypadku standardowego leczenia zmniejsza się z 6 do 5 dni w miesiącu, a przy leczeniu profilaktycznym do 4 dni.

Z perspektywy praktyków

Wprawdzie nie pierwszy raz naukowcy analizowali skuteczność akupunktury w migrenie, ale wyniki tego przeglądu są wyjątkowe. „Jeszcze półtora roku temu słyszeliśmy jedynie, że warto rozważyć zastosowanie akupunktury u tej grupy chorych. Teraz prestiżowa organizacja jaką jest The Cochrane Library ją zaleca” — komentuje dr Łukasz Kmieciak. Według niego, można wręcz mówić o przełomie — nie tyle w metodzie leczenia, ile w podejściu do niego.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu akupunktura była bardzo źle widziana w środowisku medycznym. Powoli to się zmienia. Jednak wciąż niewielu pacjentów, a nawet lekarzy wie, że nakłuwanie igłami jest w poradniach leczenia bólu zabiegiem refundowanym przez NFZ. Jest on również finansowany przez systemy zdrowia w innych państwach, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA.

„Akupunktura jako popularny od lat i stosowany szeroko sposób leczenia bólów głowy nadal budzi wiele kontrowersji” — przyznaje dr n. med. Maria Wysocka-Bąkowska, specjalista neurolog i migrenolog z Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i European Headche Federation.

Choć jak wynika z najnowszego przeglądu, metoda ta może dorównywać skutecznością leczeniu tradycyjnemu (a nie daje efektów ubocznych!), to nie jest oficjalnie rekomendowana do leczenia migreny przez żadne duże towarzystwa naukowe, jak np. International Headache Society czy te, do których należy dr Wysocka-Bąkowska. „Uważa się bowiem, że skuteczność akupunktury jest zbliżona do placebo: daje efekty na krótki czas (1-3 miesiące), co może wynikać z poprawy nastroju i zmniejszenia napięcia mięśni.

A potem stan pacjenta wraca do punktu wyjścia” — tłumaczy migrenolog. Ona sama tylko w wyjątkowych przypadkach kieruje na leczenie akupunkturą. Robi to wtedy, gdy pacjent miał dobre doświadczenia z tego rodzaju terapią. A takich pacjentów prawie nie widuje.

Zupełnie inne doświadczenia ma dr Łukasz Kmieciak, który praktykuje akupunkturę od 15 lat. Pierwszy raz zetknął się z nią w 1997 roku w szpitalu na Tajwanie, gdzie przebywał na stypendium. Potem sztuki nakłuwania igłami uczył się na uniwersytecie i w szpitalu w chińskim Tianjin.

„Zdarza się, że akupunktura nie działa — przyznaje dr Kmieciak. — Miałem kilkanaście pacjentek z migreną, którym tą metodą nie mogłem pomóc. Ale znacznej większości przynosi ulgę: ból pojawia się rzadziej, jest mniej intensywny, chory lepiej reaguje na leki, np. jeśli do tej pory był zmuszony zażywać tryptany aż 20 dni w miesiącu, to po serii zabiegów wystarczy raz na 3 miesiące”. Jak dodaje, migrena jest chorobą genetyczną, a genów nie zmienimy. Na chwilę obecną nie możemy pozbyć się jej całkowicie, ale z pomocą akupunktury jesteśmy w stanie złagodzić jej przebieg.

Sposób na napięcie

Dr Maria Wysocka-Bąkowska jest zdania, że akupunktura jako terapia małoinwazyjna może być pomocna u części pacjentów, „zwłaszcza tych, którzy mają migreny z aurą złożoną, cierpią jednocześnie na schorzenia naczyniowe i nie reagują na typowe leki”. Nakłuwanie igłami może być również terapią uzupełniającą w okresach nasilenia dolegliwości bólowych lub w czasie zmniejszania ilości stosowanych farmaceutyków.

Ekspertka dodaje, że lepiej na akupunkturę mogą odpowiadać chorzy z napięciowym bólem głowy (najbardziej powszechnym, wiążącym się ze stresem i napięciem psychicznym). Choć jej zdaniem, efekt terapii jest przejściowy, utrzymuje się 1-2 miesiące.

Spostrzeżenia te częściowo potwierdza kolejny przegląd The Cochrane Library. Tym razem była to analiza 12 badań przeprowadzonych z udziałem 2349 osób z napięciowym bólem głowy. Na tej podstawie autorzy doszli do wniosku, że leczenie akupunkturą składające się z co najmniej 6 sesji terapeutycznych może być cennym rozwiązaniem dla pacjentów z częstymi epizodami tego rodzaju bólu.

Podobnego zdania jest dr Łukasz Kmieciak: „Po leczeniu akupunkturą głowa boli ich rzadziej, a ból nie jest tak silny i dokuczliwy. Poza tym chorzy potwierdzają większą odporność na stres — odczuwają większy spokój, a bywa, że nawet w ogóle nie odczuwają napięcia związanego ze znalezieniem się w sytuacji stresogennej”.

W podsumowaniu przeglądu The Cochrane Library czytamy, że potrzeba kolejnych badań poświęconych temu problemowi, zwłaszcza porównujących akupunkturę z dostępnymi metodami leczenia napięciowego bólu głowy.

Jak to działa

Uważa się, że akupunktura ma działanie neuromodulujące — blokuje szlaki przewodzenia bólu. Sam zabieg trwa niewiele ponad 20 minut. Do jego wykonania stosuje się 15-30 cienkich jak włos, jednorazowych igieł ze stali chirurgicznej, które wkłuwa się w skórę głowy, ale również rąk, brzucha i innych części ciała. O ich umiejscowieniu decyduje diagnoza, stawiana zgodnie z prawidłami medycyny chińskiej.

Przed wkłuciem igły (czasem nawet na głębokość 3 cm) skóra jest odkażona. Odpowiednie zakończenie ostrza sprawia, że nie dochodzi do przecięcia tkanek, lecz ich rozsunięcia. Dla wzmocnienia stymulacji do igieł doprowadza się prąd elektryczny o niewielkim natężeniu. Zwykle stosuje się serię 10-15 zabiegów, z czego 2-3 w pierwszym tygodniu, a kolejne co 7-10 dni.

Efekt rozwija się jeszcze trzy tygodnie od zakończenia leczenia i może utrzymywać się nawet do roku. Skutkiem ubocznym akupunktury mogą być niewielkie zasinienia w miejscu wkłucia igły, lekka senność czy osłabienie bezpośrednio po zabiegu. Przeciwwskazaniem są choroby nowotworowe.

z pulsmedycyny.pl
 
     
Linki sponsorowane
gwiazdeczka7

Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 21
Wysłany: 2018-09-19, 13:41   

Potwierdzam! Sama stosowałam i jestem bardzo zadowolona.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB