Wysłany: 2009-11-18, 22:58 Zwyrodnienie i złamanie
Mam pacjentkę, która ma zwyrodnienia w odcinku szyjnym, a do tego wyszło jej w badaniach, że ma złamany kręg C5, który przypomina C7, bo jest troszkę wysunięty. Pacjentka odczuwa czasami bóle w lewej półkuli i trochę jej się kręci w głowie przy ruchach głową.
Wiem, że przy złamaniach nie należy wykonywać masażu, ale pacjenta jeździła do sanatorium gdzie miała masaże, lekarz także mówi, żeby brała 2x do roku serię masaży. Wykonuję u niej masaż klasyczny 3 dzień+ćwiczenia. Pacjentka odczuwa minimalną poprawę.
Co sądzicie o tym przypadku, czy mam kontynuować masaż ?
I jeszcze jedna sprawa. Często zgłaszają się osoby ze zwyrodnieniami, jednak połowa ( szczególnie osoby starsze ) po moich masażach nie odczuwają żadnej różnicy. Jakie techniki powinienem zastosować ?
Pomógł: 2 razy Dołączył: 28 Wrz 2009 Posty: 151 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-07, 15:07
Na początku radzę sobie przypomnieć troszeczkę patofizjologii zmian zwyrodnieniowych a konkretnie czym jest zwyrodnienie. Warunkiem prawidłowej pracy stawu jest to by staw pracował w optymalnym dla siebie obciążeniu o zmniejszonym tarciu. Tarcie wiadomo, co obniża- maź stawowa oraz chrząstka. Zmiany degeneracyjne chrząstki powodują ból, ból z kolei będzie wzmagał napięcie mięśniowe, napięcie mięśniowe będzie wzmagało ból itp itd. BŁĘDNE KOŁO BÓLU. Jeśli chodzi o zmiany zwyrodnieniowe starcze. które jest nieuchronne to tutaj masaż super efektów nie da. Jedynie co możemy zdziałac to rozluźniac nadmiernie napięty mięsień. Gdy pojawia się wzmozone napięcie mięśniowe to jest mase technik rozluźniających mięsień. Ja niekiedy wykorzystuję technikę, która niektórzy nazywają ,,techniką poprzez drżenie pęczkowe mięśnia". Gdy masz napięty mięsień i przyłożysz palce i lekko uciśniesz i zaczniesz przesówać skóre i tkanki po mięśniu poczujesz, że mięsień zaczyna drżeć. Tu bym się skupił na takich technikach rozluźniających. Można zastosować ugniatanie podłuiżne, gdy nie ma zmian o charakterze miogelozy. Bardziej bym wysłał takiego pacjenta do fizjoterapeuty, który popracuje trochę manualnie nad kręgosłupem- kaltenborn, pnf itp. Co do karku, jeżeli są tego typu zmiany po pierwsze zrobiłbym test ruchomości karku. Masaż klasyczny może pomóc ale nie zlikwiduje problemu- ja praktycznie bez RTG nie dotykam się takich przypadków. Jeżeli C5 jest wysunięty może blokować przepływ krwi przez tętnicę kręgową, nie mówiąc juz o ucisku na rdzeń i korzenie nerwowe. Tutaj z kolei masaż nie pomoże za wiele a jedynie repozycja, ale tego już masażyście robić nie wolno. Wspomniałeś o tym, że pacjentce już kręci się w głowie, czyli prawdopodobnie ucisk na tętnicę jest, pytanie, czy wysunięcie jest klasyczne, czy tez z rotacją? trochę dziwie sie lekarzowi, że ogranicza zlecenie tylko do masażu. W takim przypadku ja ewidentnie bym skonsultował się ze swoimi kolegami po fachu- fizjoterapeutami by zobaczyli ten przypadek a w szczególności trzeba ocenić zdjęcie RTG!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12