massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-06-10, 12:18 Rola terapii manualnej w kompleksowym podejściu do klienta
Ból, jako nieprzyjemne wrażenie zmysłowe odczuwane przez Klienta jest tym czynnikiem, który sprawia, że zaczyna on poszukiwać pomocy oraz ulgi. Jest to zazwyczaj sygnał płynący z naszego ciała mówiący nam, że nie wszystko jest z nim w porządku – zarówno w odpowiedzi na uraz bezpośredni, jak i kumulację długofalowych obciążeń, prowadzących do zmian patologicznych.
Coraz częściej pierwszą deską ratunku w tej sytuacji jest fizjoterapia. Jedną z dziedzin, którą fizjoterapeuci oraz osteopaci stosują w takich przypadkach jest bardzo szeroko rozwinięta terapia manualna. Na jakim etapie leczenia warto zastosować ręczne techniki pracy z ciałem?
ROLA TERAPII MANUALNEJ W KOMPLEKSOWYM PODEJŚCIU DO KLIENTA Z BÓLEM
Bardzo rozwinięta medycyna manualna służy nie tylko terapii samej w sobie, ale przydaje się również w przypadku obszernej diagnostyki, która w wielu przypadkach może zastąpić lub wykluczyć kosztowne badania obrazowe. Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu szeregu testów, doświadczony terapeuta manualny jest w stanie określić przyczynę bólu oraz dobrać odpowiedni zestaw technik, które wyprowadzą Klienta z patologicznego stanu bólowego.
Zazwyczaj tego rodzaju postępowanie jest krótkotrwałe, interwencyjne i nie powinno być traktowane jako długofalowe leczenie, ponieważ główną rolą terapii manualnej jest szybkie przywrócenie zaburzonego stanu równowagi, zarówno na poziomie stawowym jak i na poziomie tkanek miękkich.
Prawidłowo funkcjonujące ciało człowieka posiada sprawnie działające mechanizmy naprawcze, które w przypadku zachwiania harmonii wewnętrznej uaktywniają się i przywracają ład w ciele.
Terapia manualna jest metodą, która niesie pomoc wtedy, kiedy z jakiejś przyczyny nasz naturalny system naprawczy jest niesprawny. W wyniku zadziałania bodźca idącego z rąk terapeuty ciało dostaje sygnał, aby „wrócić na prawidłowe tory funkcjonowania” i rozpoczyna się krótkotrwały proces uzdrawiania. Krótkotrwały, to znaczy trwający 7-10 dni, nawet w przypadku zastosowania nieco bardziej bodźcujących oraz traumatyzujących technik, np. w obszarze powięzi.
Jeśli zmiany w ciele są bardzo duże i pojawiły się już zaawansowane kompensacje, proces leczniczy będzie rozłożony w czasie. Nie należy jednak traktować wizyt u terapeuty manualnego jako jedynej drogi leczenia. Ze względu na bierną postawę Klienta/Pacjenta, która przeważa podczas terapii (poza nielicznymi technikami, które w bardzo niewielkim stopniu angażują tę osobę), całą pracę wykonuje terapeuta na jego możliwie najbardziej rozluźnionym ciele. Daje to podstawę, by w łagodny i fizjologiczny sposób aktywować zaburzony układ ruchu do samodzielnej regeneracji.
Jeśli jednak zależy nam, aby efekt przywróconej równowagi był trwały, należy skorzystać z technik, które w dużej mierze wykraczają poza pracę manualną na kozetce u terapeuty i nie traktować jej jako wciąż braną „tabletkę przeciwbólową”. Ważne jest zaangażowanie Pacjenta w proces zdrowienia i stosowanie autoterapii wspomagającej w domu, co przyspiesza i skraca czas leczenia. Zazwyczaj są to techniki rozluźniające i relaksujące, ale nie można zapomnieć o aktywacji, zwłaszcza poprzez ruch, który jest ogromną siłą leczniczą i utrwalającą osiągnięte na terapii efekty.
URAZ CIAŁA, BÓL I WSPARCIE TERAPEUTY MANUALNEGO
W odniesieniu do Klienta/Pacjenta z bólem, który nie do końca świadomy stanu w jakim się znajduje pierwsze kroki kieruje do trenera, warto wiedzieć, że współpraca z terapeutą manualnym może w znacznym stopniu ułatwić, przyspieszyć oraz skorygować treningi.
Bardzo utrwalone zmiany w ciele, np. w wyniku wielu lat spędzonych w pozycji siedzącej lub kompensacji po epizodzie dyskowym w przeszłości mogą sprawić, że ruch nie będzie prawidłowy, świadomy i fizjologiczny. Klient, chcąc nadal wykonać postawione przez trenera zadanie, będzie szukał alternatywnych dróg manifestacji ruchu, angażując te struktury mięśniowo-powięziowe, które nie powinny brać w nim udziału. Zadziała schematycznie i poprzez nawyki, które wyrobił sobie w przeszłości, broniąc się przed dalszym urazem.
Dzieje się tak, ponieważ straumatyzowany i nadmiernie napięty obszar tkanek jest nieaktywny i w naszej podświadomości wyłączony z pracy ruchem. Zastosowanie technik manualnych, które „obudzą” przepływ impulsacji nerwowej oraz przywrócą przepływ płynów tkankowych w tym miejscu, znacznie ułatwi torowanie ruchu, gdyż zostaną przywrócone warunki do pracy fizjologicznej.
Współpraca trenera z terapeutą manualnym może przejawiać się na wielu etapach realizacji planu treningowego i stanowić kompleksową fizjoterapię. Czasem warto już na początku przekazać Klienta bólowego terapeucie, aby rozpocząć treningi w komforcie i bez bólu oraz towarzyszących mu kompensacji. To z kolei przyspieszy rozwój w ruchu. Przy bardziej ambitnych celach, np. przygotowaniu sportowym taka praca może mieć charakter równoległy i jednoczasowy, aby pozbywać się wytworzonych podczas treningów zaburzeń na bieżąco i ograniczać ryzyko powstawania kontuzji.
Jeżeli powyższy artykuł przekonał lub uświadomił Cię w tym, że Twój organizm potrzebuje pomocy, zgłoś się do nas. BODYWORK to miejsce, gdzie doświadczysz najlepszej i najskuteczniej fizjoterapii w Poznaniu. Pozwól swojemu ciału na regenerację.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12