massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-04-14, 09:40 Obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w Sejmie. O co tu chodzi?
W Sejmie w środę (13 kwietnia) odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, złożonego przez środowisko fizjoterapeutów. Jego zapis jest tożsamy z przyjętą już ustawą. Po co zatem ten projekt? - Z obawy, że ustawa nie wejdzie w obecnym kształcie - odpowiadają fizjoterapeuci.
Jak tłumaczył przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ernest Wiśniewski, obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty był złożony w poprzedniej kadencji Sejmu, ale nie został rozpatrzony i dlatego trafił obecnie pod obrady.
Jednak będzie nowelizacja?
Wiśniewski przyznał, że czytany projekt jest zbieżny z już podpisaną przez prezydenta ustawą o zawodzie fizjoterapeuty i gdyby nie obawa, że ustawowe przepisy faktycznie jednak nie wejdą w życie, to ów projekt zostałby wycofany.
Jak wyjaśniał, na niedawnym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia fizjoterapeuci zostali poinformowani, że resort kończy prace nad nowelizacją już uchwalonej przez Sejm ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
- Jesteśmy zadowoleni z obecnej formuły tych przepisów i nie widzimy potrzeby wprowadzania do uchwalonej ustawy jakichkolwiek zmian - tłumaczył Wiśniewski. Jak przekonywał, projekt obywatelski nie został wycofany, gdyż fizjoterapeuci "widzą niechęć resortu do ustawy". - Skoro możemy po nowelizacji ustawy nie poznać, to widzimy sens czytania projektu obywatelskiego - dodał.
Przedstawiciel fizjoterapeutów przyznał, że jego środowisko czeka by resort zaprzestał prac nad nowelizacją, a zaczął przygotowywać rozporządzenia do ustawy, tak, by ta weszła w życie 31 maja br., jak było planowane. - Jeżeli tak się stanie, deklaruję wycofanie obywatelskiego projektu ustawy. My nie chcemy procedować dobrych, już przyjętych przepisów - mówił Wiśniewski.
Resort chce zmian
Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, podczas roboczego spotkania odbytego 30 marca 2016 r. w Ministerstwie Zdrowia przedstawiono im projekt planowanych zmian w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty, która miała wejść w życie 31 maja br. Zdaniem naszych rozmówców, zmiany te zmierzają do pozbawienia samodzielności fizjoterapeutów, narzucając konieczność obligatoryjnego wypełniania zleceń lekarzy.
Bez skierowania lekarskiego praca fizjoterapeuty z pacjentem nie byłaby możliwa. - Wprowadzenie takiego zapisu jest realnym zagrożeniem dla usług prywatnych świadczonych w ramach działalności gospodarczej, które stanowią aktualnie w kraju około 80 proc.wszystkich usług fizjoterapeutycznych. Uniemożliwi to przyjmowanie pacjentów bez zlecenia lekarskiego, które nie było dotychczas wymagane - komentuje kierunek zmian Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.
W opinii fizjoterapeutów solą w oku Ministerstwa Zdrowia jest też zapis ustawy mówiący o powołaniu samorządu fizjoterapeutów. W czasie obrad w Sejmie pytał o to m.in. poseł Rajmund Miller (PO).
Bez skierowania lekarskiego praca fizjoterapeuty z pacjentem nie byłaby możliwa. - Wprowadzenie takiego zapisu jest realnym zagrożeniem dla usług prywatnych świadczonych w ramach działalności gospodarczej, które stanowią aktualnie w kraju około 80 proc. wszystkich usług fizjoterapeutycznych. Uniemożliwi to przyjmowanie pacjentów bez zlecenia lekarskiego, które nie było dotychczas wymagane - komentuje kierunek zmian Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.
W opinii fizjoterapeutów solą w oku Ministerstwa Zdrowia jest też zapis ustawy mówiący o powołaniu samorządu fizjoterapeutów. W czasie obrad w Sejmie pytał o to m.in. poseł Rajmund Miller (PO).
- Dlaczego ministerstwo jest przeciwne zrzeszaniu się fizjoterapeutów. Skoro swoje samorządy mają lekarze, pielęgniarki to czemu nie fizjoterapeuci, czy oni są gorsi? - komentował.
Zmiany - w czyim interesie
Poseł Marek Ruciński (Nowoczesna) dopytywał czy resort myśli w ogóle o likwidacji samorządów. Czy takie zakusy są np. w odniesieniu do pielęgniarek.
Pytaniom posłów dziwił się wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który zapewniał, że ani resort, ani sam minister nie są przeciwnikami samorządów. Jednak jak utrzymywał uznanie jakiejś profesji za zawód medyczny nie jest jednoznaczne z koniecznością tworzenia korporacji.
W toku dyskusji w Sejmie posłanka Joanna Kopcińska (PiS) przekonywała, że klub PiS również widzi potrzebę regulacji zawodu fizjoterapeuty, jednak - jak zaznaczyła - w przepisach przyjętej ustawy dostrzega pewne niedociągnięcia i potrzebny jest czas na ich doprecyzowanie.
Przyznała, iż przedstawiony projekt obywatelski jest spójny z przyjętą ustawą i budzi wątpliwości, co do sensu jego procedowania. - Skoro środowisko czuje potrzebę dalszego pracowania nad przedłożonym projektem obywatelskim, to my się temu sprzeciwiać nie będziemy - podsumowała jednak ostatecznie posłanka.
Poseł Rajmund Miller (PO) komentując fakt, że zapisy projektu obywatelskiego zostały skonsumowane w ustawie, która ma wejść w życie za 6 tygodni, również podzielił obawy, co do dążenia resortu zdrowia do zablokowania tej ustawy.
- Ustawa była dyskutowana i została dobrze przyjęta przez wiele środowisk. Niepokoi nas, że resort nie chce przyjąć tak ważnej i oczekiwanej ustawy - mówił Miller i pytał w czyim interesie jest torpedowanie ustawy? Czy to działanie w interesie wąskiej grupy branżowej? - zadawał pytanie, nawiązując do stanowiska środowiska lekarskiego.
Jak stwierdził, w resorcie zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy. - Uważamy też, że potrzebne są dodatkowe analizy, tak, by przyjęta ustawa była dobra - mówił i dodał, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.
Ustawa wzbudzała kontrowersje już na etapie prac legislacyjnych. O jej niepodpisywanie apelował do prezydenta m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, zaś o podpisanie - Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska. Związek lekarzy przekonywał, że nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji do leczniczych zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów.
Czytaj też: Vacatio legis ustawy o zawodzie fizjoterapeuty będzie wydłużone? Chce tego PiS
Stowarzyszenie twierdziło, że brak ustawy doprowadził do zapaści w systemie usług rehabilitacji w Polsce. Podnosiło m.in., że obecnie ok. 1700 lekarzy ze specjalnością rehabilitacji medycznej zajmuje się zlecaniem zabiegów w ponad 5 tys. podmiotów leczniczych.
O niepodpisywanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w aktualnym brzmieniu zwracał się do prezydenta również prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Jego zdaniem wiodącą rolę w procesie rehabilitacji pełnić musi lekarz. NRL przedstawiała takie stanowisko od początku prac legislacyjnych.
Co jest w ustawie
Już uchwalona ustawa stanowi m.in., iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Stwierdza, że wykonywanie go polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta, kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych. Przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.
Celem regulacji - zarówno uchwalonej, jak i projektu obywatelskiego - jest, jak wskazywali ich autorzy, zapewnienie właściwej jakości świadczeń zdrowotnych poprzez uregulowanie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
Obecnie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.
z rynekzdrowia.pl
Linki sponsorowane
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12