Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Rola przepony oraz oddychania w stabilizacji centralnej
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-20, 04:38   Rola przepony oraz oddychania w stabilizacji centralnej

W artykule tym chcemy przedstawić bliżej niezwykłą role przepony. Przepona jest mięśniem naszego ciała, który spełnia jednocześnie dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze jest głównym mięśniem oddechowym a po drugie odgrywa ogromną rolę w stabilizacji całej naszej sylwetki.

Pokrótce postaramy się Wam przybliżyć jak przepona spełnia powyżej wymienione funkcje i jak wpływają one na siebie nawzajem. Będzie również wzmianka o tym jak powinno oddychać się podczas ciąży.

Czym jest oddech przeponowy i funkcja przepony w tym oddechu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ze w procesie oddychania nie jesteśmy w stanie uniknąć pracy przepony nawet gdybyśmy bardzo tego chcieli. Cały proces oddychania jest wykonywany przy jej użyciu. Przepona jest w 80% odpowiedzialna za prace oddechową w prawidłowych warunkach.Przepona jest mięśniem w kształcie kopuły, oddzielającym klatkę piersiową od jamy brzusznej. W trakcie oddechu przepona kurczy się i obniża w kierunku jamy brzusznej, w wyniku czego powstaje ujemne ciśnienie w klatce piersiowej zasysające powietrza do płuc a zarazem dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Przepona jest naszym podstawowym mięśniem oddechowym a mimo to większość osób posiada bardzo małą świadomość jak używać poprawnie tego mięśnia. Niepoprawne sposoby oddychania mają bezpośredni wpływ na pojawianie się bóli pleców w dolnym odcinku kręgosłupa i są obecnie uważane za jedne z głównych czynników wpływających na ich wystąpienie.

Czy właściwy oddech przeponowy jest tym samym, co tzw. „oddech do brzucha”?

Oddech przeponowy jest bardzo często nazywany „oddechem do brzucha”. Jednakże poprawnie wykonany oddech przy użyciu przepony nie ma nic wspólnego z tzw. „oddechem do brzucha”. Mechanizm oddechu przeponowego możemy przedstawić następująco. W momencie wdechu, gdy przepona kurczy się i obniża w kierunku jamy brzusznej wygenerowane w jamie brzusznej dodatnie ciśnienie rozciąga ściany jamy brzusznej.

W odpowiedzi na to rozciągnięcie (wynikające z wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej przez obniżenie się przepony) mięśnie jamy brzusznej generują skurcz ekscentryczny (tzn. opór przeciwko rozciąganiu). Właśnie to przeciwstawne działanie mięśni jamy brzusznej jest bardzo ważne w utrzymywaniu prawidłowego napięcia przepony. Wygenerowana ekscentryczna siła skurczu mięśni jamy brzusznej umożliwia tym samym przeponie zachowanie wzmożonej siły (dobrego napięcia).

Natomiast wspomniany wcześniej „Oddech do brzucha” jest jedynie rozciąganiem do przodu jamy brzusznej bez stawiania oporu przeponie przez wszystkie mięśnie jamy brzusznej. Stan taki powoduje zmniejszanie możliwości przepony do efektywnego kurczenia się a tym samym zachowania swojej siły (dobrego napięcia).

Konsekwencje oddychania do brzucha.

Oddech ten może doprowadzić do dwóch sytuacji, z których każda wiąże się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa piersiowego/lędźwiowego lub obu jednocześnie.
Pierwsza z nich to osłabienie mięśnia poprzecznego brzucha(również mięśnia stabilizującego postawę) oraz zmniejszenie napięcia innych mięśni brzucha, co powoduje uczucie zwiotczenia mięśni brzucha.

Druga sytuacja wiąże się z osłabieniem pracy mięśni stabilizujących kosztem większej aktywacji mięśni skośnych i prostego brzucha, które wykonując dodatkową pracę (zamiast mięśni stabilizujących) utrzymują ciągłe zwiększone napięcie. Prowadzi to do uczucia spiętego/twardego brzucha.

Złym nawykiem jest również chodzenie ze spiętym brzuchem poprzez świadome napinanie mięśni brzucha. Konsekwencją zwiększonej aktywności mięśni skośnych i prostego brzucha jest ograniczanie ruchomości dolnych żeber, których rozszerzanie się w trakcie oddychania jest objawem prawidłowo pracującej przepony. Podczas gdy utrzymujemy mięśnie brzucha w ciągłym niewielkim skurczu/napięciu znacząco upośledzamy funkcje oddechową i stabilizacyjną przepony.

Jaki sposób oddychania jest odpowiedni dla kobiet w ciąży?

Prawidłowy oddech u kobiet ciężarnych jest szczególnie ważny i nie powinien różni się niczym od tego z okresu przed i po ciąży. Jedyną różnicą w ciąży jest fizjologiczne rozciągnięcie mięśni brzucha. Dlatego też nie powinno się ich jeszcze bardziej rozciągać przez nieprawidłowy sposób oddychania, jakim jest tzw. oddech do brzucha. Takie oddychanie dodatkowo źle wpływa nie tylko na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ale i na funkcję mięśni dna miednicy, zwiększając możliwość wystąpienia problemu nietrzymania moczu.

Prawidłowy oddech podtrzymuje zaś aktywność mięśni stabilizujących (przepona, poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy).

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z PRAWIDŁOWEGO ODDYCHANIA:

- utrzymywanie prawidłowej pracy przepony oraz jej funkcji: oddechowej i stabilizacyjnej

- odpowiednia siła przepony znacząco wpływa na wentylację płuc

- lepsza wentylacja płuc oznacza lepsze utlenienie krwi, a tym samym całego ciała

- utrzymywanie prawidłowej postawy klatki piersiowej oraz wspomaganie prawidłowej postawy całego ciała.

z centrum-symetria.pl krakow bochnia
 
     
Linki sponsorowane
Marlena P.

Dołączył: 11 Lip 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-07-11, 14:22   Przepona

Ooooo, piękne dzięki. Przeczytałam cały artykuł, a jestem początkującą fizjoterapeutką i stwierdzam, że to bardzo przydatna wiedza :) Ja jak się dokształcam, to korzystam z meeega przydatnego bloga prowadzonego przez Care Solutions. Tam w zakładce Express Massage znalazłam masę informacji o przeponie, których jeszcze nie słyszałam nigdzie na uczelni. Polecam :wink:
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-07-11, 16:25   Re: Przepona

Marlena P. napisał/a:
Ooooo, piękne dzięki. Przeczytałam cały artykuł, a jestem początkującą fizjoterapeutką i stwierdzam, że to bardzo przydatna wiedza :) Ja jak się dokształcam, to korzystam z meeega przydatnego bloga prowadzonego przez Care Solutions. Tam w zakładce Express Massage znalazłam masę informacji o przeponie, których jeszcze nie słyszałam nigdzie na uczelni. Polecam :wink:

wypadaj spamerze
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB