Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Krtań inaczej
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-10-30, 14:02   Krtań inaczej

Krtań jaka jest, każdy widzi. Można otworzyć podręcznik do emisji i fizjologii głosu albo atlas anatomiczny i poczytać. Na pewno każdemu pracującemu głosem czy z ciałem wyjdzie to na dobre. Można też spojrzeć na sprawę z innej strony.

Treść większości moich postów będzie miała na celu uzmysłowienie czytelnikowi, że ciało jest całością i nie powinno się rozpatrywać go w kategoriach pojedynczych mięśni, chrząstek czy więzadeł (choć takie uproszczenie ułatwia naukę anatomii). Co za tym idzie, krtań NIE JEST jedyną częścią tworzącą nasz głos.

Przez całe ciało przebiega sieć tkanki powięziowej, która łączy ze sobą wszystkie jego elementy. Powoduje, że stopa komunikuje się z szyją, a lewa ręka z prawą. Kiedy mówię o komunikacji mam na myśli kompleksowe połączenie czuciowe, które pozwala nam na bycie świadomym swojego ciała. Dają nam one informacje o tym, co w danym momencie dzieje się z daną częścią ciała, ponieważ powięź jest bogata w receptory czuciowe. Co więcej, to ona nadaje kształt naszemu ciału. Teoretycznie rzecz ujmując, gdyby nie powięź nasze ciało byłoby bezkształtną masą. Ale o tym pewnie napiszę kiedyś inny post!

Rekinowy szkielet

W tym miejscu podtytuł jest małym żartem. Oto ciekawostka! Rekiny należą do ryb chrzęstnoszkieletowych. Ich szkielet zbudowany jest z chrząstek. Podobnie nasza krtań posiada swój szkielet chrzęstny. Składa się on z 6 chrząstek:

nieparzyste (3): nagłośniowa, tarczowata, pierścieniowata;

parzyste (3): nalewkowata, różkowata, klinowata;
Przy okazazji pokażę Ci, jak łatwo je zapamiętać:

Ile masz chrząstek? Sz e ś ć. Powiedz to na głos, bardzo wyraźnie: sześć. W wyrazie „sześć” jest dużo świszczących i szeleszczących głosek, które chrzęszczą między zębami. Jak chrząstki!

Kto używa okrzyków bojowych? Na przykład rycerze! A co rycerze muszą mieć ze sobą podczas bitwy? TARCZĘ. Ile tych tarcz? No jedną, więc chrząstka tarczowata musi być nieparzysta.Ta chrząstka jest też największa, więc łatwo ją zapamiętać. Gdyby spojrzeć na nią od przodu wygląda trochę jak litera H.

Niech będzie temat rycerza. Każdy rycerz musi mieć swoją Panią. Co ona nosi na palcu w dowód jego wielkiej miłości? Pierścionek. Pani ma jeden pierścionek, bo kocha tylko jednego rycerza. Nie bez powodu chrząstka ta ma taką nazwę. Rzeczywiście wygląda jak pierścień, umieszczony pod chrząstką tarczowatą. Ah, ten feudalizm.

Wreszcie kiedy rycerz wróci na tarczy, to co zrobi jego Pani? Będzie bardzo głośno lamentować. Będzie lamentować najgłośniej ze wszystkich. Ponieważ straciła jedyną miłość jej życia. Chrząstka nagłośniowa lub nagłośnia wygląda trochę jak taki języczek. Ma trójkątny kształt zaokrąglony od góry. A gdyby ją kopnąć, wygląda trochę jak znaczek zwiększania/zmniejszania głośności na głośniku.

Wszyscy lubią nalewki prawda? Wszyscy uwielbiają alkohol. Podobno muzycy szczególnie. Dlatego jedna nalewka nie wystarczy. Muszą być co najmniej dwie, cztery lub ewentualnie sześć. Wyglądaję trochę jak dwa lejki, z których leje się nalewka wprost do chrząstki pierścieniowatej.

Kiedy pijesz napoje wyskokowe to robisz coś bardzo złego, prawda? Więc mogą nam wyrosnąć rogi, ale jeśli otrzymasz rozgrzeszenie, to będą to tylko różki. Widziałeś kiedyś jednorożca? No właśnie, muszą być parzyste! W dodatku nazwa znowu nie jest przypadkowa. Chrząstki różkowate wyrastają jako małe różki chrząstek nalewkowatych.

Skończyłeś imprezę o czwartej nad ranem, budzsz się i czujesz się fatalnie. Wiesz czego nam potrzeba? Klina, oczywiście. Nie, nie, nie. Jeden klin to za mało dla całej ferajny ubawionych rycerzy.

Krtań komplementarna

Wiesz, że krtań łączy się z dnem jamy ustnej i językiem? Łączy się z wieloma strukturami. To tylko jeden przykład przenoszenia się napięć w obrębie ciała, ale wystarczy by zobrazować moją myśl.

Taśma Głęboka Przednia po prawej przedstawia model taśmy anatomicznej, po której mogą rozchodzić się napięcia w ciele. Dokładnie jest to taśma głęboka przednia. Spójrz w okolice żeber i mostka. Przepona, no nie? Zdziwi Cię, że przepona łączy się z mięśniami ud, bioder, a nawet stopy? To co, jeśli napiszę, że łączy się też z sercem. Że razem z głębokimi mięśniami przedniej powierzchni szyi tworzy jedną ciągłość. Mięśnie, które mam na myśli, to mięśnie nadgnykowe i podgnykowe. To one stabilizują krtań w miejscu, w którym się ona znajduje. Krtań na nich wisi. Tak samo jak kość gnykowa. W dalszym przebiegu taśma łączy się także z mięśniami odpowiedzialnym za żucie i ruchy żuchwą. Dla mnie to jest niesamowite! Kiedy pierwszy raz zacząłem postrzegać w ten sposób ludzkie ciało, nie potrafię patrzyć na nie inaczej. I na dobre mi to wyszło, bo w ten sposób mogę lepiej dbać o pacjentów.

Teraz. Jeśli używasz swojej krtani. Jeśli jest ona Twoim narzędziem pracy, środkiem przekazu, pudełkiem pełnym marzeń. Zapamiętaj, że nie jest ona sama. To że bolą Cię biodra może wynikać z przeciążenia mięśni szyi i odwrotnie. To że ciężko Ci się oddycha lub szybko się męczysz w trakcie prób, wykładów i innych aktywności, może wynikać z napięć w przeponie, a te z kolei mogą być zupełnie niezwiązane z pracą oddechową. Może zacząłeś lub zaczęłać uprawiać jakąś nową aktywność fizyczną?

Mam nadzieję, że tym postem otworzyłem Twój umysł na nowy sposób postrzegania ciała w codziennej pracy z krtanią i głosem. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, proszę, nie pozwól mu umrzeć w odmętach internetu. Udostępnij go i podziel się ze znajomymi.

z fizjopuzzle.wordpress.com
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB