Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Pacjentowi fizjoterapeuta może pomóc na wiele sposobów
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-10-30, 05:34   Pacjentowi fizjoterapeuta może pomóc na wiele sposobów

O nowoczesnych metodach fizjoterapii w rozmowie z Agnieszką Bejer, szefową zespołu fizjoterapeutów ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Rudnej Małej. M

- Czy to prawda, że nowoczesna fizjoterapia opiera się na wielu różnych metodach terapeutycznych?

- Owszem. Na tym polu nieustannie dzieje się coś nowego. Staramy się być na bieżąco z wszelkimi nowinkami. Zespół fizjoterapeutów z naszego szpitala stale podnosi swoje kwalifikacje na kursach, konferencjach i sympozjach. Dzięki temu w procesie rehabilitacji wykorzystujemy też najnowsze metody.
Nie przesadzę, jeśli powiem, że w efekcie oferujemy kompleksową fizjoterapię prowadzoną według najwyższych światowych standardów. Cel mamy jeden: znaleźć najlepsze rozwiązania, które pomogą pacjentowi w jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności.

- Na jakich zasadach dobiera się ćwiczenia i zabiegi dla pacjenta?

- Kryteria są złożone. Po pierwsze, to zawsze sprawa indywidualna. Proces diagnostyczny, a następnie terapia dostosowywane są odrębnie dla każdego pacjenta. Bierze się pod uwagę m.in. stan chorego, nasilenie dolegliwości, rodzaj dysfunkcji, a także jego wiek i ogólną kondycję. Należy uwzględnić także przeciwwskazania do danej terapii w przypadku konkretnego chorego. Praca z pacjentem jest dokumentowana, dzięki czemu możliwe jest śledzenie postępów w usprawnianiu. Pacjent jest też informowany na bieżąco o celach podejmowanych działań rehabilitacyjnych. To sprawia, że bardziej angażuje się w terapię.

- Furorę robi metoda McKenzie. Znam osoby, które twierdzą, że dzięki tej terapii na dobre uporały się z bólami pleców. Na czym polegają ćwiczenia?

- Faktycznie, metoda McKenzie jest wykorzystywana w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jej wartość została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Na czym polega? Początek to tzw. postępowanie diagnostyczne. Opiera się na bardzo wnikliwym wywiadzie oraz interpretacji szeregu prowokacyjnych testów ruchowych, którym poddawany jest pacjent.
Następnie fizjoterapeuta wyznacza kierunki ruchów terapeutycznych oraz uczy chorego ich wykonywania. Tak, by w razie wystąpienia bólu pacjent mógł zastosować ćwiczenia, przyjąć pozycję, która zmniejszy dolegliwości czy wręcz je zniesie.

- W jakich przypadkach metoda ta znajduje zastosowanie?

- Jest pomocna w przypadku bólów odcinków: szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Ćwiczenia McKenziego przynoszą ulgę także osobom cierpiącym na rwę kulszową, udową i ramienną.

- Bóle pleców są zmorą większości osób pracujących np. przy komputerze. Jakie jeszcze ćwiczenia czy terapie pomogą uporać się z dolegliwościami?

- Dobre efekty daje także terapia manualna wg metody Mulligana lub koncepcji Mitland. Metody te obejmują diagnostykę, a następnie zastosowanie bezpiecznej i efektywnej terapii. Metody obejmują techniki działające na stawy, mięśnie i tkankę nerwową. Po wykonaniu każdej kolejnej techniki leczniczej pacjent jest drobiazgowo badany. Tak, by sprawdzić, jaki wpływ wywarła ona na objawy, czyli ból, ograniczenie ruchomości lub napięcie mięśniowe. Oprócz leczenia zespołów bólowych kręgosłupa terapia manualna daje dobre efekty także w przypadku zaburzeń funkcji oraz dolegliwości bólowych stawów obwodowych w następstwie urazów, zmian zwyrodnieniowych lub po zabiegach ortopedycznych.

- Czy to prawda, że metodę NDT Bobath, kojarzoną głownie z terapią niemowląt i małych dzieci można stosować także u dorosłych?

- Owszem. Metoda NDT Bobath znalazła zastosowanie w diagnostyce i terapii dorosłych pacjentów z zaburzeniami centralnego układu nerwowego.
Stosuje się ją u osób po udarze mózgu, urazie czaszkowo - mózgowym, chorych na Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. W takich przypadkach, wykorzystując metodę NDT Bobath, kładzie się szczególny nacisk na znormalizowanie napięcia mięśniowego odpowiadającego za prawidłową postawę i prawidłowy wzorzec ruchu.

- W jaki sposób osiąga się taki efekt?

- Koncepcja NDT Bobath uczy, jak postępować z osobą, która doznała uszkodzenia CUN, przez całą dobę. Fizjoterapeuci pracujący tą metodą analizują sensomotoryczne problemy pacjentów.

Następnie wykorzystując zasady należące do koncepcji, dążą do wyhamowania reakcji nieprawidłowych, a torowania prawidłowych wzorców postawnych i ruchowych. Wraz z postępami rehabilitacyjnymi ćwiczenia są modyfikowane. Terapia dostosowywana jest indywidualnie do codziennych problemów pacjenta oraz jego możliwości i potrzeb.

z klinika-rzeszow.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB