Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Zrozumieć przykurcz
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-08-17, 12:55   Zrozumieć przykurcz

Ile razy każdy z nas słyszał podobne sformułowania? „Przykurcze” są tak często używanym przez nas wyrażeniem (zarówno w języku fizjoterapeutów, trenerów, sportowców jak i w języku codziennym), że jego rozumienie wydaje się być oczywiste, ale czy rzeczywiście wiemy z czym mamy do czynienia?

Pełny zakres ruchu w stawie jest to sytuacja, w której dwie kości (lub części ciała) wykonują ruch od pełnego oddalenia do maksymalnego zwarcia ze sobą.

Zależy on od kształtu powierzchni stawowych i elastyczności otaczających je tkanek miękkich – mięśni, więzadeł, torebki stawowej, jak i nerwów, skóry i powięzi. Jest różny dla poszczególnych stawów i osobniczo zmienny (u każdej osoby w danej grupie może mieć inną wartość wyrażoną w stopniach, równocześnie u wszystkich będąc prawidłowym).

Przykurczem nazywamy ograniczenie ruchomości w stawie, czyli sytuację w której ruch nie jest może być wykonany w opisanym zakresie. Ogólnie przykurcze dzielimy na:

zgięciowe = ograniczony wyprost (kończyna w wymuszonym zgięciu),
wyprostne = ograniczone zgięcie (kończyna w wymuszonym wyproście),
przywiedzeniowe = utrudnione odwodzenie (kończyna w przywiedzeniu)
odwiedzeniowe = utrudnione przywodzenie (kończyna w odwiedzeniu),
mieszane.

Najczęściej spotykane są przykurcze zgięciowe (bardzo często grupa kulszowo-goleniowa) i przywiedzeniowe. Zmiany mogą być zlokalizowane w każdym z elementów, wpływającym na zakres ruchu, w związku z czym możemy je dzielić także na przykurcze:

skórne,
powięziowe,
mięśniowe,
stawowe,
neurogenne.

Pierwotnych przyczyn tego zjawiska może być wiele (m. in. uraz, stan zapalny, choroba zwyrodnieniowa, czy zaburzenia ze strony OUN), jednak niezależnie od nich
w przypadku braku prawidłowego postępowania zawsze powstaje takie samo błędne koło:

Jeśli nie zainterweniujemy odpowiednio wcześnie, nieleczony przykurcz (poprzez szereg komplikacji) może doprowadzić nawet do powstania zesztywnienia stawowego, czyli całkowitej i nieodwracalnej utraty ruchomości w stawie. Warto zadbać o nasze stawy
i otaczające je tkanki już na etapie profilaktyki poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, przede wszystkim struktury narażone na pracę w długotrwałym skurczu, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemnych konsekwencji.

A gdy pomimo tego przykurcz już się pojawił to… na szczęście jest mnóstwo skutecznych i nieinwazyjnych sposobów na radzenie sobie z nim, jeśli tylko zajmiemy się tym odpowiednio wcześnie. Ale o tym już w innym wpisie…

Kasia z ofizjo.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB