Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Zespół trzaskającego biodra, dlaczego moje biodro trzeszczy?
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-04-09, 10:36   Zespół trzaskającego biodra, dlaczego moje biodro trzeszczy?

Jeżeli podczas ruchu słyszysz w swoim stawie biodrowym wyraźne trzaski, lub odczuwasz charakterystyczne przeskakiwanie być może to zespół trzaskającego biodra (ang snapping hip syndrome, SHS). Dowiedz się więcej o tym zespole. Zapraszamy do lektury.

Zespól trzaskającego biodra – czym jest

Biodro trzaskające to najogólniej mówiąc przesuwanie się napiętego pasma powięziowego lub mięśniowego nad wyrostkiem kostnym (krętarzem kości udowej, wyniosłością biodrowo – udową lub głową kości udowej). Jeżeli trzaski w biodrze zlokalizowane są w okolicy pachwiny i spowodowane są przeskakiwaniem mięśnia biodrowo – lędzwiowego mówimy o zespole wewnętrznym, natomiast jeżeli charakterystyczny dźwięk daje mięsień naprężacz powięzi szerokiej mówimy o zespole zewnętrznym trzaskającego biodra.

Szacuje się, że w populacji zespół trzaskającego biodra jest rozpowszechniony u około 5% społeczeństwa. Zespół ten częściej dotyczy kobiet, rozpoznawany jest najczęściej u pacjentów pomiędzy 15 a 40 rokiem życia.

Trzaski w stawach biodrowych mogą występować jednostronnie, lub mogą pojawić się w obu stawach.

Zespół trzaskającego biodra – objawy

Większość pacjentów zgłasza się do lekarza lub fizjoterapeuty podkreślając jedynie problem z nieprzyjemnym dźwiękiem przeskakiwania lub trzeszczenia w stawie biodrowym powodującym dyskomfort podczas ruchu. Odgłos ten pojawia się podczas ruchu stawu, najczęściej pacjenci nie są w stanie sprowokować go samodzielnie, jednak często trzask można spowodować wykonując ruch bierny stawu.

Wielu z pacjentów poza trzaskami i przeskakiwaniem w stawie biodrowym referuje również ból towarzyszący tym zjawiskom, może być on wynikiem podrażnienia kaletek maziowych znajdujących się w okolicy przeskakujących struktur lub też wynikiem ich mechanicznego uszkodzenia..

Część pacjentów zgłasza również problemy z wykonywaniem ruchu wyprostu oraz zgięcia stawu biodrowego, co ogranicza ich codzienną aktywność zarówno zawodową jak i sportową.

Podstawowym badaniem różnicującym (np. ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu) jest badanie RTG stawu biodrowego, jeśli w jego obrazie nie występują zmiany kostne (np. narośl, zwyrodnienie) lekarz stawia rozpoznanie zespołu trzaskającego biodra.

Zespół trzaskającego biodra – przyczyny

Nie została dotychczas poznana jednoznaczna przyczyna odpowiadająca za powstanie zespołu trzaskającego biodra.

Uważa się, że do rozwoju tego zespołu mogą przyczynić się:

aktywność sportowa i zawodowa związana z nadmiernym obciążaniem stawów biodrowych (szczególnie narażeni piłkarze, biegacze i maratończycy, tancerze oraz baletnice)

przebyte urazy stawu biodrowego

wady postawy ( koślawość kolan, przodopochylenie miednicy)

nadmierne napięcie pasma biodrowo – piszczelowego

urazy oraz zabiegi chirurgiczne stawu biodrowego


Zespół trzaskającego biodra – leczenie i rehabilitacja

Podstawą leczenia zarówno w zewnętrznym jak i zewnętrznym zespole trzaskającego biodra jest leczenie zachowawcze – rehabilitacja. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego napięcia struktur mięśniowych i powięziowych których nadmierne napięcie powoduje trzaski. W tym celu mogą być zastosowane np. techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego, masaż głęboki, masaż poprzeczny. Fizjoterapeuta skupia się także na wyrównaniu dysbalansu mięśniowego (np. większym obciążaniu jednej z kończyn dolnych podczas biegu).

Kolejnym etapem leczenia zachowawczego biodra trzaskającego jest korekcja aktywności sportowej czy codziennej wykonywanej przez pacjenta. Zwraca się uwagę na sposób prowadzenia ruchu (np. podczas biegu czy tańca) i koryguje nieprawidłowo wykonywane elementy, tak aby zmniejszyć ryzyko ponownego napięcia struktur mięśniowo – powięziowych.

Leczenie zachowawcze u większości pacjentów daje dobre i zadowalające pacjenta rezultaty.

U pacjentów odczuwających znaczne dolegliwości bólowe zalecana jest w celu ich redukcji farmakoterapia.

Natomiast u pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie daje satysfakcjonujących rezultatów może być zastosowane leczenie operacyjne. Polega ono na uwolnieniu (odbarczeniu ) pasma mięśniowo – powięziowego odpowiedzialnego za dolegliwości bólowe i trzaski. Po zabiegu operacyjnym pacjent również powinien odbyć serię rehabilitacji.

Jeśli myślisz, że zespół trzaskającego biodra może dotyczyć także Ciebie, nie czekaj i już dziś zgłoś się do fizjoterapeuty

z MobileMed.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB