massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-02-23, 10:29 Dobra fizjoterapia czyli Pierwsza Wizyta
Pierwsza wizyta
Dobra fizjoterapia to fizjoterapia skuteczna. Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka elementów pierwszego spotkania z fizjoterapeutą. Są to procedury których nas fizjoterapeutów uczą zarówno podczas edukacji uniwersyteckiej jak i na podejmowanych szkoleniach specjalistycznych.
Mówi się często o tym, że liczy się pierwsze wrażenie i chociaż niemożliwe jest ocenienie czy rehabilitacja jest dobra po pierwszej wizycie (powrót do zdrowia to przecież proces ) to pierwsza wizyta jest naszą wizytówką.
Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z rehabilitacji, a teraz zaszła taka potrzeba, przedstawiamy pokrótce procedury pierwszej wizyty ( oczywiście każdy rehabilitant ma wypracowane własne metody i standardy pracy). Być może niektórym pacjentom wydaje się, że jest to stracony czas na gadanie, zamiast leczenia – ale jest zdecydowanie odwrotnie – te kilka minut rozmowy i badania zapewni, że rehabilitacja będzie mógł skutecznie spełnić Państwa oczekiwania.
Pierwsza wizyta- podstawa to wywiad.
Wywiad jest jednym z podstawowych narzędzi dzięki któremu świat medycyny poznaje pacjenta. Nie inaczej jest też w dobrej fizjoterapii. Wywiad, obok badania pozwala zebrać podstawowe informacje o stanie zdrowia pacjenta.
Fizjoterapeuta dowie się również podczas zbierania wywiadu o historii wcześniejszych chorób, uszkodzeniach i urazach (np. złamaniach, skręceniach itp.), wcześniejszej rehabilitacji. Podczas wywiadu przekażesz rehabilitantowi z jakim problemem zgłaszasz się na rehabilitację. Informacje zebrane podczas wywiadu zawsze ukierunkowują terapeutę na sposób przeprowadzenia badania.
Jeśli masz aktualne wyniki badań takie jak zdjęcie RTG, wyniki obrazowe tomografii, rezonansu oraz ich opisy, wynik badania USG narządu ruchu – pierwsza wizyta jest idealnym czasem na przedstawienie ich fizjoterapeucie. Nawet jeśli przychodzisz z innym według Ciebie problemem weź tego rodzaju badania ze sobą, często są one niezwykle pomocne przy postawieniu diagnozy.
Bez badania manualnego i diagnozy nie będzie dobrego leczenia.
Kolejnym nieodłącznym elementem dobrej fizjoterapii (dobrej rehabilitacji) ale też pierwszej wizyty jest badanie manualne pacjenta.
Każdy z fizjoterapeutów ma określone swoje standardy i metody przeprowadzania wstępnego badania. Sposób badania jest w dużej mierze uzależniony od metod fizjoterapeutycznych (a jest ich co najmniej kilkadziesiąt) którymi w swojej pracy posługuje się fizjoterapeuta.
Badanie jest niezwykle istotne z punktu postawienia diagnozy. Być może będzie to dla części z Państwa zaskoczeniem – ale tak fizjoterapeuci również stawiają diagnozy.
Postawienie diagnozy jest elementem kluczowym – i chociaż często dziwi Państwa, że przychodząc z bólem kostki, terapeuta rozpoczyna pracę od leczenia kręgosłupa – to jednak na podstawie dokładnego badania manualnego fizjoterapeuta jest w stanie określić właściwą diagnozę – czyli podstawowy/główny problem który ogranicza Państwa normalne funkcjonowanie, często odległy od miejsca bólu.
Przygotuj się, do tego, że podczas badania zostaniesz w samej bieliźnie, fizjoterapeuta wykona testy poruszając twoimi kończynami oraz poprosi cię o wykonanie różnych ruchów (np. skłonu do przodu, podnoszeni rąk itp.).
Cel i plan terapii.
Niezależnie od tego, czy zgłaszają się Państwo na kilka spotkań z rehabilitantem, czy Państwa schorzenie czy uraz jest na tyle poważne, że niezbędna będzie rehabilitacja długofalowa, na pierwszej wizycie powinien być ustalony wstępny cel oraz plan terapii zgodny z diagnozą postawioną na podstawie badania manualnego oraz zebranym wywiadem.
Przedstawienie takiego celu oraz planu (często zmieniają się one wraz z kolejnymi wizytami – zgodnie ze zmianą dolegliwości pacjenta) ułatwia kontakt i wzajemne relacje pacjenta i fizjoterapeuty. Jasno określony cel i plan rehabilitacji dążącej do jego realizacji to gwarant porozumienia.
Kto pyta nie błądzi…
Pierwsza wizyta to doskonały czas na zadawanie pytań fizjoterapeucie.
Być może wydaje się Państwu, że na pytania przyjdzie jeszcze czas… ale z doświadczenia wiemy, że najlepiej rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia, planowanej rehabilitacji czy metod którymi będzie ona prowadzona już na pierwszym spotkaniu. Znacznie ułatwia to wzajemnie zrozumienie.
Kiedy już udało się przebrnąć prze te wszystkie procedury, czas na przeprowadzenie pierwszej terapii.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13