Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
RICE vs MEAT, ryż czy mięso?
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-01-17, 20:44   RICE vs MEAT, ryż czy mięso?

Jakiś czas temu opisywaliśmy Wam najpopularniejszy sposób walki z urazami, jakim jest protokuł RICE. Dzisiaj chcielibyśmy trochę rozszerzyć ten temat i pokazać alternatywne metody walki z kontuzjami. Niektóre z nich stoją w sprzeczności z „ryżem’ ,co czyni ten temat jeszcze bardziej ciekawym.

Za twórcę metody RICE uznaje się Gabe’a Mirkina, który to opisał jego metdologię w Sportsmedicine Book. Miało to miejsce w 1978 roku. Od tametej pory upynęło mnóstwo czasu, a sama metoda pare modyfikacji. Dla przypomnienia o metodzie RICE: http://pracowniafizjoteka.pl/metoda-rice/

Pierwszą metodą pochodną od metody RICE jest protokuł PRICE. Co takiego zawiera?

Otóż jest on klasycznym protokołem zawierającym orócz odpoczynku, chłodzenia, uniesienia, kompresji, piąty element czyli PROTECTION. Najprościej mówiąc chodzi o zabezpieczenie miejsca urazu, w celu uniknięcia pogłębienia uszkodzenia. Do tego celu przydatne będą wszelkie akcesoria unieruchamiające staw lub stawy sąsiadujące z miejscem urazu, czyli opatrunki gipsowe, ortezy, tutory.

Kolejną modyfikacja jest protokuł PRICE MM. Jak widzicie do wyżej wspomnianego PRICE’a dochodzą dwa elementy. MM oznacza medication (leczenie) i modalities (zabiegi fizykoterapii i rehabilitacja). PRICE MM stosowany jest w poważniejszych urazach, często wymagających interwencji chirurgicznej.

Teraz przechodzimy do meritum, ponieważ w tytule zastanawiamy się, czy istnieje skuteczniejsza metoda walki z urazami. Odpowiedź brzmi: TAK

Na przestrzeni lat RICE budził spore kontrowersje. Dotyczyły one głównie dwóch pierwszych elementów, czyli odpoczynku i chłodzenia. Problem stanowią tutaj słabiej ukrwione tkanki. O ile metoda RICE może okazać się skuteczna w walce z urazami mięśni, to w wypadku urazów więzadeł i ścięgien może opóźniać procesy regeneracyjne. Oczywiście każda metoda, ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak do grona oponentów tej metody dołączył także jej twórca Gabe Mirkin. Jesteście ciekawi dlaczego?

Jak już wspomnieliśmy, w przeciwieństwie do dobrze zaopatrywanych przez naczynia krwionośne mięśni, więzadła i ścięgna są dużo gorzej odżywione. Zredukowanie dopływu krwi (na skutek zamykania naczyń krwionośnych po użyciu niskich temepratur) powoduje spadek i tak niskiego juz poziomu dopływu substancji odżywczych.

W wyniku tego regeneracja uszkodzonych struktur może się wydłuzyć lub nawet nigdy dobrze nie zakończyć. Wiąże się to z często pojawiającym się chronicznym bólem i problemami natury funkcjonalnej. (O negatywnych aspektach chłodzenia uszkodzonych struktur napiszemy już wkrótce). Jaka jest więc alternatywa dla metody RICE?

Przedstawiamy Wam metodę MEAT

Czym jest MEAT? Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach jest to akronim od pierwszych liter protokołu.

M- od movement (ruch)- kontrolowany ruch uszkodzonej kończyny może stymulować krążenie krwi, redukując tworzenie się tkanki bliznowatej i przyspieszać procesy regeneracyjne uszkodzonych struktur. Przykłady tego znaleźć możemy w w przeglądach Cochrane’a. Pokazują one bowiem przyspieszenie regeneracji tkanek u pacjentów po uszkodzeniu więzadeł stawu skokowego, leczonych terapią funkcjonalną (z wprowadzeniem wczesnego uruchomienia), w porównaniu do pacjentów po unieruchomieniu. Zaobserwowano u nich również zadowolenie z takiej metody leczenia, a także szybsze podejmowanie aktywności zawodowej.

E- od excercise (ćwiczenia) - pojęcie „ćwiczenia” jest bardzo rozległe. W tym wypadku wiąże się one z wcześniejszym punktem protokołu. Kontrolowane i odpowiednio zastosowane ćwiczenia mogą potencjalnie polepszyć efekty samej rehabilitacji oraz regeneracji tkanek. Oczywiście nie jest to puste hasło ponieważ oparcie znajduje w literaturze. Jak pokazały badania Bleakley’a i współautorów dodanie ćwiczeń stawu skokowego, opierających się na poprawianiu zakresów ruchomości stawu skokowego w połączeniu z protokołem RICE polepsza funckcje i możliwości obciążania stawu skokowego.

A- analgetics (środki przeciw bólowe)- odnosi się do użycia leków (naturalnych lub farmceutycznych) w celu zmniejszenia bólu bez ingerencji w proces regneracji. Przykładem może być Acetaminofen (Paracetamol), który niestety obciąża wątrobę, jednak nie wpływa na spowolnienie procesu leczenia. Oczywiście pomocne mogą być też leki dostepne bez recepty, znane jako suplementy diety. Stosowanie enzymu proteolitycznego bromeliny może spowodować zmniejszenie dolegliwości bólowych bez spowolnienia gojenia tkanek. Dawkę w tym wypadku okresla się na 500-1000 mg od trzech do czterech razy dziennie między posiłkami. Przy znacznch dolegliwościach bólowych, warto jednak odwiedzić lekarza, w celu przypisania leków przeciwbólowych, pod warunkiem, że nie są to niesteroidowe leki przeciwzapalne.

T- od Treatment (leczenie)- powiedzcie NIE zastrzykom kortyzonowym. Podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne spowalniają procesy regeneracyjne. Zaleca się naprzemienne używanie terapii ciepłem i zimnem. Optymalnym wzorem są 2 minuty terapii ciepłem i 30 sekundowe chłodzenie powtarzane co najmniej 10 razy. Poprawia to przepływ krwi, czyli odżywienie tkanek i przyspieszenie procesów gojenia. Innymi efektywnymi metodami mogą okazać się zabiegi z wykorzystaniem akupunktury, terapii punktów spustowych lub mezoterapii. W sporcie efektywne okazuje się stosowanie komórek macierzystych które przyspieszają odbudowe uszkodzonych struktur i zmniejszają dolegliwości bólwe.

Niestety na tę chwilę nie ma dokładnych badań porównujących oba protokoły. Zarówno RICE jaki MEAT mają swoje plusy i minusy. Naszym zdaniem należy umiejętnie wykorzystywać zalety każdego protokołu indywidulanie dobierając terapię do pacjenta. Ślepe podążanie za którymkolwiek z nich może nie przynieść pożądanego rezultatu, a w naszej pracy przecież nie chodzi o pracowanie schematami.

www.thesportsphysiotherap...prain-treatment

www.getprolo.com/sports-i...-get-some-meat/

z pracowniafizjoteka.pl/
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB