massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-01-23, 18:35 Zostań fizjoterapeutą w USA
Studia na kierunku Fizjoterapia to niewątpliwie wspaniała przygoda i ciężka praca, umożliwiająca absolwentom ciekawą i satysfakcjonującą karierę. Jednakże każdy student w pewnym momencie musi zadać sobie pytanie: “Co chcę robić po studiach?” Część kontynuuje edukację na studiach podyplomowych, magisterskich, doktoranckich, część rozpoczyna pracę w zawodzie. Ale jest jeszcze jedna grupa tzw. „odkrywców”, pragnących zobaczyć, co ma im do zaoferowania rynek pracy poza granicami kraju. Ja również chciałam się o tym przekonać.
Studiując w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w latach 2010-2013, byłam jednocześnie reprezentantem Polski w Europejskiej Konfederacji Studentów Fizjoterapii (European Confederation for Physical Therapy Students), przez co miałam możliwość zapoznania się z różnicami w nauczaniu między polskim systemem edukacji, a innymi krajami Unii Europejskiej. Moja ciekawość sięgała jednak dalej. Dlatego też postanowiłam kontynuować swoją karierę w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Planując pracę fizjoterapeuty w USA należy zdać sobie sprawę, że po drugiej stronie Atlantyku system nauczania różni się od tego powszechnego w Europie. Amerykańscy studenci fizjoterapii muszą wpierw ukończyć cztery lata tak zwanych undergraduate studies (odpowiednik studiów licencjackich), na kierunkach ścisłych, aby móc później ubiegać się o przyjęcie na studia na kierunku Fizjoterapia. Po ukończeniu 3-4 lat edukacji (w zależności od programu nauczania) otrzymują tytuł kliniczny (NIE akademicki) doktora fizjoterapii (ang. DPT – Doctor of Physical Therapy), czyli taki sam, jaki uzyskują polscy lekarze po ukończeniu 6 lat medycyny (ang. MD – Doctor of Medicine).
Wciąż jednak funkcjonują w Ameryce tytuły licencjata i magistra fizjoterapii, jednak dotyczą one głównie absolwentów sprzed reformy (czyli przed rokiem 2000) oraz osób, które ukończyły studia w krajach, gdzie tytuły te wciąż obowiązują (czyli między innymi w Polsce).
Ze względu na różnicę lat przeznaczonych na wyuczenie zawodu, osoba z tytułem polskiego magistra, zostanie więc najprawdopodobniej zdegradowana do tytułu amerykańskiego licencjata, istnieje jednak możliwość podjęcia studiów podyplomowych - Transition Doctor of Physical Therapy i uzyskania w ten sposób tytułu klinicznego DPT. Większość kursów jest dostępna w formie online, co oznacza brak konieczności fizycznego uczęszczania na zajęcia i tym samym ułatwia podjęcie pracy i studia w tym samym czasie.
Przed rozpoczęciem pracy w zawodzie należy przeprowadzić ewaluację dyplomu ukończenia studiów. Organizacją za to odpowiedzialną jest Foreign Credential Commision on Physical Therapy (FCCPT). Aplikant musi uiścić opłatę, wysłać dyplomy (zarówno licencjata jak i magistra) oraz notarialnie potwierdzony formularz (dostępny na stronie internetowej) autoryzujący Komisję Akredytacyjną do przeprowadzenia ewaluacji, na adres FCCPT.
Jednocześnie konieczne jest wysłanie przez uczelnię macierzystą: angielskich suplementów do dyplomu oraz syllabusa, opisującego przedmioty wykładane w ramach programu nauczania.
Po uzyskaniu wymienionych dokumentów FCCPT rozpoczyna ewaluację, polegającą na porównaniu ukończonych studiów ze standardami obowiązującymi w USA. Jeżeli z jakichś przyczyn aplikant nie spełni wymogów Komisji, wówczas możliwe jest podjęcie dodatkowych przedmiotów na przykład w Community College i uzyskanie dodatkowych kredytów (równoważnik europejskich punktów ECTS).
Ubiegając się o ewaluację dyplomu, aplikant powinien rozważyć w jakim stanie USA planuje rozpocząć pracę, gdyż podczas wypełniania formularza będzie proszony o zaznaczenie, do komisji zawodowej którego stanu FCCPT powinna wysłać rezultaty w celu uzyskania licencji.
Licencja fizjoterapeuty umożliwia podjęcie pracy jedynie na terenie danego stanu, dlatego też tak ważne jest uprzednie zapoznanie się z wymaganiami poszczególnych Stanowych Komisji Zawodowych (ang. Physical Therapy State Boards).
Po uzyskaniu przez Stanową Komisję Zawodową dokumentacji z FCCPT, aplikant musi zgłosić się do Federacji Stanowych Zawodowych Komisji Fizjoterapii (ang. The Federation of State Boards of Physical Therapy) w celu ustalenia daty krajowego egzaminu licencyjnego (ang. NPTE – National Physical Therapy Exam). Egzamin trwa 5 godzin, składa się z 600 pytań wielokrotnego wyboru, a do jego zdania potrzebne jest uzyskanie co najmniej 400 punktów. W niektórych stanach do uzyskania licencji potrzebne jest także odbycie rocznego stażu pod nadzorem fizjoterapeuty licencjonowanego w danym dystrykcie.
Uzyskanie pozwolenia o pracę w zawodzie fizjoterapeuty w Stanach Zjednoczonych Ameryki wymaga niebywałej cierpliwości, wytrwałości i samozaparcia (w szczególności w przygotowaniu do egzaminu, który można zdawać jedynie w języku angielskim), ale osoby sceptycznie patrzące na sens przejścia przez opisany proces może przekona fakt, że amerykański fizjoterapeuta posiada większe kompetencje (m.in. możliwość samodzielnego diagnozowania pacjenta i wystawianie recept na określone grupy leków), a według Amerykańskiego Departamentu Pracy, w roku 2012 średnia roczna pensja fizjoterapeuty wynosiła 70,860 USD rocznie (~ 217.451,76 zł).
Opracowała: mgr Natalia Gawin, absolwentka Fizjoterapii w WSEiT
Źródło: www.akcjafizjoterapia.pl
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13