Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Jeszcze coś więcej o przeponie
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-12-08, 12:27   Jeszcze coś więcej o przeponie

W opracowaniach krajowych temat ten poruszany jest nieczęsto ; zaznaczyć jednak trzeba, że metody terapii manualnej, w szczególności osteopatii goszczą u nas od niedawna.Toteż chciałbym tu przedstawić kilka dalszych "osteopatycznych rozważań" na temat przepony; mam nadzieję że wzbudzą one również zainteresowanie.

W poprzednim artykule przedstawiłem w skrócie przyczepy przepony oraz jej pracę , jak też terapię niektórych Triggerpunktów, mających wpływ na nasze oddychanie. Tu - przedstawię dokładniej zaburzenia oddychania oraz ich wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu ( pomijając oczywiście typowe schorzenia układu oddechowego, których w tym artykule nie omawiam ).

Zaburzenia mechanizmu oddychania zawsze mają swoją przyczynę : czesto są to błędy postawy, często są to Triggerpunkty ;

a/ w badaniu zaburzeń oddychania można się zorientować, przez jakie stany napięcia ono występuje.Podstawowy ruch oddechowy obejmuje bowiem nie tylko przedni - widoczny sposób oddychania; normalny oddech winien obejmować cały tułów. Gdy tak nie jest, jest dysfunkcja .

b/ Wiele ludzi oddycha - bezwiednie - bardziej klatką piersiową, np. w żle zrozumianej "sportowej sylwetce", inni wywołują stałe napięcie mięśni brzucha. Odwrotnością są ci, którzy są bardzo zadowoleni ze swego oddychania przeponowego, i czesto znikomo włączają do oddechu kl. piersiową.

W obu przypadkach oddech taki jest niepełny.

c/ Następnym zaburzeniem to tzw. "oddychanie wysokie" ; tu występuje mały ruch klatki piersiowej i przepony przy wdechu, natomiast mięśniami obręczy barkowej i szyi unoszona jest klatka piersiowa do góry . Ruch ten widoczny jest przy każdym wdechu...

d/ Innym błędem oddechowym jest tzw. oddychanie "paradoksalne", ci ludzie wciągają brzuch przy wdechu zamiast wypuścić go na zewnątrz, oni oddychają "odwrotnie", otrzymując oczywiście mniej powietrza przy wdechu. Często nieświadomie. Występuje tu oddychanie przyblokowane.

Ta forma zaburzenia występuje u ludzi z chronicznym stresem - odpowiedzią na stres jest napięcie mięśni, najczęściej brzusznych.
(-podstawy informacji : dr Helga Pohl-"Unerklarliche Beschwerden"-Verlag Droemer, 2010 )

W skrócie: każdy typ zaburzonego oddychania wyzwala "zmknięty krąg". Stale napięte mięśnie układu oddechowego prowadzą do powstawania Triggerpunktów i bólów, często w klatce piersiowej , a to rodzi stany lękowe. Strach wpływa emocjonalnie na oddychanie i powstaje uczucie ciasnoty i braku powietrza ...

Jak i czy możemy sobie z tym poradzić ?

Okazuje się, że możemy. Przedstawię tu kilka sposobów usuwania aktywności Triggerpunktów - zwanych potocznie "punktami spustowymi" - wywołujących stany napięcia mięśni brzucha. A w konsekwencji - dysfunkcję układu oddechowego.

Dla czytelników, którzy nie zapoznali się z wcześniejszymi artykułami , gdzie opisywałem techniki i metody usuwania TrP w pozycjach bezbolesnych - powtórzę tu najbardziej niezbędne informacje: to są punkty bardzo bolesne w naszym ciele, reagujące ostrym, kłującym bólem już przy lekkim dotknięciu.

Mogą znajdować się w mieśniach, na ich przyczepach, ścięgnach i powierzchniach stawów, powięziach itp. Wywołują stany ich napięcia powodując rozległe nieraz dysfunkcje.
W przypadku przepony -- właśnie omawiane zaburzenia oddechowe...

A oto Triggerpunkty , dla których znalazłem możliwość przeprowadzenia autokorekcji . Punkty te usadowione są głeboko w masie mięśni brzusznych . Występuje trudność w samodzielnym ich znalezieniu palpacyjnie, toteż do zabiegu powinniśmy zaopatrzeć się w : drewniany, terapeutyczny kołeczek zakończony kulką, średnicy ok.1 cm, nieco oliwki do masażu, a do niektórych pozycji potrzebna będzie piłka rehabilitacyjna średnicy 55 cm (najlepiej Saggio Fit z nopami przeciwslizgowymi).

Zamiast kołeczka zastosować możemy np.jakiś okrągły trzonek drewniany, pod warunkiem, że koniec jego jest dobrze zaokrąglony i gładki -(musimy wykluczyć jakiekolwiek skaleczenie skóry brzucha).

Zabieg: w leżeniu tyłem, duża poduszka klinowa pod górną część tułowia-(lub 2 duże poduszki) by zwiększyć zgięcie tułowia w odc. piersiowym+ 1dodatkowa pod głowę.Nogi wyprostowane, lekko rozłożone.Szukamy najpierw palpacyjnie najbardziej wrażliwej okolicy, następnie korzystamy z kołeczka: - przykładamy kołeczek pinowo, następnie wprowadzamy go w wibrację drobnymi, szybkimi ruchami.Piekący, kłujący ból - to jest to..

Pozycją bezbolesną będzie: ułożenie stopy nogi jednoimiennej z bólem na kolanie nogi przeciwnej /w przypadku rysunku - stopa prawa na kolanie lewym /. Następnie - powoli - podciagamy kolano z unoszoną stopą - aż do uzyskania ulgi w bólu. Korekcję uzyskasz przechylając w bok obie ułożone na sobie kończyny, w jedną lub drugą stronę. Ucisk utrzymujesz min. 90 sek., po czym wyprostowujesz nogi, i po nawilżeniu oliwką miejsca zabiegu - rozmasowujesz 2 minuty. Następnie - pozostałe punkty.

Zabieg jest prawie powtórzeniem opisanego powyżej.

Ułożenie tułowia to samo. Szukamy TrP palpacyjnie przesuwając delikatnie opuszki palców od pępka w dół z prawej lub lewej strony.

Po znalezieniu punktu znowu korzystasz z kołeczka , a następnie powtarzasz ułożenie kończyn. Ważne jest potem tylko dobranie odpowiedniej korekcji pozycji bezbolesnej - w prawo czy lewo. Naprawdę skutkuje !

Oba przedstawione powyżej zabiegi stosować należy w opisanych na poczatku artykułu zaburzeniach oddechowych typu b/ i c/.

Triggerpunkty przedstawione na obu schematach poniżej mają związek nie tylko z pracą tłoczni brzusznej, ale jeszcze dodatkowo z dnem miednicy. A więc zwiazek nie tylko z tzw "twardym brzuchem" i wpływem na pracę przepony, ale też na występowanie innych dolegliwości, jak: skurcze pęcherza moczowego, bóle jąder itp, skośne ustawienie miednicy i lumbalgie.Mogą występować pojedyńczo, ale nie tylko; również symetrycznie...

Zabieg : znowu w leżeniu tyłem ; górna cześc tułowia podwyzszona poduszkami w celu zwiekszenia zgięcia tułowia w odcinku piersiowym.

Nogi wyprostowane . Obok stawu kolanowego po przeciwnej stronie Triggerpunktu układamy wspomnianą piłkę.

Triggerpunkt znajdujemy zwykle : 2 palce poprzeczne od kolca biodrowego przedniego dolnego (jak na rys.), w masie miesni, głęboko. Palpacyjnie przeszukujemy strefę bólu; jest ona wrażliwa; szukamy zwiekszonej wrażliwosci.Następnie korzystamy z kołeczka; po znalezieniu punktu utrzymujemy lekki ucisk.

Do pozycji bezbolesnej dochodzimy w sposób nastepujacy:

Stopę strony TrP układamy na stawie skokowym nogi przeciwnej i rotujemy ją na zewnatrz, Grzbietem stopy dolnej podciągamy teraz całą kończynę w kierunku brzusznym doprowadzając do zgiecia obu kończyn w stawach kolanowych i biodrowych.

Cały czas utrzymujemy ucisk TrP. Podnosimy teraz obie kończyny i układamy na piłce - WAŻNE :: ponosi tylko dolna stopa ! Ból Triggerpunktu już się zmniejsza i pozostają nam jedynie delikatne dopracowania pozycji sterując stopą dolną po piłce w kierunku brzusznym ,złączonymi lub rozłączonymi kolanami .

Reszta artykulu, wraz rysunkami, w blogu

Wojciech Nowak teraznieboli.blogspot.com
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB