Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Masaż dla osoby z porażeniem mózgowym i spastyką
Autor Wiadomość
RainbowFenix 

Wiek: 37
Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 6
Skąd: Bielsko / Bydgoszcz
Wysłany: 2009-07-20, 20:06   Masaż dla osoby z porażeniem mózgowym i spastyką

hej! Poznałem chłopaka który cierpi na porażenie mózgowe i spastykę.Zaoferowałem mu że będę go masował za darmo. Proszę Was o porady dotyczące masażu dla niego (ma głównie problem z napięciem mięśni łydek, mięśni krawieckich obu kończyn, a spastyka obejmuje obie nogi i lewą rekę, która jest wyrażnie mniej sprawna ,szczególnie w płaszczyźnie obrotowych ruchów nadgarstka, ale też jeśli chodzi o sprawność barku i zginanie łokcia.)Znajoma fizjoterapeutka doradziła mi klasyczny masaż pleców, co znam dość dobrze (Skończyłem 4 miesięczny kurs masażu klasycznego i relaksacyjnego ) i powiedziała mi też żeby rozluźniać napiętę mieśnie delikatnym masażem relaksacyjnym, a "normalnie napięte" mięśnie masować głębiej. Co Wy na to? Jak często wykonywać zabiegi aby rzeczywiście przyniosło mu to rozluźnienie i pomoc?Co poza masażem powinien robić? (myslę że jakieś formy pracy z wizualizacją, oddechem czy medytacją, ale sam nie mam doświadzenia jak się pracuje z tymi technikami w takich przypadkach) Chciałbym mu jakoś pomóc dlatego proszę o wskazówki. (może też jakieś lekkie elementy gimnastyki, np ruchy okrężne bioder ,czy zginanie/rozginanie kończyn, lekkie ich rozciaganie -ale tu już zachaczam bardziej o fizjoterapię, na ktorej się nie znam-jedynie intuicyjnie pewne ćwiczenia przychodzą mi na myśl- może też coś podpowiecie)
 
 
     
Linki sponsorowane
19robertoo64 

Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-09-10, 22:09   

ja powiem tak na miesnie ze spastyka stosuj techniki rozluźnające a natomiast na te w ktorych ze tak powiem brak jakiegokolwiek napiecia techniki pobudzajace
musisz doprowadzic do rownowagi miedzy zginaczami a prostownikami
 
     
Qi 
Qi

Wiek: 39
Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-09-11, 10:43   

Co do masażu to ta fizjoterapeutka dobrze Ci doradziła. Natomiast odnośnie tych ćwiczeń które przychodzą Ci intuicyjnie do głowy to radziłbym ich nie wykonywać. Źle dobrane ćwiczenia mogą pogłębić spastykę. Oczywiście nie jest to reguła ale istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększenia spastyki.
Jeżeli chory nie jest w stanie wydać na fizjoterapeutę znającego metodę PNF lub NDT Bobath a Ty chcesz mu bezinteresowanie pomóc ćwicząc elementami tych metod, to może masz znajomego który je zna i mógłby Ci pokazać jak z nim popracować.
 
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-27, 09:18   

RainbowFenix napisał/a:
Zaoferowałem mu że będę go masował za darmo. Proszę Was o porady dotyczące masażu dla niego (ma głównie problem z napięciem mięśni łydek, mięśni krawieckich obu kończyn, a spastyka obejmuje obie nogi i lewą rekę, która jest wyrażnie mniej sprawna ,szczególnie w płaszczyźnie obrotowych ruchów nadgarstka, ale też jeśli chodzi o sprawność barku i zginanie łokcia.)


Klasyczny wzór diplegia spastica. Powiem tak jak koledzy wyżej- głównie masaż klasyczny tylko błagam- BEZ STRETCHINGU bo go bardziej zepniesz. Na spastykę dobrze działa też okład borowinowy. Ćwiczenia oddechowe owszem można robić, jeśli znasz ich zasady, odnośnie dalszego usprawniania typu PNF, BOBAT|H to jak napisałe Qi zostaw to fizjoterapeucie. Ja dość często pracuję ze spastykami z MPD i powiem ci tak jeszcze- masuj stopy od strony podeszwowej, gdyż chorzy zazwyczaj mają zaburzenie czucia priopriorecepcji. Stymulowanie stopy nie zaszkodzi a może pomóc. Warto masować wszystkie obręcze u chorego, z pewnością przyniesie ulgę. Należy jednak pamiętać, i tu niestety trochę Cię pewnie zmartwię, że masaż jako terpia dodatkowa tak- sama w sobie NIE. To czy pacjent będzie trzymał równowagę, czy będzie mu się poprawiał chód nie zależy od masażu lecz ćwiczeń ukierunkowanych neurologicznie. Jeżeli kolega jest pod opieką fizjoterapeuty radziłbym porozumieć się z nim i powiedzieć, co będziesz robił, czyli np. masaż tego tego i tego... ,żeby on wiedział, inaczej by terapia była łączona. U mnie w przychodni, gdzie jestem zatrudniony jako masazysta/rehabilitant bardzo często tak jest, że przychodzi chory np. ze swoim znajomym, który jest masażystąi dyskutujemy nad terapią- ja mówię co ja będę robił w przychodni a on co będzie robił w domu.

Poza tym super, że chcesz pomóc znajomemu, tylko pamiętaj- dobra pomoc to tylko taka, którą ty potrafisz udzielić, robienie czego ,,na czuja" może przynieść wiecej szkody niż pozytywnów.

pozdrawiam.
 
     
RehaT 

Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 252
Wysłany: 2011-01-24, 16:45   

19robertoo64 napisał/a:
ja powiem tak na miesnie ze spastyka stosuj techniki rozluźnające a natomiast na te w ktorych ze tak powiem brak jakiegokolwiek napiecia techniki pobudzajace
musisz doprowadzic do rownowagi miedzy zginaczami a prostownikami

Terapia roku :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB