massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-10-10, 12:02 Problem z miednicą już przy narodzinach?
Kobiety dobrze wiedzą, że poród nie należy do przyjemności. Ba, bardzo często wiąże się z dużym bólem i cierpieniem. Nie dość, że sama ciąża potrafi dać im w kość to jeszcze sam poród bywa męką. Szczerze współczuję, ale nie o tym będzie dzisiejszy tekst. Tak sobie pomyślałem, że może spojrzymy na poród z perspektywy głównego bohatera, czyli noworodka. Mam wrażenie, że zapominamy czasem o tym, że dla dziecka moment przyjścia na świat potrafi być jak prawdziwy rollercoster.
Zderzenie się z ogromem czynników środowiskowych, tak bardzo odmiennych od środowiska w łonie matki może przyprawić o zawrót głowy. Pierwszy chaust powietrza wypełniający płuca dziecka, mnóstwo światła, krwi i jakiś brzydal w rękawiczkach i masce, który pozwala dziecku wydostać się z kanału rodnego. Można się nieźle przestraszyć. Nic dziwnego, że nadnercza noworodka są stosunkowo dużo większe niż nadnercza dorosłego. Trzeba się na ten stres jakoś przygotować.
Na co chciałbym zwrócić uwagę w kwestii porodu? Otóż bywa tak, że pojawia się problem w momencie przejścia dziecka przez kanał rodny, poród się przedłuża, a u dziecka w konsekwencji powstaje spora kompresja podstawy czaszki i połączenia głowy z szyją, na skutek utrzymującego się wyprostu w górnym odcinku szyjnym. I co dzieje się dalej? Dalej jest radość, łzy szczęścia rodziców, pierwsze fotki dziecka na fejsbuniu i życie toczy się swoim tempem.
Problem, który opisałem powyżej nie jest widoczny w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlaczego? Ano dlatego, że ukształtowanie kręgosłupa noworodka, różni się diametralnie od kręgosłupa osoby dorosłej. Kształt ten u dziecka przypomina literę C, podczas gdy kręgosłup dziecka w wieku kilku lat przypomina już bardziej literę S. Dlatego też nie dostrzegamy problemu po narodzinach, a zaczynamy go dostrzegać w momencie kiedy dziecko wchodzi w fazę pełzania. Taka aktywność wymaga pogłębienia lordozy lędźwiowej, a dziecko z dysfunkcją kompresyjną przejścia szyjno-potylicznego ma problem z tym ruchem.
To wszystko za sprawą niewłaściwego przenoszenia sił wzdłuż kolumny kręgosłupa i pociągania ze strony opony twardej, co przekłada się na tylne ustawienie kości krzyżowej. Kość krzyżowa może ulec zablokowaniu w tym ustawieniu symetrycznie lub jednostronnie. Wówczas dziecko może mieć problem z symetrycznym pełzaniem, co wpłynie na prawidłowy rozwój dziecka.
image
Doskonale wiemy jak istotna dla rozwoju mózgu jest faza pełzania. Dziecko z problemami w tej fazie rozwoju może mieć problem z koordynacją oko-ręka, lateralizacją czy z w późniejszym czasie z dysleksją.
Jakie wnioski płyną z tej krótkiej historii? Otóż jeśli poród Twojego dziecka przedłużał się, wystąpiły komplikacje w momencie przejścia dziecka przez kanał rodny lub dziecko ma problem z symetrycznym pełzaniem to znak, że najwyższy czas wybrać się do osteopaty pracującego z dzieciaczkami. Oczywiście nie sugeruję, że każde dziecko z problematycznym pełzaniem ma lezję kompresyjną u podstawy czaszki, ale ten rejon jest bardzo często narażony na dysfunkcje w trakcie porodu.
Tym samym problem w okolicy głowy może być wyznacznikiem tego jak rozwinie się miednica Twojego dziecka, krzywizny jego kręgosłupa, czyli tak naprawdę cały szkielet osiowy. Warto wziąć pod uwagę profilaktyczne wizyty z maluszkami u osteopatów kilka tygodni po narodzinach. To naprawdę przynosi sporo profitów na tym etapie życia dziecka jak i w przyszłości.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12