Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Drętwienie rąk w trakcie pracy
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-23, 02:29   Drętwienie rąk w trakcie pracy

Jak Ci już zapewne wiadomo nasz organizm jest bardzo mądrze zaprojektowany. Jeśli tylko robimy coś co mogłoby mu zaszkodzić, to niemalże w błyskawicznym tempie dostajemy od niego sygnał ostrzegawczy, niestety najczęściej w postaci bólu. Drętwienie rąk również może być dla nas taką wskazówką – zwłaszcza kiedy pojawia się i nasila w trakcie wielogodzinnej pracy przy biurku.

Drętwienie rąk to jeden z przejawów parestezji, czyli tak zwanego czucia opacznego. Każdy z nas przynajmniej raz ich doświadczył np. w nocy, czy przy uderzeniu w łokieć. Parestezje to zespół nieprzyjemnych odczuć, które mogą występować na całym ciele pod postacią mrowienia, pieczenia, czy silnego uczucia chłodu lub gorąca. Kiedy takie objawy występują często, dostarczają nam dużej dawki dyskomfortu i rozpraszają naszą uwagę od pracy, szczególnie, gdy towarzyszy temu ból kręgosłupa i stawów.

Wielokrotnie spotykamy się z przeświadczeniem, że drętwienie ręki świadczy bezwzględnie o jednym z dwóch schorzeń: zwyrodnieniu kręgosłupa lub zwężeniu światła nadgarstka. Tak często bywa, ale w rzeczywistości to jedynie dwie z wielu innych możliwych przyczyn. Niektóre źródła podają ich nawet kilkadziesiąt.

Parestezje ręki mogą pojawiać się m.in.:

na skutek ucisku na nerwy lub naczynia krwionośne,

jako następstwo urazu m.in. kręgosłupa, barku czy łokcia,

w przebiegu niektórych chorób np. miażdżycy,

przy niedoborze witamin z grupy B,

w przebiegu ciąży, najczęściej w trzecim trymestrze.

JAK WYTŁUMACZYĆ ZWIĄZEK POMIĘDZY DRĘTWIENIEM RĄK A NIEPRAWIDŁOWĄ POSTAWĄ?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy jak zwykle w naszej anatomii. Kiedy przybieramy na krześle tzw. postawę komputerową, pochylamy się w przód, zaokrąglamy nasz kręgosłup, wysuwamy ramiona i głowę do przodu, przez co klatka piersiowa zostaje ściśnięta. Jeśli spojrzymy na to jak skonstruowany jest nasz organizm to z łatwością zauważymy, że w górnej części klatki piersiowej, blisko obojczyka, przebiegają nerwy i naczynia krwionośne, którym zawdzięczamy funkcjonowanie całej kończyny górnej, w tym obszaru ręki.

Na rysunku widzimy, że wspomniane naczynia i nerwy spotykają na swoim przebiegu naturalne zwężenia, które są utworzone przez kilka grup mięśniowych i kości: obojczyk, łopatkę i pierwsze żebro. A teraz wyobraźmy sobie, że na skutek komputerowej postawy, wszystkie te mięśnie przechodzą w stan nadmiernego napięcia i zawężają „ścieżkę” naczyń i nerwów jeszcze bardziej. W ten sposób tworzy się zespół uciskowy, którego objawy mogą przybierać różne formy na przykład:

drętwienie czy mrowienie palców,

uczucie chłodu i trudność z ogrzaniem rąk,

zaburzenia czucia na powierzchni palców,

niewielki obrzęk na powierzchni rąk,

ból promieniujący do ramienia, przedramienia i ręki,

trudności z chwytaniem drobnych przedmiotów np. długopisu,

problem z koordynacją rąk podczas pisania na klawiaturze,

osłabienie czucia.

Jeśli odczuwasz drętwienie rąk w trakcie pracy i masz tendencje do przyjmowania opisanej wcześniej postawy, to jest możliwe, że przyczyną jest ucisk naczyń i spotu ramiennego na wysokości obojczyka. Możemy też posłużyć się szybkim testem, który pozwoli nam to wstępnie ocenić. Gotowy? Postępuj według poniższych instrukcji:

rękę, w której odczuwasz drętwienie wyciągnij w bok i skieruj ją kciukiem do tyłu,

ustaw rękę na wysokości swojego ramienia,

wykonuj szybkie ruchy zaciskania pięści przez 1 minutę,

Obserwacja:

Jeżeli w trakcie testu pojawia się u Ciebie drętwienie lub ból to niestety Twój wynik jest dodatni, co może sugerować wystąpienie u Ciebie zespołu uciskowego w rejonie klatki piersiowej.

DO KOGO ZWRÓCIĆ SIĘ Z TYMI DOLEGLIWOŚCIAMI?

Kiedy pojawiają się nawet sporadyczne parestezje, nie lekceważ ich i nie czekaj, aż zaczną pojawiać się częściej wraz z innymi dolegliwości. Im wcześniej się tym zajmiesz, tym lepiej. Z punktu widzenia fizjoterapeuty, terapia takich objawów polegać będzie na przywróceniu prawidłowego napięcia tkanek powodujących ucisk na naczynia i nerwy oraz wprowadzeniu indywidualnie dobranych ćwiczeń korygujących postawę ciała.

Jeżeli parestezje występują przez dłuższy czas, niezależnie od godzin pracy, budzą Cię w nocy lub uniemożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków – udaj się do specjalisty i wykonaj zlecone badania diagnostyczne.

Pamiętaj, że najważniejszym krokiem jest wyeliminowanie czynników, które przyczyniają się do powstawania tych dolegliwości, zatem:

Po pierwsze weź pod uwagę, że ucisk na klatkę piersiową może być spowodowany nie tylko postawą komputerową w trakcie pracy, dlatego:

unikaj układania się do snu na tej stronie, po której drętwienie Ci ręka,

staraj się nie nosić ciężkiej torby na ramieniu, aby nie uciskać na obojczyk,

dobierz biustonosz tak, aby ramiączka nie były zbyt napięte i nie ściskały ramion.

Po drugie dbaj o swoją postawę w trakcie pracy – w poprzednich artykułach pisaliśmy jak to zrobić. Pomyśl również o zastosowaniu aplikacji Curie, która w trakcie pracy specjalnie dla Ciebie dobierze odpowiednie ćwiczenia.

Po trzecie wykonuj proste ćwiczenie, które można zastosować niezależnie od tego czy przyczyna drętwienia znajduje się w kręgosłupie, klatce piersiowej czy nadgarstku:

wyciągnij rękę w bok i wyprostuj łokieć,

ustaw rękę na wysokości ramienia,

zegnij rękę w nadgarstku i skieruj palce do tyłu,

wykonuj powolne skręty głową w przeciwnym kierunku, jednocześnie kierując rękę w tył,
jeżeli podczas ćwiczenia pojawia się ból – zmniejsz zgięcie w nadgarstku lub wyprostuj go całkowicie,

powtórz ćwiczenie 10 razy na każdej stronie.

curie.me
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB