Dlaczego stawy „strzelają”? Przyczyn może być naprawdę sporo. W momencie pojawienia się problemu należy podjąć działania, mające na celu określenie z czego to wynika.
Bardzo powszechnym zjawiskiem jest „strzelanie” w kolanie, które zwykle rozlega się, gdy ćwiczymy, wstajemy z łóżka albo wchodzimy po schodach. Gdy pojawia się wówczas również ból, może to zwiastować uszkodzenie chrząstki – naturalnego amortyzatora stawów, chroniącego przed tarciem i uciskiem. Z wiekiem traci ona sprężystość, a w dodatku z każdym rokiem ubywa niezbędnego „smaru”, czyli mazi stawowej.
Jednak problem nie dotyczy tylko osób starszych. Według najnowszych badań problem dotyczy coraz młodszych osób. Do szybszego zużycia chrząstki prowadzą także: siedzący tryb życia, otyłość, nieleczone wady postawy, przeciążenia i urazy podczas nierozważnego uprawiania sportu, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, a nawet stres.
Do destrukcji chrząstki przyczynia się również chondromalacja – choroba, której nazwę można przetłumaczyć jako „rozmiękanie chrząstki”.„Amortyzator” czyli chrząstka staje się coraz cieńsza i popękana, dlatego przestaje spełniać swoją funkcję, a uciski są przenoszone do miejsc unerwionych powodując ból towarzyszący „strzelaniu”.
Pełna regeneracja chrząstki nie jest możliwa, ale szybkie wykrycie problemu pozwala zahamować jej dalsze niszczenie. Oprócz stosowanych miejscowo maści i żelów, pomaga zmiana trybu życia (pływanie, częstsza jazda na rowerze, spacery), zrzucenie zbędnych kilogramów i unikanie obciążania kręgosłupa. Jednak bardzo często wystarczy odpoczynek i regeneracja stawu.
Inna przyczyną może być zwyrodnienie stawu. Jeśli „strzelaniu” stawów towarzyszy ból może to również świadczyć o postępujących zmianach zwyrodnieniowych. Na to schorzenie szczególnie podatny jest staw kolanowy – najbardziej obciążony i słabo ukrwiony.
Pierwszymi objawami zwyrodnienia stawu kolanowego jest sztywność i ból, szczególnie dotkliwe rano oraz podczas brzydkiej pogody. Ból niekiedy jest odczuwany w samym stawie. Narastające dolegliwości utrudniają wykonywanie najprostszych czynności czy ćwiczeń na siłowni.
Jak opóźnić wystąpienie objawów zwyrodnienia? Należy zmniejszyć obciążenie stawu, zachowując prawidłową postawę i masę ciała. Zalecane są także ćwiczenia fizyczne, które wykorzystują pełen zakres ruchu stawu, np. pływanie (szczególnie stylem klasycznym).
W lżejszych formach wystarczą leki przeciwzapalne oraz fizykoterapia.
ZA MAŁO BIAŁKA!
„Strzelające” stawy mogą nam sygnalizować brak niektórych składników odżywczych w organizmie. Budulcem chrząstki i ważnym składnikiem mazi stawowej jest pełnowartościowe białko. Jego doskonałe źródło stanowi nabiał, dlatego w codziennym jadłospisie nie powinno brakować twarogu, kefiru, jogurtu czy po prostu szklanki mleka. Tego typu produkty zawierają również dużo wapnia, bardzo potrzebnego stawom i kościom.
Nie zapominajmy o zbożach i roślinach strączkowych. Pieczywo pełnoziarniste i razowe, niełuskany ryż, makarony razowe, otręby i warzywa strączkowe dostarczają cennego błonnika oraz sporo witamin z grupy B łagodzących objawy stresu. Do prawidłowego funkcjonowania stawów potrzebna są także kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w rybach morskich: makreli, halibucie, tuńczyku, śledziach czy sardynkach.
Dlatego w momencie gdy uporczywe strzykanie w stawie podczas ćwiczeń daje o sobie znać, początkowo dobrze jest zacząć od odpoczynku i regeneracji kolana. Jeżeli to nie pomoże po około 2 tygodniach zalecam wizytę u ortopedy w celu dalszej diagnozy.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12