massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-11-02, 03:47 Skręciłem kostkę - czy wsadzać nogę do gipsu?
Wiele osób przyzwyczaiło się już, że przy skręceniu kostki, natychmiast udaje się do szpitala i najczęściej kończy się to opatrunkiem gipsowym na kilka tygodni. Niestety to błędne podejście.
Według założeń współczesnej medycyny krótkotrwałe unieruchomienie może mieć pozytywny wpływ jedynie przy skręceniu III stopnia (w przypadku całkowitego zerwania więzadła/więzadeł). Niektórzy fizjoterapeuci uważają jednak, że włożenie nogi do gipsu w żadnym wypadku nie przynosi pozytywnych efektów.
Czy na szpitalnej izbie przyjęć doświadczyliście szczegółowego wytłumaczenia mechanizmu urazu, oceny palpacyjnej okolicy stopy, testów wykluczających złamanie jeszcze przed zrobieniem zdjęcia RTG, testów na stabilność stawu skokowego lub diagnostyki więzadeł i innych tkanek, których nie widać na zdjęciu rentgenowskim, za pomocą ultrasonografu (przy niewielkich obrzękach, „opuchnięciach”)?
Dlaczego w szpitalnych oddziałach ratunkowych jedyne czego doświadczamy to długie kolejki i zacofanie? Po co rozwijać ma się medycyna, po co nowoczesne technologie i sprzęt jeśli WIĘKSZOŚĆ służby medycznej nawet nie pomyśli żeby wystartować w kierunku dalszego rozwoju ściśle trzymając się stereotypów?
Co gorsza takie osoby przekazują swoją okrojoną wiedzę pacjentom, którzy tej pomocy – wyjaśnienia, potrzebują i przede wszystkim, którzy im ufają! Może następnym razem zaryzykujecie i poszukacie pomocy gdzie indziej? Poniżej krótkie założenia teoretyczne jak oddziałuje unieruchomienie na nasze tkanki odpowiadające za stabilność stawu skokowego, siłę, wytrzymałość oraz kontrolę nerwowo-mięśniową. Czy nie lepiej oderwać się od stereotypów i poszukać pomocy gdzie indziej?
• 8 tygodni unieruchomienia zmniejsza wytrzymałość na na zerwanie więzadeł o 61%. Po 5 miesiącach unieruchomienia aż o 79% a po roku „oszczędzania” stopy 91%
• 12 tygodni unieruchomienia stymuluje redukcję chrząstki przez kolejne 12-24 tygodnie
• Po 1-2 tygodniach unieruchomienia nasze mięśnie tracą 20-30% maksymalnej siły
• Redukcji ulegają również nasze miofibryle – podstawowy element włókna mięśniowego
• Opatrunek gipsowy założony na staw skokowy powoduje unieruchomienie układu powięziowego co prowadzi do podtrzymania obrzęku, bólu oraz ograniczenia ruchomości stawu
Nowoczesna fizjoterapia, między innymi pinopresura, akupunktura, model zniekształcenia powięzi pozwoli Wam już w dniu urazu wrócić do domu bez utykania oraz z mniejszym bólem w okolicy stawu skokowego.
Jeśli jednak zdecydujecie się na pozostanie w domu, jako podstawę polecam Wam dwa protokoły postępowania w przypadku skręcenia stawu skokowego: Ottawa Ankle Rules w celu wykluczenia złamania i M.E.A.T, które opiszę w kolejnym poście. Pamiętajcie – każdy jest inny i nie ma dwóch takich samych schematów działania.
Osoby, które doświadczyły skręcenia kostki i wizyty w szpitalu zapraszam do dyskusji.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13