Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Dogoterapia - czworonożny rehabilitant na recepte
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2008-10-10, 12:51   Dogoterapia - czworonożny rehabilitant na recepte

Dogoterapia to metoda wykorzystująca odpowiednio przygotowane psy w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Daje również wspaniałe efekty w terapii osób samotnych i starszych.

Na receptę - czworonożny rehabilitant

Badania wykazują znakomity wpływ kontaktu z psem na zdrowie i psychikę człowieka. Ten sposób rehabilitacji został zapoczątkowany w 1964 roku przez amerykańskiego psychiatrę dziecięcego Borisa Levisona. W Polsce dogoterapia obecna jest dopiero od kilku lat. Stosuje się ją często przy leczeniu takich chorób, jak np.: autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe, niedowład kończyn. Poprzez terapię kontaktową (zabawy, przytulanie i głaskanie psa) osoby dotknięte niepełnosprawnością dużo szybciej i dokładniej wykonują ćwiczenia, czują się pewniejsi siebie i dowartościowani. Udział czworonoga może też dotyczyć pomocy w codziennych sytuacjach: pies przyniesie gazetę, odbierze pocztę, pomoże się ubrać i rozebrać, wyrzuci śmieci, a nawet wysłucha i odpowie…po swojemu.

Nad 25-letnią Anną Urbańską z Gdańska, która jeździ na wózku, czuwa Iris, suczka rasy labrador. - Ludzie nie zawsze mają czas, a na nią mogę liczyć w każdej sytuacji. Wejdzie tam, gdzie ja wejść nie mogę, w razie czego wezwie pomoc - tłumaczy dziewczyna. Iris została wyszkolona przez katowicką fundację Dogiq. Potrafi przynieść jakąkolwiek rzecz, której potrzebuje Ania - gazetę, listy, klucze, telefon komórkowy.

Pomaga jej zdjąć czapkę, kurtkę, spodnie, skarpetki, buty. Na komendę otwiera lub zamyka drzwi, szuflady, szafki, włącza bądź gasi światło. Wyrzuca odpadki do śmietnika. W sklepie podaje wybrane przez Anię produkty. Towarzyszy swojej pani w kawiarni, na dyskotece, na studiach, chodzi z nią na koszykówkę czy tenis. A jeśli dzieje się coś złego, np. gdy Ania spadnie z wózka albo zasłabnie, Iris podbiegnie do pierwszej napotkanej osoby i będzie tak długo szczekać i ją zaczepiać, aż ta pójdzie za nią. - To mój Anioł Stróż - mówi Ania.

W Polsce psy pomagające osobom jeżdżącym na wózku szkoli kilka fundacji, oprócz katowickiej, także m.in. Alteri, Alari (obie z Krakowa), Pomocna łapa z Łochowa (mazowieckie). Przez ostatnie lata przekazały kilkunastu psich asystentów, ale to zdecydowanie za mało w porównaniu z zapotrzebowaniem. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii rocznie szkoli się setki tego typu zwierząt.
- Lekarze przypisują je niepełnosprawnemu na receptę, jak zwykłe lekarstwo - mówi Aneta Graboś, prezes Dogiq. U nas czeka się na takiego psa minimum półtora roku, bo tyle trwa jego wyszkolenie. Co więcej, jest ono dość kosztowne.

- Irlandczycy wyceniają jednego psa asystującego na ok. 20 tys. euro. U nas trudno mówić o cenie, bo za takie psy niepełnosprawny nie płaci. Ale gdy zbierze się koszty wyżywienia, weterynaryjne, zakupu akcesoriów do pielęgnacji, sprzętu do szkolenia, i pracy trenerów, to wychodzi suma ok. 18-20 tys. zł - wylicza pani Aneta. W zakupie i szkoleniu zwierząt nieocenioną pomocą dla fundacji są więc sponsorzy.

Nie każdy niepełnosprawny może jednak dostać psa. Warunkiem jest bycie aktywnym mimo swych ograniczeń, trzeba zatem pracować lub studiować. - Pies musi pracować, inaczej zapomina to, czego go nauczyliśmy. Nie chcemy, żeby trafił do kogoś tylko po to, by leżał na kanapie - zaznacza Aneta Graboś. Organizacje zabezpieczają się przed takimi sytuacjami - zanim zdecydują się na użyczenie psa, poznają osobę, która chce go dostać, a następnie cały czas śledzą jego dalsze losy (formalnie pies jest własnością fundacji). Gdy zwierzę przejdzie na „emeryturę” (8-9 lat), zostaje albo u niepełnosprawnego, albo fundacja szuka mu domu, w którym spędzi starość.

Właścicielką takiego "rehabilitanta" jest też Asia z Bydgoszczy. Nie wyobraża sobie już życia bez labradorki Silvy z fundacji Alteri. - W ciągu tygodnia dużo pracuję i biorę udział w różnych zajęciach. Silva w pracy zawsze mi towarzyszy. Potrafi osiem godzin leżeć w biurze, czujnie obserwując, kiedy będzie mi potrzebna, by coś podać - opowiada Asia na swojej stronie internetowej.

Alteri przekazała już takim osobom jak Asia pięć psów, fundacja Dogiq - siedem. Ta ostatnia zresztą szkoli też pierwszego psa w Polsce dla osoby niesłyszącej. - Taki pies potrafi poinformować swojego pana o tym, że jakiś przedmiot upadł, że przyszedł SMS, czy ktoś puka do drzwi - opowiada Aneta Graboś.
Specjaliści uczą też psy, by przypominały swoim właścicielom, np. cukrzykom czy epileptykom, o zażyciu lekarstw oraz by potrafiły wezwać pomoc.

Oprócz psów asystujących, sporo organizacji w Polsce szkoli czworonożnych terapeutów. W Dogiq pracuje m.in. czteroletnia labradorka Ika, która pomaga osobom w depresji. - Wypożyczamy Ikę na przykład na weekend. Kontakt ze zwierzęciem pozytywnie wpływa na osoby w kryzysie - mówi pani Aneta.

Ciekawe przedsięwzięcia podejmuje też fundacja Sekret Gai z Poznania. Działają w niej wolontariusze, którzy mają własne psy najróżniejszych ras. Odwiedzają z nimi domy dziecka, szpitale, osoby starsze. Grażyna Jujka z fundacji: - Psy niosą ze sobą pozytywną energię. Przynajmniej na chwilę odwracamy uwagę tych ludzi od choroby, od bólu.

Takie akcje potwierdzają, że pies zawsze będzie najlepszym przyjacielem człowieka.

Na podstawie: Gazeta Wyborcza Poznań i dogoterapia.com
  
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2012-05-26, 10:16   kurs masaz tajski

artykuly powiazane: Zwierzęta jako terapeuci http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?t=2177
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB