Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Czy kilkugodzinny kurs fizjoterapii może zastąpić studia?
Autor Wiadomość
fizjo

Dołączył: 28 Sie 2012
Posty: 128
Wysłany: 2013-10-22, 19:09   Czy kilkugodzinny kurs fizjoterapii może zastąpić studia?

Wczoraj w świecie fizjoterapeutów zawrzało. Gorącą dyskusję wywołał materiał wyemitowany we wczorajszych wiadomościach – „Wolna amerykanka”, czyli o rękach, które leczą i które kaleczą.

Kto nie widział to odsyłam tutaj fakty.tvn24.pl/wolna-amerykanka,352206.html#.UiecoWK_1rg.facebook. Te absurdy trzeba zobaczyć na własne oczy, bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie sobie wyobrazić, aby podczas czterech godzin kursu – dokładnie, aż czterech! – zrobić z kogoś fizjoterapeutę.

Pisząc te słowa jestem po dwóch latach nauki masażu i na ostatnim, czwartym roku rehabilitacji. Jakby nie liczyć zaczynam już szósty rok nauki o tym jak pomagać i jak leczyć ludzi. Teraz, z perspektywy czasu, nieprzespanych nocy i wielu godzin praktyk dużo rzeczy wydaje się być proste i oczywiste, jak choćby fakt, że osoby niepełnosprawne trzeba nauczyć jak poruszać się na wózku.

Pamiętam swoje pierwsze praktyki. Był to oddział neurologiczny w jednym z trójmiejskich szpitali. Zostaliśmy podzieleni na pary, zapoznaliśmy się z kartami pacjentów i poszliśmy wykonywać zlecone ćwiczenia. Wielu z nich leżało w łóżkach od bardzo dawna i było to widać. Wielu prawdopodobnie nigdy łóżka nie opuści i będzie potrzebowała fachowej opieki do końca życia. Przykurczone ręce, wykrzywione paraliżem twarze oraz niejednokrotnie brak kontaktu – to dla nas był szok.
Po 21 tygodniach praktyk wyszłam ze szpitala silniejsza, ale też pełna pokory. To chyba właśnie wtedy uświadomiłam sobie jak kruche jest ludzkie życie.

Potem było już z górki. Jedna przychodnia… Druga przychodnia… OREW i praca z dziećmi niepełnosprawnymi. Wiele, naprawdę wiele godzin pracy z chorymi ludźmi, poznawania ich potrzeb czy specyfikacji danych jednostek chorobowych.

Na mój warsztat terapeutyczny składają się też długie godziny, które spędziła nad książkami, aby przygotować się do egzaminów i zaliczeń. Do dziś mam koszmary z Lovettem w roli głównej. Niby standardowy test sprawdzający siłę mięśniową, ale zrozumienie zasady jego działania zajęło mi kilka długich tygodni. Za to do dziś będę go recytować nawet obudzona w środku nocy z ledwo ukrywanym lękiem, aby pan profesor nie usłyszał choćby najmniejszego zająknięcia. O pomyłce w ogóle nie było mowy!

Zresztą takich sytuacji było mnóstwo. Nie raz biegało się po całym mieście, aby znaleźć książkę, która pozwoli zgłębić lub przybliżyć dany temat. Samych atlasów anatomicznych mam cztery, plus taki specjalny do kolorowania.
Wszystko po to, aby leczyć ludzi!

Fizjoterapeuta nawet po studiach myśli o dodatkowych kursach, wykładach i szkoleniach, które są prowadzone przez wykwalifikowane osoby z tytułem doktoranckim, wywodzące się z renomowanych uczelni. Nie bez powodu śmieję się z moich znajomych, że zamierzam zostać wiecznym studentem i uczyć się co najmniej do trzydziestki. I nikt mi nie wmówi, że choćby i dwutygodniowy kurs fizjoterapeutyczny dla człowieka z ulicy da mu odpowiednie umiejętności manualne i wiedzę. Jest to jakaś kpina. Czy naprawdę nasze prawo jest tak dziurawe i tak niedoskonałe, że takie sytuacje muszą mieć miejsce?

Z drugiej strony współczuje ludziom głupoty i zazdroszczę odwagi. Zdrowie ma się tylko jedno i powierzanie go w niefachowe ręce to jak gra w rosyjską ruletkę.

Źródło: anatomiazycia.pl
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-10-22, 19:26   kurs masaz tajski

niestety, takie prawo jest nie od wczoraj. I nie ma sie co ludzic, ze ustawa o fizjoterapii natychmiast wiele zmieni
 
     
Daniel

Dołączył: 24 Sty 2011
Posty: 10
Wysłany: 2013-12-18, 22:45   

Działania środowiska fizjoterapeutów, masażystów powinny skupić w głównej mierze na informowaniu pacjentów jakie skutki może przynieść zabieg wykonany przez osobę bez przygotowania. Często pacjenci nie widzą dużej różnicy pomiędzy wizytą u fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną a proszę wybaczyć "ruskim ze Strzyżowa". Zauważyłem też, że pacjenci nie przyznają się do korzystania z usług tych "uzdrowicieli" jeśli nie było żadnej poprawy, albo jest gorzej. Stąd tacy specjaliści mają dobrą opinię, mówią tylko Ci którym pomogło a inni wstydzą się przyznać.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-12-19, 09:38   kursy masazu tajskiego Warszawa

Daniel napisał/a:
Działania środowiska fizjoterapeutów, masażystów powinny skupić w głównej mierze na informowaniu pacjentów jakie skutki może przynieść zabieg wykonany przez osobę bez przygotowania. Często pacjenci nie widzą dużej różnicy pomiędzy wizytą u fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną a proszę wybaczyć "ruskim ze Strzyżowa". Zauważyłem też, że pacjenci nie przyznają się do korzystania z usług tych "uzdrowicieli" jeśli nie było żadnej poprawy, albo jest gorzej. Stąd tacy specjaliści mają dobrą opinię, mówią tylko Ci którym pomogło a inni wstydzą się przyznać.


"ruski ze strzyzowa" moze byc lepszy od fizjterapeuty. Moze byc fizjo czy nawet lekarzem. Nostryfikacja dyplomow nie jest latwa i szybka. A jesli nie ma sie zamiaru otwierac gabinetu fizjo czy lekarskiego, to nie jest potrzebna.

na wschod od polski medycyna komplementarna byla wykladana na wydzialach medycznych.

w gorlicach (kolo strzyzowa) jest "ruska ukrainka" lekarz Liliana Strielec, ktora zajmuje sie medycyna komplementarna, m.in. hirudoterapia. Zjezdzaja do niej pacjenci z calej polski.

mozliwe, ze twoje spostrzezenie jest trafne, ale mozna przypuszczac, ze do polski przyjechali ze wschodu najlepsi terapeuci, ktorzy mieli rzeczywiste sukcesy w leczeniu - bo musieli pokonac formalnosci administracyjne, zeby zdobyc prawo pracy i wize do polski, tj musieli skontaktowac sie z klinikami w polsce, ktore to, na podstawie wyksztalcenia i praktyki, dawaly im prace. Wiec ta uwaga jest bardziej sluszna w stosunku do rodzimych uzdrowicieli.

za walka z "niewyksztalconymi" i "ze wschodu", kryje sie rodzime lobby "profesologii", ktore chce, zeby pelnoprawnym fizjo zostac dopiero po 11-19 latach nauki "Stanowisko ZG SFP w sprawie akcji PTF zachęcającej do poparcia Projektu Ustawy rozszerzającej kompetencje Specjalisty" http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?p=19733
 
     
amandy
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-29, 10:17   

Niestety tak jest, więcej jest znachorów niż profesjonalnych fizoterapeutów....
 
     
annika

Dołączył: 31 Gru 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-12-31, 12:02   

4-dniowy kurs jest faktycznie dużą przesadą. Jeszcze przełknę brak wykształcenia wyższego, ale taką wiedzę nie da się nabyć w kilka dni... no niestety
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB