massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-11-23, 03:00 Akupresura - leczenie czy magia
Niewiele wiemy o akupresurze, niewiele wie także o niej nauka, i choć nie ma dowodów na to, że akupresura rzeczywiście ma właściwości lecznicze, wiele osób twierdzi, że to właśnie ta metoda doprowadziła do ich wyleczenia.
Akupresura (refleksologia) przywędrowała z Chin, jej zwolennicy twierdzą, że była znana już 5000 lat temu. Jest metodą leczenia poprzez uciskanie, masowanie, głaskanie receptorów na ciele, głównie na stopie, która nazywana jest drugim sercem człowieka. Poprzez ucisk konkretnego punktu na stopie, możemy oddziaływać na organ, który jest powiązany z receptorem.
W konwencji chińskiej związane jest to z przepływem energii Ying i Yang. Medycy chińscy uważają, że zaburzenia w przepływie energii prowadzą do braku równowagi i powstawania chorób somatycznych. Dotychczas żadne badania nie potwierdziły obecności i przepływu energii oraz istnienia kanałów energetycznych. Inaczej określają akupresurę specjaliści zachodni. Nazywają oni receptorami zakończenia nerwowe, które odbierając bodźce w postaci ucisku, przekazują impulsy do ośrodków nerwowych w narządach. W efekcie uzyskuje się zmniejszenie bólu i lepsze funkcjonowanie narządów.
Fenomen akupresury jest taki, że w dość prosty sposób można stwierdzić, który narząd nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ podczas masażu konkretnego receptora odczuwalny jest ból. Leczenie akupresurą przez kilka tygodni lub miesięcy prowadzi do zmniejszenia owego bólu, jest to dowód na wyleczenie.
Istota akupresury
Wbrew pozorom ten sposób leczenia można logicznie wytłumaczyć, bez używania słów „magia” i „czary”. Poprzez masaż bowiem zostaje pobudzony układ krążenia, a to wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami. Poprzez lepsze krążenie więcej tlenu dostaje się do narządów. Przez skórę uwalnia się więcej ciepła, które jest w ciele w nadmiarze, a także skuteczniejszy jest transport hormonów i metabolitów pomiędzy tkankami a narządami.
Sceptycy mogą także uznać, że masaż wydziela w mózgu endorfiny, które zmniejszają odczucie bólu. Akupresura ma za zadanie wprowadzić ciało w stan relaksu i uaktywnić samoleczenie.
Zasady akupresury
Zabieg wykonuje się w przewietrzonym i ciepłym pomieszczeniu. Nie może być wykonywany tuż po jedzeniu ale także nie jest wskazane masowanie podczas uczucia głodu, najlepiej wykonywać go dwie godziny po jedzeniu. Można wykonać go samodzielnie, albo udać się do fachowca.
Istotne jest kolejność masowania receptorów. Masaż zaczyna się od nerek, moczowodu i pęcherza moczowego, aby substancje uwolnione podczas masażu zostały szybko wydalone.
Następnie przechodzimy do głowy oraz żołądka, jelit, wątroby i trzustki, aby poprawić przemianę materii. Kolejne to układ limfatyczny odpowiedzialny za odporność ustroju. Na końcu skupiamy się już na konkretnych narządach, bądź dolegliwościach.
Techniki wykonywania masażu są różne. U dzieci stosujemy lekkie opukiwanie czubkami palców każdy receptor przez dwie minuty. U dorosłych najsilniej działa masaż paznokciami i masaż drewnianą pałką (dla osób doświadczonych). Jednak najbardziej popularny jest ucisk palcami, poprzez głębokie pionowe i okrężne ruchy punktów na ciele.
Na co masaż?
Akupresura jest skuteczna przede wszystkim w niwelowaniu stresu i bólu, szczególnie podczas migrenowych bólów głowy. Stosujemy ją także w bólach kręgosłupa i stawów. Poprzez masaż usuwamy z organizmu nagromadzone toksyny i produkty przemiany materii, poprawiamy funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.
Wskazaniami do akupresury są także bóle reumatyczne, nerwobóle, zawroty głowy, bóle mięśniowe, astma, zapalenie zatok i gardła, choroby jelit, niestrawność, kaszel, zapalenie oskrzeli, miażdżyca, nerwice, zaburzenia snu, wyczerpanie czy dolegliwości związane z menopauzą. Akupresura może także pomóc wykryć istniejące schorzenie, ponieważ w przypadku, gdy niedomaga któryś z organów, odczuwamy ból przy masażu, a nawet zgrubienia i fizyczne nieprawidłowości w obrębie receptora.
Im większy ból, tym cięższe schorzenie. Aby odpowiednio wykonywać masaż warto zwrócić się do specjalisty, który wie dokładnie jak powinien wyglądać masaż. Przeciwwskazaniami do masażu są łagodne i złośliwe nowotwory, ciąża, zawał, ostre infekcje, wysoka gorączka.
Akupresura nie jest wskazana tylko dla osób z problemami zdrowotnymi i różnymi dolegliwościami bólowymi. Za pomocą ucisku receptorów można poprawić ogólny stan zdrowia, a także dodać energii narządom i całemu ciału.
Można ją także wykorzystać u kobiet z problemami z menstruacją i w czasie porodu. Masażom mogą poddawać się wszyscy bez względu na wiek, warto jednak wcześniej zasięgnąć porady lekarza i upewnić czy nie ma poważnych przeciwwskazań.
Ludzie, litości Akupresura to co innego, a masaż stóp czyli refleksologia to też coś innego. Mówiąc ściślej, akupresura jest częścią Tradycyjnego Masażu Chińskiego, posługujemy się przy niej tymi samymi punktami co w akupunkturze klasycznej. Na całym ciele!. A to, o czym mówi rozpoczynająca temat wypowiedź, to właśnie refleksologia. Zupełnie inna teoria, inne zasady działania, inna technika.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12