Wysłany: 2013-09-26, 20:17 Kinesiotaping - karta informacyjna
INFORMACJA O PROJEKCIE BADAWCZYM DOTYCZĄCYM KINESIO TAPINGU
SZANOWNI PAŃSTWO,
Katedra Rehabilitacji Narządu Ruchu Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu od wielu lat prowadzi badania skupiające się wokół nowatorskich metod diagnostycznych oraz terapeutycznych. Tym razem badania, które chcemy przeprowadzić dotyczą metody Kinesiology Tapingu.
Zespół badawczy tworzą następujące osoby:
a. Promotor: dr hab. prof. AWF Jacek Lewandowski
b. Główny badacz: mgr Marcin Grześkowiak
c. Pozostali badacze: dr Dawid Łochyński
NA PRZEPROWADZENIE BADAŃ ZOSTAŁA WYRAŻONA ZGODA PRZEZ KOMISJĘ BIOETYCZNĄ FUNKCJONUJĄCĄ PRZY UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU
(uchwała nr 502/12 z dnia 10.05.2012)
1. CZYM JEST KINESIOLOGY TAPING?
W latach 70-ych ubiegłego wieku japoński chiropraktyk, dr Kenzo Kase stworzył metodę Kinesiology Tapingu (Kinesio Tapingu, KT). Głównym założeniem, którym się kierował przy jego tworzeniu, było dążenie do umożliwienia oddziaływania terapeutycznego nie tylko w trakcie wizyty, ale również po jej zakończeniu, ponieważ często wszelkie pozytywne działania fizjoterapeutyczne z upływem czasu zanikają. Metoda polega na przyklejeniu bawełnianego plastra, pokrytego klejem akrylowym na skórę ponad przebiegającym mięśniem. Efektem tego jest charakterystyczne pofałdowanie skóry, co ułatwia przepływ płynu tkankowego i aktywuje procesy lecznicze. Zostało już przeprowadzonych wiele badań dotyczących KT i jego skuteczności jako metody fizjoterapeutycznej. Ma on już swoje zastosowanie w takich działach medycyny jak pulmonologia, neurologia, ortopedia, traumatologia, neurologia, a nawet położnictwo. Mimo tak szerokiego zastosowania w dalszym ciągu pozostaje wiele pytań, na które nie ma jeszcze odpowiedzi.
2. CZEGO DOTYCZĄ TE BADANIA?
Zależy nam oby odpowiedzieć na pytanie czy metoda KT wpływa na parametry funkcjonalne (ruchomość kręgosłupa, siła i wytrzymałość mięśniowa) oraz jakość życia i ból u pacjentów z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
3. CO SIĘ STANIE JEŻELI ZGODZĘ SIĘ NA TO BADANIE NAUKOWE?
W pierwszy etapie zostanie przeprowadzony krótki wywiad określający czy kwalifikujesz się do badania (przewidywany czas ok. 30 min). Po przejściu tego etapu rozpoczną się właściwe badania, które w całości zajmą 4 tygodnie. W czasie trwania tego etapu powinieneś pozostać w kontakcie z zespołem badawczym, z którym spotkasz się 4 razy (2 w pierwszym tygodniu i 2 w czwartym tygodniu). Badania będą zorganizowane w budynku głównym Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
4. DLACZEGO TO WŁAŚNIE JA ZOSTAŁAM/EM WYBRANA/Y?
Głównym kryterium kwalifikacji jest Państwa wiek (przedział 20-45 lat) oraz dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
5. CZY MUSZĘ SIĘ ZGODZIĆ?
To zależy od Ciebie. Jeżeli się zgodzisz poprosimy abyś podpisał specjalną pisemną zgodę. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić zdanie. Odmowa nie będzie miała wpływu na dotychczasowe leczenie.
6. CZY MOJE DANE BĘDĄ UTRZYMYWANE W TAJEMNICY?
Tak.
7. JAKIE INFORMACJE O MNIE BĘDĄ ZEBRANE?
a) Imię i nazwisko
b) Telefon kontaktowy
c) Wiek
8. CZY COŚ ZYSKAM NA TYM, ŻE WEZMĘ UDZIAŁ W BADANIU?
Bezpłatną konsultację fizjoterapeutyczną opartą na wynikach z najnowocześniejszej aparatury badawczej oraz bezpłatną terapię Twojej dysfunkcji. Co więcej wyniki tych badań mogą pomóc w przyszłości osobom z chorobami kręgosłupa.
9. CO SIĘ STANIE Z WYNIKAMI BADAŃ?
Zostaną opublikowane w czasopismach medycznych. Twoje dane nigdzie się nie pojawią.
OSOBY ZAINTERESOWANE UDZIAŁEM W PROJEKCIE PROSZONE SĄ O KONTAK TELEFONICZNY 693 878 029 LUB MAILOWY grzeskowiak@awf.poznan.pl
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12