Jeśli wasze dziecko popołudniami głośno płacze, wierzga nóżkami i napina się prawdopodobnie macie do czynienia z kolką. W dzisiejszym artykule dowiecie się jak i dlaczego warto wykonywać masaż noworodkowi.
Czym jest kolka?
Kolka jest bardzo przykra dolegliwością dla dzieci, jak i dla dorosłych. U najmłodszych rozpoczyna się głośnym płaczem przez dłuższy okres czasu, twarz staje się czerwona, brzuszek napięty, a nóżki podciągnięte. Niestety nadal nie można określi jednoznacznej przyczyny napadów kolki. Jedna z hipotez wiąże ten objaw z przejściowym napięciem niedojrzałego jeszcze układu nerwowego.
Kolka pojawia się około 3 tygodnia życia i na ogół mija, gdy niemowlę ukończy trzy miesiące. Do cech charakterystycznych zalicza się regularność i powtarzalność napadów- codziennie o tej samej porze (zazwyczaj miedzy godz. 16 a 22). Napady zaczynają się zwykle po karmieniu. Niemowlęta cierpiące z powodu kolki rozwijają się świetnie pod względem fizycznym. Mimo tylu przepłakanych godzin.
Co może pomóc dziecku cierpiącemu?
Bardzo skutecznym środkiem może się okazać zmiana pozycji (zwłaszcza ułożenie na brzuszku). Ulgę przynieść może również podanie kilku łyżeczek ciepłej herbatki (z koperku włoskiego). Gorąco zalecanym sposobem jest masaż brzuszka zwany również antykolkowym.
Jak wykonać masaż przy kolce?
Okres napadów kolki jest dla rodziców bardzo trudnym wyzwaniem. Zanim przystąpicie do masażu, powinniście pozbyć się złych emocji i napięcia. Masaż można wykonywać przy atakach nawet do 2 razy dziennie.
Kilka podstawowych zasad:
* Dziecko powinno być rozebrana od pasa w dół (bez pieluszki), a pomieszczenie być przyjemnie ciepłe.
* Używany olejek do masażu również powinien być ciepły.
* Dziecko nie powinno być masowane zaraz po jedzeniu. Należy odczekać mniej więcej półgodziny, po ostatnim karmieniu.
* Po masażu dobrze jest zrobić dziecku kąpiel. Będzie ona miała dodatkowy efekt relaksujący.
* Masaż można wykonywać na przewijaku lub bezpośrednio na ziemi, kobieta siedzi z wyprostowanymi nogami, prostymi plecami.
Masaż niemowlaka nie będzie trwał zbyt długo (około 5 minut). Małe dzieci nie lubią długo pozostawać nago. Z każdym kolejnym masażem jednak czas będzie się wydłużał. Nie należy jednak kontynuować masowania, gdy dziecko zaczyna być niespokojne, płacze, daje znaki zniechęcenia. Masaż ma pozostawać chwilą przyjemności dla dziecka i matki. Poniżej zostanie przedstawiony schemat zalecanych ruchów.
Masaż należy rozpocząć od rozmasowania dużej ilości olejku na dłoniach, na wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Olejek powinno się mieć cały czas w zasięgu ręki. Sięgając po nową dawkę olejku, należy pamiętać aby zostawić zawsze jedną dłoń na ciele dziecka i nie tracić z nim kontaktu- asekuracja przed ewentualnym skulnięciem się dziecka z przewijaka.
• Ćwiczenie 1. Ułóż ciepłe dłonie w poprzek brzuszka malca (jedna nad drugą) i przesuwaj je na przemian od góry do dołu. Powtórz ten ruch 6 razy (każda dłoń po 3 razy).
• Ćwiczenie 2. Zgięte nóżki malucha przyciśnij delikatnie do brzuszka i przytrzymaj tak przez sześć sekund.
Jeśli nóżki są napięte i odczuwasz opór, nie dociskaj ich na siłę, tylko połóż dziecku ciepłe dłonie na brzuszek i delikatnie uciskaj.
Opisane ruchy pomagają w usunięciu gazów, które powodują bolesne wzdęcia brzuszka.
• Ćwiczenie 3. Chwyć stopy lub łydki dziecka i lekko potrząśnij nóżkami tak, jakbyś chciała coś z nich strzepnąć. Ruch ten zazwyczaj jest bardzo lubiany przez dzieci i ogromnie sprzyja ich relaksowi.
• Ćwiczenie 4. Jedną ręką należy kreślić na brzuszku księżyc (półokrąg), zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od godziny 12 do 6. Drugą ręką kreślisz słońce (pełny okrąg) od godziny 6 do 6, także zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu poszczególnych ruchów nie odrywaj rąk od brzucha dziecka. Powtórz 6 razy.
• Ćwiczenie 5. Wykonaj ponownie ćwiczenie drugie.
• Ćwiczenie 6. Wykonaj ponownie ćwiczenie trzecie.
Cały cykl powtórz trzy razy. Pamiętaj, ze nie każde dziecko reaguje w ten sam sposób. U jednego dolegliwości mina jak ręka odjął po pierwszym dniu stosowania masażu, u innego na poprawę trzeba poczekać kilka dni. Zarówno lekarze, jak i matki bardzo pozytywnie oceniają te metodę. Lekarze podkreślają zalety masażu, bo pozwala uniknąć stosowania leków, zaś matki chwalą go sobie, ponieważ podjęte działania przynoszą ulgę dziecku co daje im możliwość ponownego powrotu do codziennej radości jakie im przynosi każdy dzień ze swoim dzieckiem. Bo szczęśliwe dziecko to szczęśliwa mama.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12