Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Ból główy a masaż
Autor Wiadomość
edner

Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 18
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2011-06-02, 14:03   Ból główy a masaż

Witam

mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Jestem początkującym masażystą dlatego wole sie upewnić niz zrobic cos niepotrzebnego. Sprawa wyglada nastepujaco - wykonałem 3 masaze grzbietu z poświeceniem wiekszej uwagi na odcinek szyjny, gdyz klientka skarży sie na bol w tym odcinku. Ma prace przy biurku wiec jest to dosc powszechny obiaw przy tym zawodzie. Tak jak pisalem wykonałem 3 zabiegi po czym Pani wyjechala na wakacje. Wróciła po 10dniach i poprosila o kolejne masaze, wykonalem znow 3 zabiegi i po 3 zaczęła bolec ja bardzo glowa. Pani nie ma problemow z cisnieniem mowila tylko ze jesli juz istnieje jakis problem to ma cisnienie raczej niskie. Zastanawiam sie teraz czy dalsze masaze nie bede skutkowac tym samym? masowalem juz pare osob z podobnymi schorzeniami i nie mialem takich problemow, dlatego jest to dla mnie dziwne. Prosil bym o porade kolegow co w tym wypadku mam zrobic? przestac serie i poczekac pare dni? dodam ze masaz byl czystko klasyczny zadnych innych technik nie niewykorzystywalem.

serdecznie pozdrawiam
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-06-02, 16:26   kurs masaz tajski

nie proponuj jej serii, bo one zmuszaja do przyjscia, nawet jesli nie ma ona ochoty na masaz, np zle sie czuje danego dnia, nie wyspala sie, jest zabiegana etc - w efekcie masaz nie przyniesie wiele pozytku. Pozwol, zeby umowila sie na zabieg, kiedy bedzie tego potrzebowac, np po dniach ciezkiej pracy, najlepiej w weekend, kiedy ma czas na odpoczynek.

przyczyna bolu glowy po masazu moze byc od prozaicznego odwodnienia czy infekcji wewnetrznej, do powazniejszych. Pamietaj podac szklanke wody po zabiegu i odpoczynku na stole czy w poczekalni. Zalec odpoczynek do konca dnia, lekkie posilki, duzo plynow, lekkie cwiczenia.

niewatpliwie kolejny zabieg lzejszy, krotszy i nie skupiajacy sie na szyi, a obejmujacy cale plecy/rece/dlonie czy ciale cialo. W czasie zabiegu sledz reakcje i pytaj czesto o samopoczucie. Przerwij natychmiast, jesli zabieg przestanie byc dla niej przyjemny.
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2011-06-02, 20:14   Re: kurs masaz tajski

massagewarsaw napisał/a:
nie proponuj jej serii, bo one zmuszaja do przyjscia, nawet jesli nie ma ona ochoty na masaz, np zle sie czuje danego dnia, nie wyspala sie, jest zabiegana etc - w efekcie masaz nie przyniesie wiele pozytku. Pozwol, zeby umowila sie na zabieg, kiedy bedzie tego potrzebowac, np po dniach ciezkiej pracy, najlepiej w weekend, kiedy ma czas na odpoczynek.

Rozumiem ze serie nie proponować w tym przypadku bo w innym się bym nie zgodził. Moim zdaniem seria masaży powinna mieć ciągłość niż raz na kilka dni lub tygodni.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-02, 20:59   

Takie tematy prosiłbym podejmować w dziale KLINICZNE PODSTAWY MASAŻU.

Co do Twojego przypadku....
Istnieje wiele możliwych przyczyn takowych bólów głowy. Dosyć banalny może być odruch z baroreceptorów- pacjentce zwyczajnie może skakać ciśnienie w trakcie masażu na skutek drażnienia okolicy zatoki szyjnej.

Kolejny powód to ten co koledzy piszą powyżej, natomiast dołożyłbym jeszcze jedno. Na skutek przeciążeniowego napięcia mięśni okolicy karku i potylicy dochodzi do utrudnionego przepływu krwi do jamy czaszki ( mózgu). Tym samym po odbarczeniu naczyń drogą masażu- rozluźnienie mięśni itp- krew nagle zaczyna dopływać szybciej. Zatem może się delikatnie kręcić w głowie i niekiedy nawet boleć głowa.

Może być też tak, że jest to odruch stricte powięziowy- wypytaj o typ dolegliwości bólowych głowy, czy jest to typowy ból migrenowy, uczucie pulsowania, gorąca, mroczki przed oczami itp? Być może pacjentka sobie kompensuje napięcie np przednią okolicą szyi- zwróć uwagę a napięcie sternocleidomastoideus i mięśni pochyłych- czy klatka piersiowa jest ustawiona wysoko wdechowo. Niemniej jednak w takim przypadku osobiście bym zmierzył ciśnienie pacjentce. Dodatkowo zbadaj czy przypadkiem do tych dolegliwości nie włączają się np zawroty głowy.

Ostrożnie z tymi seriami- przede wszystkim obserwuj pacjentkę- o ile mięśnie okolicy karku są już luźne a ból głowy dalej się uytrzymuje i zmierz ciśnienie jest to wóczas sprawa dyskusyjna i do diagnostyki.

Pozdrawiam
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-06-02, 21:03   kurs masaz tajski

e-Masaz.pl napisał/a:
seria masaży powinna mieć ciągłość niż raz na kilka dni lub tygodni.

masaze w odstepach kilku dni czy nawet kilku tygodni sa tez seria, o ile sa zaplanowane, regularne i maja podobny cel, rozwiazanie jakiegos problemu.

codzienne/bardzo czeste zabiegi gdy robimy drenaz, w opiece paliatywnej czy dla obloznie chorych (zapobieganiu odlezynom, utrzymanie ruchomosci stawow, rehabilitacja po wylewach). Takie jest moje doswiadczenie, nie wiem, na ile sie to pokrywa z teoria ksiazkowa.
  
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2011-06-02, 22:23   

Przenoszę do odpowiedniego działu. Tak czy siak z tymi seriami to indywidualnie do pacjenta.
 
     
edner

Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 18
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2011-06-05, 18:45   

dzięki wielkie za odpowiedzi. Co do konkretów to przerwałem masaże gdyz mięśnie mojej pacjetki byly juz praktycznie rozluznione wiec zaleciłem wybranie sie to lekarza i zrobienie zdjęcia.
 
     
mosma

Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 12
Wysłany: 2012-08-21, 17:40   

Jakiego rodzaju masaż stosuje się przy migrenowych bólach głowy? Lekarz polecił mi taki masaż ale nie wiem czy każdy masażysta może go wykonać,czy są jakieś przeciwwskazania?
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2012-08-21, 19:54   

Jak wykonać masaż głowy?
Technika masażu twarzy
 
     
dex22

Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-10-06, 22:45   

Nie wiesz nie rób. Pierwsza zasada jak boli głowa nie tykaj się odcinka szyjnego. Nauczyła mnie tego sytuacja z praktyk w szpitalu gdzie kolega masował kobietę która miała zwyrodnienie odcinka szyjnego. Masaż zakończył się sukcesem kobieta mówi że czuje się jak nowo narodzona. Satysfakcja z wykonanego zabiegu kobieta wyszła z gabinetu nie przeszła z 20 metrów wyrżnęła się złamała ręki e siniak pod okiem. A co było przyczyną dyskopatia, która doprowadziła do występowania objawów wegetatywnych w tym bólu głowy. Kobieta wstała z krzesła (masaż wykonywany na krześle) zakręciło się jej w głowie i bam. Ja na twoim miejscu nie dotykał bym kobiety do czasu kiedy nie przeczytam opisu rentgenowskiego odcinka C, albo pozwolenia na piśmie od lekarza. Bo o ile ktoś przychodzi np z rwą kulszową i my spierdzielimy robotę dodatkowo drażniąc nerw, to najwyżej opadnie mu stopa, i narobi w majty na drugi dzień. O tyle przy szyi możemy mieć warzywko.
 
     
Szczawik

Dołączył: 25 Kwi 2012
Posty: 11
Wysłany: 2012-10-08, 20:13   

dot. sytuacji opisanej powyżej.

Może kobiecina dostała zawrotu głowy, bo zbyt gwałtownie podniosła się z pozycji w której przebywała przez pewien czas.
Sama dyskopatia oczywiście również przyczynia się do tego typu objawów, zaburzenia równowagi, "mroczki", kłopoty z poruszaniem, zwyrodniałe elementy kostne potrafią uciskać oprócz korzeni nerwowych, naczynia transportujące krew do mózgu.
Bóle głowy mogą być przyczyną wzmożonej ruchomości pierwszego kregu szyjnego, i generalnie zmianą pierwotnej pozycji kręgów.

Może masaż zmniejszył ciśnienie krwi, które i tak już było obniżone z powodu ucisku na naczynia i kobiecie zabrakło na chwilę "prądu"? po szybkim wstaniu.
Jak sądzicie?

Jasna sprawa że masaż w zwłaszcza w odcinku szyjnym na zlecenie lekarza,
ale jeśli ktoś ma mocno napięte mięśnie karku to delikatny masaż chyba nie zaszkodzi, żeby ulżyć na jakiś czas pacjentowi, przy zachowaniu, biezpieczeństwa w trakcie i po zabiegu.
Mam na myśli sytuacje bez przerwania pierścienia włóknistego.



To moje początki kariery, więc chętnie przyjmę krytykę, celem nauki ;)
Pozdrawiam
 
     
dex22

Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-10-11, 00:46   

Masaż przeprowadzany był w pozycji siedzącej gdzie odcinek c był odciążony poprzez wezgłowie. Dlatego skok ciśnienia nie był by moim zdaniem tak istotny. Co do drażnienia elementami kostnymi możliwe, ale na rtg osteofity powinny być widoczne. Ucisk wysuniętego krążka też. Ewentualna skolioza również. Co do ucisku poprzez napięte mięśnie, bardzo prawdopodobne weźmy np taki epizod mięśnia gruszkowatego, tylko nie wiem czy podobna historia może mieć miejsce typowo na szyi nie miałem takiego przypadku jeszcze. Weźmy pod pod lupę rwę barkową gdzie pacjent niemal że z automatu dostaje gorset. Moim osobistym zdaniem pacjent z silnymi często nawracającymi migrenami i objawami wegetatywnymi najpierw rtg, potem do lekarza na koniec do mnie. Pacjent z bólami szyi, szczęki, "głowa mnie boli na pogodę", możemy spokojnie zabieg wykonać po zbadaniu odcinka c, sprawdzeniu które mięśnie są skrócone. Ale nie koniecznie musimy zaczynać od masażu mamy bogaty wachlarz innych technik których niestety nie uczą nas w technikum ( o ile jesteś technikiem masażystą). Np TEM,PIR,rozluźnianie pozycyjne, a być może takie bóle powoduje punkt spustowy ( przypadek mojej sąsiadki na MOS'ie gdzie ból promieniował od karku po policzek), być może nie trzeba masować a wystarczy rozciągnąć mięśnie po przez mobilizacje czynną, stretching, rolfing. Ja jako masażysta wyżej wymienionego przypadku :wink: na pewno starał bym się unikać w fazie początkowej technik rozcierania i wibracji czemu, bo po jaki czort mam pacjenta narażać na dodatkowe drażnienie nerwu. Wszystko zależy od człowieka i wysokości występowania zmian w odcinku c, bo na pewno nie majstrował bym na człowieku z ulicy który się skarży na jakieś objawy ze strony odcinka c na poziomie c1-c4, bez większego zakresu badań.

Cytat:
Bóle głowy mogą być przyczyną wzmożonej ruchomości pierwszego kregu szyjnego, i generalnie zmianą pierwotnej pozycji kręgów

To fakt ale ja jako masażysta nic z tym fantem raczej zrobić nie będę mógł, Wiec zaprosił bym takiego delikwenta w pierwszej kolejności na wizytę do neurologa. Potem ewentualnie osteopata, fizjoterapeuta. A do mnie aby walczyć z objawami ze strony tkanek miękkich, ewentualnie jako podtrzymanie ww. terapii.

Chętnie podyskutuję na ten temat i poczytam opinię Innych bo też jestem jeszcze cieniutki
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-17, 22:17   

Pozwolicie, że jako masażysta, fizjoterapeuta i terapeuta manualny coś dopowiem


dex22 napisał/a:
Pierwsza zasada jak boli głowa nie tykaj się odcinka szyjnego


Zgadzam się pod warunkiem, że:
1. nie wiesz jak badać
2 nie wiesz jak palpować szyję
3. nie wiesz czego tam szukać

Jeżeli masz wiedzę na temat anatomii palpacyjnej szyi, znasz możłiwe przyczyny bólu głowy wynikające z napięcia lub złej ruchomości tkanek tej okolicy to wręcz MASZ SZYJĘ ZBADAĆ.

dex22 napisał/a:
Ja na twoim miejscu nie dotykał bym kobiety do czasu kiedy nie przeczytam opisu rentgenowskiego odcinka C

Pytanie- co wyczytasz z tego RTG i jak to zmieni Twoje podejście do terapii.

dex22 napisał/a:
A co było przyczyną dyskopatia, która doprowadziła do występowania objawów wegetatywnych w tym bólu głowy

Tutaj bym dyskutował z kilku różnych stron. Bo po pierwsze: jak została ta dyskopatia stwierdzona i na jakiej podstawie odniesiono objaw omdlenia do powstałej dyskopatii. Kolejne pytanie- czy była to dyskopatia czy przepuklina? Jeżeli była to przepuklina to jak ustawiona i na jakim poziomie? Oczywiście zmiany w obrębie kompleksu OAA ( gdzie dysku nie ma) mogą wpływać na uczucie zawrotów mgłowy itp a nawet omdlenia. Może to być niestabilność szczytowo potyliczna, niestabilność zębu obrotnika i wiele wiele innych ( ale to trzeba manualnie sprawdzić- mnie zarówno w technikum jak i na studiach a potem na kursach uczyli). A może przyczyną była tętnica kręgowa- też trzeba manualnie sprawdzić jeżeli są przesłani , że może mieć niedrożność.

Z tego powodu nie stawiałbym diagnozy, że dyskopatia lub (wedug niektórych przepuklina) mogła bezpośrednio wpłynać na to omdlenie. Kolejną kwestią są zaburzenia ortostatyczne, zaburzenia naczyniowe i cała reszta.

dex22 napisał/a:
ale na rtg osteofity powinny być widoczne. Ucisk wysuniętego krążka też.

Nie wiem czemu panuje wśród niektórych szkół masażu nurt starej ortopedii o wszechwiedzy i szczegółowości zdjęć RTG. Jak ukaże CI się na zdjęciu krążek międzykręgowy? Zwyrodniały oczwyiście, po samych krawędziach można rozpoznać czy jest proces dehydratacji czy też nie ( osteofity są tego dowodem), ale ucisku na korzeń nerwu- w jaki sposób to poznasz, można się jedynie domyślać. Zrobiłem niegdyś próbę wśród swoich praktykantów i uczniów w szkole- dałem im do obejrzenia 10 zdjęć rtg odcinka szyjnego. Tych samych pacjentów miałem równeiż wyniki rezonansu magnetycznego. Na pytanie, któych pacjentów bez zbadania byście wymasowali, a któych nie UWAGA 8 masażystów wskazało na zdjęcia osób, które regularnie korzystają z zabiegów masażu i fizjoterapii. Na każdym zdjęciu widoczne były osteofity i m.in zwężone przestrzenie międzykręgowe. Natomiast rezonans dopiero ukazywał prawdziwy obraz przepukliny itp. Wniosek z tego płynie następujący- nie lecz zdjęcia tylko i wyłącznie lecz pacjenta i nigdy nie sugeruj się zdjęciem RTG ( samym) bo jest ono niedoskonałe, choć pomocne. Dlatego osobiście uważam, że nie można teoretyzować, że w przypadku opisanej pacjentki dyskopatia była bezpośrednią przyczyną ( trzeba mieć to oczywiście na uwadze)

Cytat:
Bo o ile ktoś przychodzi np z rwą kulszową i my spierdzielimy robotę dodatkowo drażniąc nerw, to najwyżej opadnie mu stopa, i narobi w majty na drugi dzień.

No nie porównywałbym tego, gdyż znany jest mi przypadek gdzie zła paca na miednicy spowodowała paraliż dolnej połowy ciała.

dex22 napisał/a:

To fakt ale ja jako masażysta nic z tym fantem raczej zrobić nie będę mógł

I to jest najważniejsze- jeżeli wyjdzie Ci osteofit na zdjęciu to co Ty możesz na to poradzić? I tu pojawia się kliniczne myślenie- czy działasz na osteofit, czy na to co on wywołuje, czy na inne objawy z jakimi przychodzi do ciebie pacjent, w końcu dochodzisz do wniosku ŻE MASZ LECZYĆ CZŁOWIEKA A NIE ZDJĘCIE.

dex22 napisał/a:
Moim osobistym zdaniem pacjent z silnymi często nawracającymi migrenami i objawami wegetatywnymi najpierw rtg, potem do lekarza na koniec do mnie. Pacjent z bólami szyi, szczęki, "głowa mnie boli na pogodę", możemy spokojnie zabieg wykonać po zbadaniu odcinka c, sprawdzeniu które mięśnie są skrócone.


A z tym nie do końca się zgodzę bo tez nie do końca rozumiem logiki. Czy jak pacjent przychodzi do Ciebie z objawem rwy kulszowej nie ma objawów wegetatywnych? Jakoś na odległość regionu od głowy ,,śmielej" się masuje ale jak źle się zrobi masaż, lub w ogóle nie potrzebnie można również zaszkodzić, pytanie teraz do każdego z nas- czy wówczas szkodzimy lub zaszkodziliśmy i obojętnie jak odpowiemy na to odpowiedzmy sobie od razu na pytanie: dlaczego?

Natomiast nie rozumiem, dlaczego z nawracająca migreną odesłałbyś pacjenta na RTG a pacjenta z bólami szyi, promieniowaniem do szczęki czy też tzw. bólami związanymi ze zmianą pogody byś na początku przebadał i wymasował? Ból szyi, szczęki może być oznaką wysuniętego dysku, kręgozmyku, nawet guza więc ...? Pytanie też czy wszyscy rozumiemy czym jest ból migrenowy, jakie może mieć objawy, co może wpływać na odczucie bólu migrenowego i w końcu, czy umiemy rozróżniać aury migrenowe? Czemu nie sprawdzisz stanu napięcia mięśni, tkanek przy pacjencie z bólem głowy? Nie traktuj tego jako ataku, może być z tego fajna rozmowa, wymiana doświadczeń itp. Nie chciałbym aby ktoś poczuł się urażony itp. to nie uwagi lecz pytania. Czy nadmiernie napięte mięśni podpotyliczne nie mogą wywołać dużej kompresji całego kompleksu szczytowo potylicznego i w efekcie silny ból głowy, powtarzający się, zależny od ciśnienia atmosferycznego itp? Czy zła ruchomość kręgosłupa szyjnego z racji na dużą kompresję powierzchni stawowych i silnie unerwienie tych okolic nie może również wywołać czegoś podobnego? Można zadawać wielę pytań, tylko jak to mawiał mój nauczyciel zawodu ( ZADAWAĆ JE NALEŻY BADAJĄC JEDNOCZEŚNIE PACJENTA)- OCZYWIŚCIE TRZEBA WIEDZIEĆ JAK BADAĆ- ALE TO JUŻ INNY TEMAT.

Oczywiście, jeżeli jako masażysta ktoś ma opory już na wstępie- lepiej niech niczego nie robi bo w stresie może zrobić więcej szkody niż pożytku, dotyczy to masażu każdego regionu ciała. Ale nie znaczy to, że ktoś jest słabym masażystą, oznacza to tyle, że potrzebuje pomocy kogoś doświadczonego. I jeszcze jedno ,, nie można mieć monopolu na rozum", nawet jak już ma się doświadczenie, nie ważne iluletnie zawsze trzeba wiedzieć, że jeszcze wiele należy się nauczyć i do wiedzy, ciała i organizmu człowieka mieć szacunek i pokorę.

A i najważniejsze- jak rozumiemy masaż, czy wiemy jak tonizować napięcie w mięśniach i miejscach mogących wywoływać migrenę? I czy mamy wykluczone przyczyny np naczyniowe? Jeżeli masaż ma być przeprowadzany na podstawie- głaskanie, rozcieranie, ugniatanie to zgodzę się- w migrenie robić tego nie wolno. Ale o ile mamy warsztat pracy na tkankach miękkich jak choćby PIR, MET, TP itp. to pytanie, dlaczego wcześniej nie zbadać pacjenta? I o ile nie ma przeciwwskazań, czy nie warto skupić się na takowym masażu o ile znamy te techniki?

Pozwoliłem sobie na taki wywód, gdyż jeszcze jak pracowałem jako masażysta w trakcie studiów, każdy ból pacjenta utożsamiany był ze źle wykonanym masażem. Zacząłem się zastanawiać, czy tylko ja do kitu masuję, czy może coś innego. Później w toku dalszej edukacji i opiece świetnego szefa ( teraz kolegi) doszedłem o co chodzi. Dużo rzeczy zarzucanych było jedynie ,,wyobrażeniem teoretycznym" lekarzy, terapeutów, którzy nie do końca znali masaż i nie współpracowali wówczas ze mną. Jeżeli cele masażu rozmijają się z celami fizjoterapii to CAŁA TERAPIA SZKODZI nie tylko masaż. Do dziś pamiętam te uwagi- ,,a może za mocno masowałeś". Jako student byłem rzucany raz na prawo raz na lewo i nie wiedziałem w końcu co jest nie tak. Przez to trzeba przejść i to uczy wiele ale musi być też ktoś kto pokieruje rozwojem klinicznego spojrzenia. Dziś nie masuję, mam od tego masażystów- świetnych i powiem jeszcze jedno- w zespole terapeutycznym trzeba rozmawiać, dlatego m.in ja zadaję tyle pytań. Bo nie da się jednoznacznie na podstawie JEDNEGO ZDJĘCIA i ,,podejrzenia" powiedzieć- to jest ewidentną przyczyną omdlenia, to twoja wina że go wymasowałeś lub wymasowałeś za mocno. Zawsze należy dojść do sedna problemu oczywiście pytanie nie mogą być bez sensu takie wzięte z powietrza- mają dotyczyć konretnego przypadku, stanu itp.

Ale się rozpisałem
 
     
bukiet 

Wiek: 50
Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 7
Wysłany: 2014-08-31, 15:27   

przeoczyła, czy nikt nie napisał w temacie diagnostyki? Czy było wykonywane przynajmniej zdjęcie odcinka szyjnego? Czy była wizyta u neurologa? Dobry masazysta powinien takie rzeczy sugerować, a nie bawić sie w lekarza.
 
     
KBaraniecki

Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 13
Wysłany: 2015-11-21, 11:54   

Ból głowy - nieskromnie napiszę, że 90% przypadków potrafię zmniejszyć ból a często nawet zlikwidować. Pozdrawiam Parę Argentyńskich terapeutów metody A.Lowena za nauczenie mnie tej techniki :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB