Wysłany: 2011-04-09, 13:29 Sauna dobra na wszystko
Kąpiel w saunie jest połączeniem zabiegu przegrzewania ciała z użyciem suchego, gorącego powietrza, z krótkim oddziaływaniem wilgotnego powietrza, w czasie której mogą być też stosowane niskie temperatury do ochłodzenia ciała. Zabieg sauny powinien składać się z dwóch części: kąpieli w kabinie oraz kąpieli powietrznej i wodoleczniczej. Jest to kąpiel zmiennocieplna wykonywana w środowisku powietrznym i wodnym.
Najbardziej istotnymi elementami zapewniającymi właściwy efekt odnowy biologicznej są wilgotność i temperatura. Najwyższa temperatura panuje pod sufitem, natomiast najniższa przy podłodze. Odwrotnie jest w przypadku wilgotności.
W warunkach podwyższonej temperatury otoczenia dochodzi do utrudnienia oddawania ciepła przez skórę człowieka i zwiększenie ciepłoty ciała. W pierwszych minutach pobytu w saunie temperatura ustroju nieznacznie się obniża, a dopiero później wzrasta. Szczytowa wartość ciepłoty jest o 1,5° C wyższa od wartości wyjściowej, co oznacza, że w saunie temperatura ciała może wzrosnąć nawet do 38-39°C. Wiąże się ona ze zwiększoną dynamiką procesu przemiany materii i przesunięciem nagrzanej krwi z naczyń skórnych do wnętrza tkanek. Obniżenie ciepłoty ciała wiąże się z poprawą warunków oddawania ciepła, co usprawnia procesy termoregulacji.
W saunie przyspieszeniu ulega akcja serca, wzrasta objętość wyrzutowa oraz pojemność minutowa. Ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu, natomiast ciśnienie żylne podwyższa się, przyczyniając się do lepszego odżywienia komórek organizmu. Pobyt w saunie ma również wpływ na przyspieszenie krążenia i przemieszczania krwi z narządów wewnętrznych do skóry i płuc. Sauna działa na układ sercowy i ustrój podobnie jak regularny wysiłek fizyczny.
Po kilku minutach pobytu w saunie następuje zwolnienie oddechu, jednak dłuższy czas spędzony w takich warunkach powoduje pogłębienie i przyspieszenie oddechu. Po wyjściu z sauny wentylacja płuc ulega zmniejszeniu, natomiast poprawia się dyfuzja gazów i czynnościowe wskaźniki oddechowe.
Środowisko sauny wywiera także wpływ na przemianę wodno-elektrolitową organizmu. Następuje zmniejszenie ciężaru ciała poprzez utratę wody i wypocenie z organizmu chlorków oraz potasu. Wysoka temperatura panująca w saunie powoduje zwiększenie wydolności układu mięśniowego, która zależy od wzrostu ukrwienia mięśni. Usuwanie z układu kwaśnych produktów przemiany materii prowadzi do skrócenia fazy zmęczenia i do wzrostu wysiłkowej wydolności organizmu. Pod wpływem ciepła wzrasta też elastyczność i rozciągliwość włókien łącznotkankowych.
Przeciwwskazaniami do korzystania z sauny są: ostre i przewlekłe choroby zakaźne, choroby przebiegające z gorączką, przeziębienia, skłonności do krwawień i omdleń, choroby nowotworowe, choroby nerek, choroby wątroby, niedokrwistość, ciąża z powikłaniami, zaburzenia wydzielania wewnętrznego, padaczka, stany psychotyczne, klaustrofobia, choroby układu krążenia (choroba wieńcowa, stany pozawałowe, miażdżyca, stany po wylewach krwawych, zakrzepowe zapalenie żył), jaskra, alkoholizm czy narkomania.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12