Sauna rzymska, łaźnia parowa lub po prostu bania. Łaźnia mokra to element SPA (Sanus Per Aquam - czyli zdrowie przez wodę ). Ostatnio troche bywaliśmy w Łaźni więc połknąłem bakcyla Wpadłem na pomysł aby zrobić sobie w domu łaźnię. Dziś wymyśliłem i dziś wykonałem.
Początkowo chciałem łaźnię zrealizować w łazience - miałem w myślach jakąś przenośną ściankę, która tworzyłaby zamknięte pomieszczenie. Ale łazienka jest dość mała - około 4m2, z czego czesc podłogi jest zajęta przez istniejące już urządzenia.
Jednak po co się napinać na jakieś zabudowy w małej łazience - można przecież zrobić banię w kabinie prysznicowej! Właściwie wystarczy ją tylko uszczelnić od góry - przykryć deklem a od dołu wprowadzić gorącą parę z generatora pary i już mamy mokrą łaźnię.
Szybko po pracy wróciłem do domu, wykonałem pomiary pojechałem podekscytowany do marketów po części. Wydałem około 60PLN a potem godzina majsterkowania i już się relaksuję w domowym SPA.
Prawdęmówiąc niedowirzałem że to się uda. Jestem już po pierwszych zabiegach oraz była nawet grana aromaterapia:) W kabinie prysznicowej jest super - udało mi się osiągnąć temperaturę 38stopni a wilgotność była bardzo duża (chyba 100%). Jest to troszkę za mała temperatura - gdyż optymalnie powinno to być około 45st. Łaźnia rzymska różni się od suchej sauny fińskiej temperaturą i wilgotnością. Sucha sauna to temperatura około 100stopni i wilgotność 50%.
Dodane po 5 dniach
Przerobiłem instalację parową. Wytwornice pary uszczelniłem na nowo silikonem odpornym na temperaturę 200 stopni C. Rury o dużym przekroju zastąpiłem pojedyńczą rurą PEX o przekroju 18mm. Rurę zaizolowałem otuliną i obecnie nie skrapla się tak bardzo para.
Podczas prac korzystałem z porad firmy KOPERFAM Sauny, Łaźnie parowe która specjalizuje się w profesjonalnych rozwiązaniach tych systemów.
Zupełnie przypadkowo skontaktowałem sie z tą firmą - gdyż mają ciekawą stronę o technologii saun. Napisałem maila i właściciel firmy udzielił mi wielu cennych wskazówek dotyczących budowy łaźni i technologii
Wyniki testów z nową instalacją
Łaźnię rozgrzewam przez czas około 30min. Po tym czasie temperatura osiąga 45 stopni C. Rozgrzewaja się glazura i ciężkie ściany oraz szkło kabiny. Moc jest rozpraszana i przy 2000W temperatura w saunie już nie wzrasta. Rozgrzana łaźnia ma dobrą bezwładność i otwarcie drzwi nie powoduje znaczącego ochłodzenia.
W łaźni spędzam około 15 minut a potem zimny prysznic a nastepnie wyskakuje na balkon na mróz. Relaks pierwsza klasa.
Wstęp do łaźni możliwy jest tylko nago.
W łaźni mogą spędzać czas dwie osoby. Miejsca jest mało, więc z kolegą lepiej nie wchodzić
Zapraszam do obejrzenia zdjęć - zrób to sam - łaźnia w mieszkaniu w bloku
Łaźnia parowa (sauna mokra) zrobiona z kabiny prysznicowej i wytwornicy pary. To już ewolucja 2 sauny w/g własnego pomysłu. Tym razem wykorzystałem fabryczną wytwornicę pary.
Wytwornica pary która pełni rolę pieca sauny ma moc 2kW i w/g specyfikacji mieści 4l wody. W praktyce można wlać prawie 5litrów, wystarcza to na około 1:30h wytwarzania pary.
Po 40 minutach od włączenia pieca, w kabinie panuje temperatura 48 stopni. Po 1:20h grzania jest około 52 stopnie. Otwarcie drzwi przy wchodzeniu powoduje jednak spadek o około 3 stopnie na kilka minut.
Warto dobrze rozgrzać łaźnię (1:30h), ściany wtedy są nagrzane wgłąb i otwieranie drzwi nie powoduje takich wahań temperatury.
2kW to trochę za mała moc w przypadku kabiny szklanej narożnej - szkło i ściany pochłaniają dużo ciepła. Optymalnie byłoby gdyby generator pary miał moc 3000W
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 8