Leczenie zachowawcze ”nadgarstka informatyka”, czyli zespołu cieśni nadgarstka
W leczeniu tego problemu należy skupić się na kilku punktach. Jako pierwszy należy wymienić poprawę ergonomii pracy– zadbać o prawidłową pozycję, która będzie utrzymywać krzywizny kręgosłupa ( trzeba zadbać o to by nie znosić lordozy w odcinku szyjnym kręgosłupa, nie wolno, zatem wysuwać głowy do przodu). Idąc poniżej kręgosłupa szyjnego należy zadbać o ustawienie łokci ( powinny być podparte) i samych nadgarstków ( nie trzymać ich w skrajnych ustawieniach).
Niektórzy zalecają ( szczególnie w początkowej fazie leczenia) stosowanie ortezy odciążającej nadgarstek. Pozwala ona na utrzymanie ręki ( a dokładniej stawu nadgarstkowego) w neutralnej pozycji , co może mieć szczególne znaczenie w nocy, kiedy nie kontrolujemy pozycji stawu.
Leczenie zachowawcze to przede wszystkim terapia tkanek miękkich mająca na celu znormalizowanie napięcia tkanek i poprawa cech motorycznych ( siła, wytrzymałość). Kolejna sprawa to przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach nadgarstkowych, ale jeśli jest taka potrzeba to i w stawach kręgosłupa szyjnego.
Oprócz pracy z rehabilitantem (masaż funkcyjny, stretching, praca na punktach spustowych, neuromobilizacje ) należy podjąć ćwiczenia, które utrzymają dobrą siłę, wytrzymałość i elastyczność tkanek.
Do tego rodzaju aktywności zaliczamy:
Stretching mięśni zginaczy i prostowników przedramienia– 5x każda grupa mięśniowa. Należy znaleźć pozycję, w której czuć delikatne rozciąganie ( nie ból) i utrzymać ją bez ruchu ok. 30 sekund. Zadaniem stretchingu jest przede wszystkim poprawa elastyczności mięśni, jak i zmniejszenie ucisku na kanał nadgarstka ( grupa zginaczy),
Ćwiczenia izometryczne- np ściskanie gąbki, lub piłeczki 3x po 15–20 powtórzeń,
Ćwiczenia ekscentryczno– koncentryczne. Używamy do tego gumy wykonując ćwiczenia z oporem, co pozwala na wzmacnianie mięśni ręki i przedramienia. Tu również 3x po 15–20 powtórzeń,
Ćwiczenia koordynacji nerwowo-mięśniowej (propriocepcji). Można użyć do tego piłki i wciskać ją w stół i w ścianę z utrzymywaniem równowagi przez około 5 sekund. Takie ćwiczenie tez warto wykonać w trzech seriach po 15 powtórzeń.
Warto wiedzieć, że leczenie zespołu cieśni nadgarstka trwa zwykle dosyć długo a objawy lubią powracać. Dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o profilaktyce. Należy unikać długotrwałej pracy przy komputerze i stworzyć odpowiednie warunki, które będą najmniej szkodliwe dla organizmu.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13