Hemoroidami powszechnie nazywamy żylaki odbytu, które są postacią chorobową guzków krwawniczych, znajdujących się w okolicach zwieracza odbytu. Wspomniane guzki naturalnie występują u wszystkich ludzi. Jednak u około 30% osób na skutek zaburzenia krążenia przekształcają się one w uciążliwe żylaki.
Najbardziej charakterystycznymi objawami rozwinięcia się choroby jest świąd i pieczenie w okolicy odbytu. W przypadku zauważenia takich objawów, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie, bowiem nieleczone hemoroidy rozwijają się.
Zaawansowanie choroby określają cztery stopnie:
I – guzki nie są widoczne na zewnątrz odbytu, występuje świąd i pieczenie, może pojawić się krwawienie po oddaniu stolca
II – swędzenie i pieczenie staje się coraz bardziej dokuczliwe, podczas wypróżniania się guzki wypadają poza odbyt, jednak samoistnie się cofają; zaczyna pojawiać się ból podczas siedzenia i oddawania stolca
III – guzki wypadają poza odbyt i nie cofają się – przywrócić je na miejsce można jedynie ręcznie, występuje silne uczucie świądu
IV – wysunięte guzki nie cofają się za odbyt, nie można ich tam wprowadzić również ręcznie
W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia dobierana jest odpowiednia metoda leczenia. Pamiętać należy jednak, że powinno ono przebiegać pod nadzorem lekarza – leczeniem hemoroidów zajmuje się specjalista proktolog.
Obecnie żylaki odbytu leczy się na kilka sposobów – farmakologicznie (maści, kremy, czopki), metodami nieoperacyjnymi usuwania guzków (np. krioterapia, ostrzykiwanie hemoroidów, stosowanie „zacisków”) oraz metodami operacyjnymi. Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta.
Przyczyny występowania żylaków odbytu są różne. Wpływ na rozwój choroby mają między innymi czynniki genetyczne, przebyte ciąże i porody, nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia, częste zaparcia, otyłość, dieta uboga w błonnik. Warto zatem zadbać o aktywny tryb życia i zróżnicowaną dietę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.
Sama chciałabym tutaj zaznaczyć ze oczywiśćie że domowe sposoby mogą pomagac oraz w wielu przypadkach mogą być bardzo skuteczne, jednak najlepiej jest wybrać się wcześniej do lekarza. Który obejrzy problem oraz który będzie w stanie przypisać odpowiednie leczenie. Nie ma co olewać sobie tej sytuacji z uwagi na to, że im później wybierzemy się do lekarza, to problem będzie robił się coraz poważniejszy.
Ze swojej strony mogę polecić doktora Jerzego Wszołka w Krakowie, pracuje prywatnie w Prima Med na Cieszyńskiej. Bardzo mi pomogł swego czasu. https://prima-med.info/poradnie/chirurg-proktolog/ Tutaj kontakt
hella
Dołączyła: 23 Mar 2017 Posty: 317 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-10, 10:56
Jesli ma się hemoroidy to bardzo ważna jest dieta. Lekkostrawna oraz zawierająca duże ilości błonnika.Powinno się tutaj zapobiegać zaparciom bo są one bolesne oraz mogą nasilać chorobę. Przy problemach z wypróżnianiem należy pić duże ilości napojów, co najmniej 2 litry dziennie. Oczywiście najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Warto też włączyć do menu pokarmy płynne, np. w postaci zup.
Oczywiście leczenie powinno byc prowadzone przez lekarza, albo lekarza rodzinnego albo lekarza proktologa.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13