Spondyloartropatie (SpA) stanowią grupę przewlekłych chorób zapalnych w których proces chorobowy dotyczy kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych, stawów obwodowych najczęściej kończyn dolnych oraz zapalenia przyczepów ścięgnistych. Występują również objawy pozastawowe takie jak zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka gałki ocznej, łuszczyca, zapalne choroby jelit. Określa się je jako "seronegatywne", ponieważ nie dochodzi do wytwarzania czynnika reumatoidalnego klasy IgM.
Do SpA zalicza się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), reaktywne zapalenie stawów, zapalenie stawów towarzyszące zapalnym nieswoistym chorobom jelit (ch. Leśniowskiego- Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Dokładna przyczyna powstawanie SpA jest nieznana , w ich patogenezie rolę odgrywają czynniki środowiskowe (zakażenia układu moczowo-płciowego przez Chlamydia trachomatis) i genetyczne.
Najczęstszym podtypem spondylartropatii jest ZZSK (zesztywniajace zapalenie stawów kręgosłupa). Jest to przewlekłe, postępujące zapalenie stawów krzyżowo- biodrowych, drobnych stawów kręgosłupa, pierścieni włóknistych, więzadeł kręgosłupa, powodujące ich stopniowe usztywnienie.
Pierwsze objawy to ból w okolicy lędźwiowo- krzyżowej, zapalenie stawów kolanowych i/lub skokowych, zapalenie ścięgien (Achillesa, rozściegna podeszwowego co powoduje ból pięt). Poźniej zmiany zapalne obejmują coraz wyższe odcinki kręgpsłupa, kliniczne objawia się jako "zapalny ból kręgosłupa", którego charakterystyczne cechy to powolny początek przed 40 r.ż., poprawa po ćwiczeniach fizycznych, a jej brak po odpoczynku.
Ból często narasta w nocy zmuszając do wstania z łóżka. Zmiany mają charakter remisji i zaostrzeń. U kobiet częściej jest zajęty odcinek szyjny, częściej też dochodzi do zapalenia stawów obwodowych, przebieg jest mniej nasilony i wolniejszy.
Podstawową diagnostyką w ZZSK jest wywiad kliniczny, oznaczenie antygenu HLA-B27, badanie MR (rezonans magnetyczny). Zmiany na RTG głównie stawów krzyżowo- biodrowych, ale też stawów kręgosłupa (zwężenie szpary stawowej, odczyn sklerotyczny, syndesmofity, ankyloza) są widoczne dopiero po kilku (około 7) latach trwającego już procesu zapalnego.
Zasadniczym sposobem leczenia ZZSK jest kinezyterapia, ponieważ procesy kościotwórcze (chodzi tu o zesztywnienie stawów, deformacje stawów, skostnienia) rozwijają się szybciej u tych chorych, u których jest mniej bodźców ruchowych. Fizjoterapia ma na celu opóźnienie procesu usztywnienia i zapobiegania deformacjom, leczenie istniejących deformacji, poprawienie siły mięśniowej, wzmocnienie rozciągniętych mięśni, poprawa postawy ciała, wypracowanie możliwie prawidłowej kompensacji, utrzymanie ogólnie dobrej kondycji pacjenta.
Prowadzi sie ćwiczenia dostosowane indywidualnie do pacjenta, zwiększające zakres ruchu kręgosłupa, stawów biodrowych, kolanowych, klatki piersiowej, ćwiczenia rozciągające mięśnie przykręgosłupowe i piersiowe, ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, prostowników ud i mięśni brzucha.
Zabiegi fizykalne stosuje się w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, zmniejszenia nasilenia stanu zapalnego, jako leczenie wspomagające kinezyterapię i jako przygotowanie do ćwiczeń. Wybór rodzaju zabiegu zależy od tego czy pacjent jest w okresie ostrym czy przewlekłym, odpowiednio wybiera się wówczas: Solux, prądy diadynamiczne, interferencyjne, galwanizacja, jonoforeza, ultradźwięki, laser.
Zapraszamy do Centrum Medycznego LUXMEDICA gdzie mają Państwo możliwość skorzystania z szerokiej oferty zabiegów.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12