massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-12-04, 08:31 Fibromialgia i zespół chronicznego zmęczenia. Jak przetrwać
Fibromialgia i zespół chronicznego zmęczenia. Jak przetrwać zimę
Fibromialgia i zespół chronicznego zmęczenia co je łączy? Mróz tuż tuż, a Ty masz ciarki na samo wspomnienie o niższych temperaturach? Jeśli cierpisz na fibromialgię lub zespół chronicznego zmęczenia niskie temperatury mogą być dla Ciebie naprawdę uciążliwe. Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić.
Częstym objawem zarówno fibromialgii jak również zespołu chronicznego zmęczenia jest duża wrażliwość na niskie temperatury. Co niestety sprawia, że przetrwanie zimowych miesięcy to swoista ciągła bitwa z zimnem. Nie jesteś w stanie wpłynąć na zmniejszenie wrażliwości na odczuwaną temperaturę. Jednak przy odrobinie mobilizacji i planowania możesz złagodzić odczuwane skutki niskich temperatur.
Fibromialgia, zespół chronicznego zmęczenia – dlaczego marzniemy?
Wielu badaczy uważa, że rozwój tych chorób połączony jest z objawem nazwanym dysautonomią. Najprościej mówiąc dysautonomia to nieprawidłowa praca części układu nerwowego – układu autonomicznego. Układ autonomiczny jest odpowiedzialny za utrzymanie homeostazy naszego organizmu, reguluje i utrzymuje na optymalnym poziomie pracę serca, procesy trawienia czy temperaturę ciała.
Dysautonomia to stan zaburzenia tych podstawowych funkcji sterujących naszym organizmem. U osób z fibromialgią i zespołem chronicznego zmęczenia jest to szczególnie widoczne w obserwacjach temperatury ciała.
Kiedy stopy zdrowej osoby marzną, układ autonomiczny daje sygnał i pobudza krążenie tak, aby więcej krwi trafiło do stóp i zostały one ogrzane. Oczywiście jeśli sytuacja na zewnątrz nie jest ekstremalna, to nasze ciało zazwyczaj radzi sobie z ogrzaniem i utrzymaniem stałej temperatury.
Ze względu na nieprawiodłową pracę układu autonomicznego u osób z fibromialgią czy zespołem chronicznego zmęczenia mechanizm ten nie włącza się i stopy pozostają zimne. Niekiedy nawet złożenie naprawdę ciepłych skarpetek nie przynosi spodziewanego efektu. To warunki atmosferyczne maja większy wpływ na ciało niż procesy nim kierujące.
U pacjentów cierpiących na fibromialgię i zespół chronicznego zmęczenia zimno może powodować również pojawienie się odczuć bólowych w oziębionej okolicy. Objaw ten nazywany jest allodynią cieplną. Zdrowy człowiek odczuwa tylko chłód, niestety chory na w/w schorzenia również ból i to stanowi dla niego prawdziwy problem i udrękę.
Zimno może również działać jak stymulator bólu i wyzwalać go kaskadowo w całym ciele – to typowa reakcja organizmu na różnorodne bodźce (w tym właśnie zmianę temperatury) – ból całego ciała.
Fibromialgia, zespół chronicznego zmęczenia – jak sobie radzić z zimnem
Jak dotychczas nie wynaleziono zabiegu regulującego poziom odczuwanej temperatury i niwelującego nieprzyjemne objawy związane z jej obniżeniem. Dlatego trzeba sobie radzić przeciwdziałając zmarznięciu i stosując metody rozgrzewające.
Przeciwdziałanie zmarznięciu, jak to dział?
chroń stopy podczas zimy i zawsze miej na nich ciepłe skarpety,
ubieraj się ciepła (ale nie za ciepło, bo to również może spowodować reakcje na zbyt wysoką temperaturę),
pij dużo gorących napojów,
jedz gorące potrawy (ciepłe śniadanie zimą to podstawa, rozgrzewająca zupa na obiad również),
rozgrzej samochód przed wyjazdem z garażu,
staraj się utrzymać wysoka temperaturę w pomieszczeniach w których przebywasz,
miej zawsze pod ręką koc aby się otulić.
Rozgrzewamy się, jak to działa?
Niestety nie zawsze da się umknąć zimna, niezależnie od tego jak bardzo ostrożni jesteśmy. Kiedy organizm nie może się sam ogrzać, należy zrobić to za niego.
Przydatne mogą być takie metody jak:
gorąca kąpiel lub prysznic,
okład z butelki z gorącą wodą,
odzież rozgrzewająca – np. podgrzewane rękawiczki, skarpetki czy czapki,
termofory, koce i poduszki elektryczne,
kubek gorącej czekolady, herbaty czy ziołowego naparu.
Chorujesz na fibromialgię lub zespół chronicznego zmęczenie? Pamiętaj, że Twój organizm jest wrażliwy na wszystkie bodźce, także zbyt wysoka temperatura, lub nadmierne rozgrzanie ciała może na niego wpłynąć negatywnie. Nie próbuj ogrzać się zbyt szybko, nie używaj zbyt gorących przedmiotów. Postaw na spokojne systematyczne rozgrzanie ciała.
Chorujesz na fibromialgię lub zespół chronicznego zmęczenia. Słyszałeś o dobrych skutkach rehabilitacji lub masażu na objawy Twojej choroby? Umów się na wizytę i sprawdź że są one naprawdę skuteczne. Zapraszamy do kontaktu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12