Dolegliwości bólowe kręgosłupa są efektem ucisku na korzonki nerwowe. Mają one często charakter nerwobólu.
Zastygamy w bezruchu, ból jest wielki, może to Awaria krążka międzykręgowego?
Przyczyną mogą być zmiany i stany zapalne w układzie kostnym, stawowym i mięśniowym. W zależności od umiejscowienia mamy do czynienia z bólami korzeniowymi kręgosłupa, takimi jak rwa karkowa, ramienna, nerwobóle międzyżebrowe, rwa kulszowa. Często określa się je ogólnie jako bóle szyjno-ramienne lub lędźwiowo-kulszowe.
Przebieg tych schorzeń, czyli ich nasilenie, długotrwałość, stopień upośledzenia sprawności ruchowej może być różny:
stan ostry - występują silne dolegliwości bólowe, pacjent nie może chodzić, konieczne jest leżenie i leczenie farmakologiczne;
stan podostry - stosuje się środki farmakologiczne, fizykoterapię i rehabilitację ruchową;
stan przewlekły - bóle nawracają po pracy fizycznej lub przeciążeniach kręgosłupa. Stosuje się systematyczne leczenie usprawniające i fizykoterapię.
Jak leczyć?
Rwa ramienna
Ból promieniuje od szyi do barku i dalej do całej ręki. Towarzyszą mu często przykurcze w stawach, mrowienie palców, szczególnie uporczywe w nocy i rano.
Podczas leczenia stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne, np. wyciągi, masaże, kinezyterapię czy kołnierz ortopedyczny. Zaleca się ćwiczenia rozluźniające i izometryczne mięśni karku i barków. Należy unikać wówczas ciężkich prac fizycznych, długotrwałej jazdy samochodem, gwałtownych ruchów głową, nagłych obrotów, dłuższego unoszenia jej ku górze i dołowi. Można zastosować wyciąg szyjny przy użyciu pętli Glissona, który poprzedza się zabiegami cieplnymi. Po ostrym okresie bólów zaleca się masaż oraz ćwiczenia korygujące postawę i wzmacniające mięśnie karku. Ulgę przynoszą maści, żele, kremy, które łagodzą ból i działają przeciwzapalnie.
Najczęstsze przyczyny to zła postawa ciała, skrzywienie kręgosłupa, wrodzone wady budowy kręgów, zmiany zwyrodnieniowe tej okolicy. Mogą się one pojawić także w wyniku długotrwałego stresu, przeciążenia pracą fizyczną i umysłową, osłabienia odporności.
Niekiedy powoduje je praca w pochyleniu albo nagły, nieprawidłowy ruch, szczególnie gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do wysiłku fizycznego.
Często powodem są też zwyrodnienia krążka międzykręgowego, jego przemieszczenia na skutek wady budowy lub przesunięcia dwóch sąsiednich kręgów albo przepukliny jądra miażdżystego. Wypadnięcie dysku powoduje ucisk na korzenie nerwowe i jest to np. rwa kulszowa. Bardzo często dochodzi do drażnienia korzeni nerwowych, dlatego ból może promieniować od okolicy krzyżowej przez pośladek, do kończyny dolnej, a nawet do stopy i palców.
W okresie ostrym występuje stan zapalny i obrzęk okolicy korzeni nerwowych. Silny ból promieniuje do jednej lub obu nóg i uniemożliwia poruszanie się. Ostry ból promieniuje również do pośladka, biodra, tylnej powierzchni uda, stawu kolanowego i łydki. Należy wówczas leżeć w łóżku przez około 3 tygodnie, przyjmować pozycje przeciwbólowe, które rozluźniają mięśnie. Zazwyczaj najmniej bólu sprawia leżenie z uniesionymi nogami, tak aby biodra i kolana tworzyły ze sobą kąt prosty, a podudzia były oparte na poduszce.
Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, maści, żele oraz leki rozluźniające mięśnie prążkowane. Można przykładać ciepłe okłady z borowin (torfu leczniczego, który również kupuje się w sklepie w postaci specjalnych plastrów) lub iłów pochodzenia wulkanicznego (tzw. fango) przy ułożeniu odciążającym. Po tej fazie następuje leczenie fizykoterapią i kinezyterapią. Dobre efekty przynosi specjalistyczny masaż stosowany przez dłuższy okres.
W okresie przewlekłym odczuwa się umiarkowany ból przy zmianach pozycji (siadaniu, wstawaniu, obrotach). Bardzo ważna jest wówczas profilaktyka, utrzymanie prawidłowej postawy ciała i kinezyterapia. Chwilową ulgę przynosi leżenie w łóżku (kilkakrotne w ciągu dnia) w pozycji rozluźniającej mięśnie przez około 15 min.
Przy omawianym schorzeniu należy pamiętać, "aby trzymać w cieple" tę okolicę ciała, chronić przed zimnem, a nawet spać z wełnianą opaską rozgrzewającą krzyż. Dobrze jest rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka rozruszać lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Unikniemy w ten sposób tak charakterystycznych porannych bólów rozruchowych. Ból łagodzi gorący, możliwie silny natrysk (bicz wodny) na bolące miejsca połączony z lekkimi ćwiczeniami rozluźniającymi kręgosłup. Zaleca się również ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół. Podczas kapieli wykonujemy rozluźniające ruchy. Odradza się kąpiel w temperaturze niższej niż 30 stopni. Ulgę przynosi także sauna.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Pamiętaj, że...
masz bóle kręgosłupa, możesz stosować maści lub żele bez recepty:
- o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczającym mięśnie (zawierające np. diklofenak lub inne substancje), np. Fastum, Mobilat, Dicloratio żel; Naproxen, Veno-żel, Veral-żel, Voltaren, Olfen.
- o działaniu rozgrzewającym (np. zawierające kamforę), jak maść kamforowa, maść ze świstaka.
- maści, żele i kremy na krótko złagodzą ból, ale na pewno nie zastąpią wizyty u lekarza ortopedy, zabiegów fizykoterapeutycznych oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Nie nadużywaj środków działających tylko przeciwbólowo, gdyż mogą uszkodzić żołądek, wątrobę i nerki. Uśmierzają ból, ale nie leczą choroby.
Stosuj leki przeciwzapalne.
Nie odkładaj leczenia, ćwiczeń i zabiegów na później, gdyż choroba może stać się przewlekła, a zesztywnienia i przykurcze utrwalą się.
Nasze rady
Leczenie dolegliwości korzeniowych kręgosłupa trwa bardzo długo i ciągnie się miesiącami.
Dlatego też uzbrój się w cierpliwość podczas leczenia i nie zaniedbuj terapii.
Ulgę w dolegliwościach mogą ci przynieść zimne lub ciepłe kompresy. Zimne, nawet z kawałkami lodu, przykładamy w pierwszym, ostrym okresie stanu zapalnego. Chłód powoduje skurczanie się naczyń krwionośnych, łagodzi obrzęki, dzięki czemu mniej odczuwamy ból. Ciepłe kompresy (okłady nasączone gorącą wodą, termofor, butelka z gorącą wodą) najlepiej stosować po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego. Ciepło działa rozkurczająco i rozluźniająco. Skuteczniejsze są mokre okłady, dlatego też można owinąć termofor mokrą ściereczką.
Bolące miejsca można rozgrzać za pomocą poduszki elektrycznej lub masażu danej okolicy ciała (szczególnie jeżeli zabieg jest połączony z wcieraniem maści rozgrzewającej lub przeciwzapalnej).
Aby złagodzić ból, możesz zastosować krioterapię, elektroterapię i akupunkturę.
artykuł Barbary Michalik konsultowany z lek. med. Henryką Bielecką, ortopedą
Większych bredni na temat dolegliwości kregoslupa dawno nie slyszalem.Czy ktos piszac ten tekst weryfikuje jego zawartosc merytoryczna?Pewnie zagladaj tutaj rowniez pacjenci szukajacy porady i czytaja takie kwiatki jak np. :"wypadnięcie dysku"(jest ich o wiele wiecej oczywiscie).Chciałbym zapytac jak ten dysk wypada z kregoslupa i gdzie go szukac w takim razie?
Pozdrawiam autora tekstu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12