Niestabilność barku jest patologią obejmującą następujące objawy:
1. ból podczas wykonywania czynności w charakterystycznych pozycjach
2. wrażenie niestabilności stawu;
3. obawa przed wykonaniem pewnych ruchów;
4. przeskakiwanie stawu, klikanie;
5. nawracające zwichnięcia;
Objawy te są wynikiem nieprawidłowego ustawienia powierzchni stawowych względem siebie. Ważnym jest od początku zrozumienie różnicy między wiotkością a niestabilnością.
Wiotkość jest to zwiększona ruchomość w stawie, ale nie musi ona dawać żadnych dolegliwości. Może być fizjologicznym zjawiskiem uwarunkowanym genetycznie. Dopiero kiedy w wyniku wiotkości (najczęściej związane jest to również z urazem) dochodzi do podrażnienia torebki i innych struktur stawowych, określa się to jako niestabilność.
Klasyfikacja
Istnieje wiele systemów klasyfikacji niestabilności, które częściowo nakładają się na siebie, co powoduje pewne zamieszanie w kwestii zrozumienia samego zjawiska.
Niestabilność w barku można podzielić ze względu na etiologię. Wyróżnia się tu grupę przyczyn urazowych, nieurazowych, przeciążeniowych.
W przypadku pierwszej z nich zdarzeniem inicjującym jest duży uraz. Najczęściej jest to upadek na wyprostowaną lub uniesioną kończynę. Dochodzi wówczas do uszkodzenia struktur zabezpieczających i zwichnięcia stawu. Po repozycji powierzchni stawowych, bez naprawienia uszkodzeń u dużej części pacjentów rozwija się następcza niestabilność z ryzykiem kolejnych zwichnięć.
W grupie nieurazowych niestabilności znajdują się przypadki nieprawidłowej rozwojowo struktury powierzchni stawowych oraz przypadki chorób tkanek łącznych. U pacjentów z osób często stwierdza się nadmierną ruchomość stawu, co stanowi czynnik ryzyka rozwinięcia się niestabilności.
W ostatniej grupie czynnikiem inicjującym jest aktywność zawodowa, sportowa doprowadzająca do powstania niestabilności. W wywiadzie pacjent nie zgłasza znacznego urazu, lecz typ obciążeń podejmowanych przez niego codziennie powoduje adaptacje struktur stawowych i w konsekwencji osłabia zdolność do zachowania pozycji.
Inna klasyfikacja odnosi się do charakteru przemieszczeń powierzchni stawowych względem siebie. Jeśli jest ono stałe i niezależne od ruchu, określane jest jako statyczne. Ten typ niestabilność nie musi nam dawać objawów typowych. Może „symulować” inne dolegliwości np.: konflikt podbarkowy (przy górnym, lub przednim przemieszczeniu).
Diagnozy dokonuje się przez analizę zdjęcia RTG. Kolejnym typem w tej klasyfikacji jest niestabilność dynamiczna, czyli pojawiająca się podczas aktywności. Wyróżnić w niej można niestabilność jednokierunkową, wielokierunkową z wariantami (bez/z wiotkością uogólnioną, świadomą redukcją dyslokacji).
Tutaj do rozwinięcia niestabilności dochodzi w wyniku urazu. Wiotkość uogólniona natomiast jest dodatkowym elementem klasyfikacji ze względu na korelację jakości kolagenu budującego tkankę łączną z tendencją do rozwinięcia się niestabilności.
Ostatnim typem w tym podziale to niestabilność (przemieszczenie powierzchni) wywoływana sposób dowolny, świadomy. Rozróżnić można tu dyslokację przez napięcie mięśniowe, lub przez pozycję. Każdy typ z tej klasyfikacji daje nam pojęcie o rokowaniu i wskazaniach do leczenia.
Oddzielny podział można zastosować dla wielokierunkowej niestabilności. Ze względu na etiologię można ją podzielić na nieurazową, urazową i nabytą. W przypadku nieurazowej wielokierunkowej niestabilności przyczyną jest problem z tkanką łączną zabezpieczającą staw (wynik choroby, lub wiotkości uogólnionej). Przy typie urazowym niestabilność jest kombinacją dwóch, lub większej liczby urazów. Typ nabyty związany jest z przeciążeniami, lub mikrourazami związanymi z codzienną aktywnością.
Ze względu na kierunek przemieszczenia głowy kości ramiennej względem panewki można ogólnie mówić o niestabilności przedniej, tylnej i wielokierunkowej. To daje nam ważną informację o kierunku ewentualnie podjętego leczenia zachowawczego.
Etiologia
Najczęstszą przyczyną powstawania niestabilności jest uraz, a konkretnie zwichnięcie stawu barkowego. W 90-95% przypadków jest to zwichnięcie przednie, do którego dochodzi podczas urazu, gdy kończyna jest w pozycji odwiedzenia i rotacji zewnętrznej. Wprowadza to napięcie torebki przedniej, oraz obrąbka.
Podczas przyłożenia siły (upadek, uderzenie) dochodzi do powstania siły wyważającej, uszkodzenia struktur zabezpieczających i przemieszczenia głowy kości ramiennej ku przodowi. Wymuszona pozycja kończyny to odwiedzenie i rotacja zewnętrzna. Widoczna jest bruzda poniżej wyrostka barkowego.
Uszkodzeniu ulega przednio-dolna część panewki wraz z obrąbkiem (uszkodzenie typu Bankarta) oraz podczas repozycji tylno-boczna powierzchnia głowy kości ramiennej (uderzenie wynikające z siły mięśni pociągających kość, uszkodzenie Hill-Sachsa). Uszkodzenie panewki jak i głowy kości ramiennej zmniejsza stabilność stawu.
Tylne zwichnięcie stawu ramiennego spotykane jest dużo rzadziej (3-5% wszystkich zwichnięć stawu ramiennego), ale często jest błędnie diagnozowane. Kończyna podczas urazu jest przywiedziona i w rotacji wewnętrznej, co wprowadza napięcie po stronie tylnej stawu i prowadzi do przemieszczenia w tym kierunku. Głowa kości ramiennej przesuwa się ku tyłowi i niżej pod wyrostek barkowy (tylny aspekt).
Tak jak podczas zwichnięcia przedniego widoczny jest objaw bruzdy, tak tu może nie być żadnych dodatkowych symptomów (poza bólem i ograniczeniem ruchomości). Najczęściej w tej pozycji głowa kości ramiennej zostaje zakleszczona, a jej repozycję wykonuje się operacyjnie. Na ogół tego typu zwichnięcia są konsekwencją wypadków motocyklowych, napadów padaczkowych, porażenia prądem.
Oba rodzaje zwichnięć najczęściej notowane są w grupie osób do 25 roku życia i częściej u mężczyzn. W wyniku tych urazów rozwija się niestabilność jednokierunkowa zgodna z kierunkiem uszkodzenia inicjującego.
Wielokierunkowa niestabilność rozwija się częściej u osób w drugiej i trzeciej dekadzie życia i do jej powstania potrzebne są 2 incydenty (w grupie urazowej).
Profil pacjenta/wywiad
Podczas badania istotnym jest określenie w jakim wieku pacjent miał uraz inicjujący. Stwierdzono bowiem, że im wcześniej doszło do zwichnięcia tym większe jest ryzyko nawrotu. Ma to związek z elastycznością struktur zabezpieczających staw. Objawy pacjenta i pozycje, w których możliwa jest prowokacja dolegliwości mogą nam wskazać kierunek niestabilności, co wyznaczy postępowanie zachowawcze. Częstość zwichnięć jest wskazaniem do operacji.
Ogólnie można powiedzieć, że im wcześniej nastąpiło zwichnięcie, w mechanizmie urazowym, tym lepiej jest poddać się zabiegowi. Statystyki pokazują, że leczone zachowawczo zwichnięcie u młodych osób do 20 roku życia w ciągu 2 lat nawraca u 66-100% badanych (średnia nawrotów w całej populacji – 70%). Istnieje jednak przekonanie, że leczenie zachowawcze zwichnięć jest obarczone znacznym ryzykiem kolejnych incydentów. Jeśli zwichnięcie było nieurazowe, leczenie zachowawcze ma znacznie lepsze rokowania (skuteczność do 80%).
Rodzaj zabiegu chirurgicznego zależy od bardzo wielu czynników. Istnieje cala gama protokołów operacyjnych. Z kolei od typu zabiegu uzależniona jest rehabilitacja, która może trwać od kilku miesięcy do roku.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12