Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego polega na progresywnym i nieodwracalnym uszkodzeniu powierzchni stawowych oraz okolicznych tkanek miękkich.
Chrząstka stawowa jest wysoko wyspecjalizowaną tkanką pokrywającą zarówno głowę kości ramiennej jak i panewkę łopatki. Ze względu na jej brak unaczynienia w przypadku uszkodzenia nie dochodzi do odbudowy komórek chrzęstnych. Wtórnie do tego procesu dochodzi do zajęcia procesem chorobowym, uszkodzenia i osłabienia innych struktur stawowych.
Przyczyny
W przypadku innych stawów (biodrowego, czy kolanowego) choroba zwyrodnieniowa ma charakter pierwotny. Określamy tak sytuację, w której nie mamy konkretnego czynnika wywołującego progresywne zmiany w obrębie chrząstki.
Hipotezy wskazują na rolę krążenia miejscowego doprowadzającego do zmiany składu płyny stawowego odżywiającego chrząstkę, a także na naturalne zużycie stawów, czy nadmierne ich obciążenie. Do zmian zwyrodnieniowych stawu ramiennego częściej dochodzi jednak wtórnie. Najczęstszymi przyczynami są tu:
- wcześniejszy uraz
- niestabilność stawu
- zmiany wywołane zabiegiem chirurgicznym w obrębie stawu
- jałowa martwica głowy kości ramiennej
- choroby ogólnoustrojowe tj.dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, inne.
Ogólnie pierwotne zmiany zwyrodnieniowe stawów pojawiają się u osób starszych. W przypadku stawu ramiennego u osób po 50-60 roku życia można zaobserwować pierwsze ubytki warstwy chrzęstnej, ale to w porównaniu z innymi stawami nie daje dużych dolegliwości bólowych.
Częstsze zwyrodnienia obserwujemy u osób, których praca zawodowa znacząco obciąża obręcz barkową. Ogromną rolę odgrywają tu także czynniki ogólnoustrojowe tj. poziom hormonów, czy prawidłowe odżywianie. W przypadku pacjentów młodszych zmiany zwyrodnieniowe najczęściej mają związek z uprawianym sportem.
Objawy
W przypadku wczesnego zwyrodnienia stawu ramienno-łopatkowego uszkodzenie powierzchni stawowych często wpływa także na zajęcie procesem patologicznym błony maziowej. W późniejszym etapie dochodzi do obkurczenia torebki stawowej, dysfunkcji więzadeł obrąbkowo-ramiennych, oraz mięśni stożka rotatorów.
Uszkodzenia tkanki chrzęstnej ze względu na jej znikome unaczynienie i unerwienie mogą nie dawać objawów bólowych, co określa się jako chorobę zwyrodnieniową nieaktywną.
Jeśli pojawia się ból, najczęściej pochodzi on z tkanek miękkich położonych w pobliżu stawu. Pierwszym objawem, który dostrzega pacjent jest najczęściej ograniczenie zakresu ruchu lub ogólna słabość kończyny. W przypadku choroby zwyrodnieniowej aktywnej ból może przybierać charakter rozlany, niespecyficzny, oraz trudny do opisania dla pacjenta.
Może on również pojawiać się w nocy, podczas snu. Okresowo może dochodzić do wysięków w jamie stawu. W późniejszym etapie dochodzi do zaników mięśniowych.
Badanie kliniczne powinno być poparte badaniem obrazowym. W przypadku zmian zwyrodnieniowych zdjęcie RTG może ujawnić zmniejszenie przestrzeni stawowej, oraz zagęszczenia w warstwie kości bezpośrednio pod chrząstką.
Charakterystyczne są także tzw. osteofity, czyli wyrośla kostne. Należy pamiętać, że przy niewielkich zmianach (zazwyczaj u pacjentów młodszych) badanie RTG może być niewystarczające do wykazania ich. Dodatkowo warto wykonać inne badania tj. MRI (badanie rezonansem magnetycznym), czy tomografię komputerową. Mają one większą czułość w ocenie struktur chrzęstno-kostnych. MRI jest najczulszym badaniem oceniającym wczesne zmiany chrzęstne.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13