Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Zespół bocz­nego przy­par­cia rzepki
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-03-27, 13:50   Zespół bocz­nego przy­par­cia rzepki

Na pod­sta­wie obra­zów radio­lo­gicz­nych i towa­rzy­szą­cych im obja­wów kli­nicz­nych wyod­ręb­niono tzw. zespół nad­mier­nego bocz­nego przy­par­cia rzepki (ELPS–Exces­sive late­ral pres­sure syn­drome). Zespół ten wystę­puje w wyniku wzmo­żo­nego naci­sku bocz­nej powierzchni sta­wo­wej rzepki do kłyk­cia bocz­nego kości udo­wej, zaś pod­czas ruchów kolana docho­dzi do nad­mier­nego prze­su­nię­cia rzepki w stronę boczną.Teraz należy zadać pytanie-Czemu docho­dzi do powsta­wa­nia tego typu patologii?

Ten­den­cja do prze­miesz­cza­nia się rzepki do boku jest natu­ralna i wynika z ana­to­mii i bio­me­cha­niki. Jed­nak nad­mierne zwięk­sze­nie kom­pre­sji rzepki przez ota­cza­jące tkanki mięk­kie ogra­ni­cza jej rucho­mość i ma szko­dliwy wpływ na chrząstkę sta­wową, która po pew­nym cza­sie zaczyna cho­ro­wać. Naj­częst­szą przy­czyną tego zespołu jest zwłók­nie­nie troczka bocz­nego rzepki w kola­nach kośla­wych idio­pa­tycz­nych u osób dora­sta­ją­cych.

Bli­zny bocz­nej strony stawu rzepkowo-udowego czy odczyny poura­zowe tej oko­licy mogą dopro­wa­dzić do jego powsta­nia. Dużo rza­dziej zwięk­szone boczne przy­par­cie rzepki powstaje w wyniku osła­bie­nia sta­bi­li­za­to­rów przy­środ­ko­wych rzepki. Może mieć to miej­sce po zabie­gach chi­rur­gicz­nych w tej oko­licy lub w wyniku prze­cią­żeń stawu rzepkowo-udowego, które dopro­wa­dzają do dys­ba­lansu mię­śnio­wego.

Szcze­gólną uwagę zwra­camy tu na osła­bioną głowę przy­środ­kową mię­śnia czwo­ro­gło­wego uda oraz napięte struk­tury poło­żone po bocz­nej stro­nie uda np. pasmo biodrowo-piszczelowe.Zatem duże zna­cze­nie ma tu stan gib­ko­ści i roz­cią­gnię­cia mię­sni. I tak:

Przy­kur­czony mię­sień biodrowo-lędźwiowy wyzwala zgię­ciowe usta­wie­nie w sta­wach bio­dro­wych, co kom­pen­sują kolana także usta­wie­niem w zgię­ciu. Dodat­kowo rotuje udo na, zewnątrz, co rów­nież utrud­nia pra­wi­dłowy ste­reo­typ chodu.

Grupa kulszowo-goleniowa, gdy jest mocno przy­kur­czona zwięk­sza rota­cję pod­udzia na zewnątrz i pro­na­cję stopy. Pod­wyż­szone napię­cie tej grupy mię­śni zwięk­sza także kokon­trak­cję mię­śnia czwo­ro­gło­wego w efek­cie, czego zwięk­szają się rów­nież obcią­że­nia w sta­wie kola­no­wym, a szcze­gól­nie w sta­wie rzepkowo-udowym.

Wzrost napię­cia mię­snie dwu­gło­wego uda powo­duje chód z ten­den­cją do nad­mier­nej zewnętrz­nej rota­cji pod­udzia i pro­na­cji stopy, co zwięk­sza siłę late­ra­li­zu­jacą rzepkę.
Mię­śnie łydki, gdy są nad­mier­nie napięte ogra­ni­czają pro­sto­wa­nie stopy oraz zwięk­szają pro­na­cję stopy pod­czas chodu powo­du­jąc kośla­wieni kolana.

Mie­sień pro­sty uda, gdy jest przy­kur­czony daje więk­sze przy­par­cie na rzepkę wraz ze wzro­stem zgię­cia kolana. Dodat­kowo przy­czep górny może pocią­gać mied­nicę ku przodowi.
Mię­sień przy­wo­dzi­ciel wielki jest rota­to­rem wewnętrz­nym tak, więc jego przy­kurcz usta­wia udo w rota­cji wewnętrz­nej, co wymu­sza rota­cję zewnętrzną goleni i zabu­rza kąt Q.

Pasmo bio­drowo pisz­cze­lowe oraz mie­sień napi­nacz powięzi sze­ro­kiej może powo­do­wać nad­mierne przy­par­cie i lak­sa­cję rzepki.Mięsień napi­nacz powięzi sze­ro­kiej ma przy­czep począt­kowy na kolcu bio­dro­wym przed­nim gór­nym i powięzi pośladkowej.Poprzez pasmo biodrowo-piszczelowe przy­cze­pia się obwo­dowo do kłyk­cia bocz­nego kości pisz­cze­lo­wej .

Oddaje także pęczki włó­kien do troczka bocz­nego , wpły­wa­jąc na mecha­nikę rzepki.
Kolejna istotna rzecz to tzw.“timing” mię­śnia czwo­ro­gło­wego uda czyli zrow­no­wa­żony bilans pracy wszyst­kich jego głów.

Ist­nieją także uwa­run­ko­wa­nia ana­to­miczne zwią­zane z budową rzepki lub kłykci kości udo­wej, które mogą wpły­wać na powsta­nie ELPS. Jed­nym z nich jest tzw. patella alta — wro­dzone wyso­kie usta­wie­nie rzepki.Najczęściej jed­nak przy­czyny bocz­nego przy­par­cia rzepki upa­truje się w zabu­rze­niach postu­ral­nych, w któ­rych wadliwe usta­wie­nie rze­pek jest wyni­kiem zabu­rze­nia łań­cu­cha bio­me­cha­nicz­nego.

Mowiąc krótko pier­wotną przy­czyną jest nie­pra­wi­dłowe usta­wie­nie innych ele­men­tów narządu ruchu, co w kon­se­kwen­cji dopro­wa­dza do nie­wła­ści­wego usta­wie­nia rzepki. Szcze­gól­nie zwraca się tu uwagę na kolana koślawe, które mają duży zwią­zek z nie­pra­wi­dło­wym usta­wie­niem mied­nicy. Do ELPS dopro­wa­dzić mogą także pato­lo­gie bio­dra ogra­ni­cza­ją­cych jego rucho­mość oraz stopa płasko-koślawa (plaskostopie).

W bocz­nym przy­par­ciu rzepki w bada­niu kli­nicz­nym stwier­dza się ból oko­licy pod– i przy­rzep­ko­wej, oraz tar­cie i trzesz­cze­nie podrzep­kowe, a także zmniej­sze­nie prze­su­wal­no­ści rzepki w płasz­czyź­nie czo­ło­wej, choć ten ostatni objaw nie zawsze występuje.

Zwięk­szone przy­par­cie boczne pro­wa­dzi do powsta­nie zmian chrząstki rzepki, a następ­nie do tzw. lustrza­nych zmian chrząstki kłyk­cia kości udowej.

merchantPod­stawą roz­po­zna­nia zespołu nad­mier­nego przy­par­cia rzepki jest bada­nie radio­lo­giczne doku­men­tu­jące poło­że­nie rzepki w płasz­czyź­nie czo­ło­wej przy róż­nych kątach zgię­cia kolana. Naj­czę­ściej sto­so­wana jest pro­jek­cja Merchanta.

Należy pamię­tać, że boczne przy­par­cie rzepki nie zawsze musi być jed­no­znaczne z chon­dro­ma­la­cją, zaś zespół bólu przed­niego prze­działu stawu kola­no­wego to nie to samo co boczne przy­par­cie rzepki.

E.K. z fizjoinformator.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB