Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Wzorzec oddechowy
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-11-10, 06:27   Wzorzec oddechowy

Oddychanie jest jednym z bardzo ważnych aspektów wyrównania ruchowego i jednym z tych aspektów, które do tej pory były niemalże ignorowane w pracy z pacjentem. Większość ludzi po prostu oddycha, uważając, że dopóki się nie duszą wszystko jest w jak najlepszym porządku. Niestety takie podejście to duże uproszczenie, a między ‘dobrym’, a ‘złym’ oddychaniem jest wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Niepokojącym jest fakt, że zatrważająca liczba osób na co dzień podąża tą ‘złą’ ścieżka wzorca oddechowego, narażając swój organizm na całą gamę dysfunkcji ruchowych!

Niewłaściwy oddech może wpływać na dysfunkcje narządu ruchu począwszy od stawów skroniowo-żuchwowych (choć część osteopatów zauważa wpływ właściwego oddechu na efekt mobilizacji samej czaszki) kończąc w okolicy bioder. Oddychanie odgrywa ogromną rolę w ustawieniu odcinka szyjnego kręgosłupa, funkcji barków, mobilności piersiowego odcinka kręgosłupa i stabilności odcinka lędźwiowo-miedniczno-biodrowego poprzez wewnątrzbrzuszny mechanim ciśnieniowy.

Dobra kontrola miednicy prowadzi do korzystniejszej mechaniki stawów powyżej i poniżej tej okolicy, czyniąc oddychanie swego rodzaju sojusznikiem w zapobieganiu kontuzjom w obrębie kończyny dolnej. Zwróćmy również uwagę, że przywracanie prawidłowego wzorca oddechowego redukuje napięcie mięśni szyi zapobiegając wysunięciu głowy do przodu oraz napięcie zginaczy stawu biodrowego, niwelując w ten sposób potencjalne zaburzenia biomechaniczne w rejonie lędźwiowo-midniczno-biodrowym.

Kontynuując, biochemiczne efekty hyperwentylacji wpływają znacząco na obkurczanie powięzi, a co za tym idzie również mięśni, które są powiązane z obkurczoną powięzią.

Zgłębienie zasad tensegracji może być pomocne w zrozumieniu faktu, jak ograniczenia oddychania wpływają na wszystkie szlaki powięziowe, docelowo powodując zaburzenia wzorców ruchowych w postaci różnorodnych dysfunkcji.

Właściwe oddychanie niewątpliwie przynosi wiele korzyści zarówno wśród sportowców jak i w grupie ludzi o przeciętnej aktywności, będąc nieocenionym narzędziem w profilaktyce i leczeniu dysfunkcji ruchowych. Stąd moja prośba, aby wzorzec oddechowy nie był pomijany w pracy z pacjentem, a nawet stanowił rdzenną część terapii.

Jak powiedział znakomity neurolog i do niedawna praktykujący terapeuta Karel Lewit ‘Jeśli oddychanie nie jest znormalizowane, żaden inny wzorzec ruchowy nie może być do końca właściwy’.

Podążając tropem Dr Lewita pamiętajmy, że zanim zaczniemy pracę z oddechem warto na początek zadbać o kilka aspektów. Najważniejszym z nich na pewno będzie diagnostyka zaburzeń wzorca oddechowego i znalezienie źródła restrykcji, które ogranicza prawidłowy oddech u pacjenta.

Badanie powinno odbywać się zarówno w pozycji leżenia tyłem, przodem, siadu jak i w pozycji stojącej, gdyż każda z wymienionych pozycji, może mieć znaczenie w późniejszej terapii. Warto poświęcić chwilę czasu na badanie i ewentualne rozluźnienie przepony, która odgrywa nieocenioną rolę w kwestii oddychania.

Zaczynając pracę z oddechem, by nauczyć pacjenta świadomości prawidłowego wzorca oddechowego, najłatwiej zacząć od pozycji leżenia tyłem. Będzie to świetny pierwszy krok, ponieważ progres w tej pozycji można osiągnąć dość szybko.

Zadbajcie o to, aby pacjent wychodząc z Waszego gabinetu miał świadomość prawidłowego oddychania. Reedukacja pacjentów stanowi spory kawałek naszej pracy, w tym także reedukacja oddechowa. Najwspanialsze techniki terapeutyczne mogą być bezsilne, bez odpowiedniego instruowania pacjenta i kierowania pewnymi wzorcami w obrębie jego organizmu.

Świadomy i poinformowany pacjent na pewno będzie odwiedzał nas rzadziej co wcale nie będzie związane z niechęcią do zastosowanych przez nas form terapii, a z poprawą struktury i funkcji w obrębie chociażby narządu ruchu – a przecież na tym najbardziej nam zależy.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB