massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-09-13, 12:26 Wpływ mięśni podpotylicznych na długość mięśni kulszowo
Wykonując odpowiednie rozluźnianie i stretching mm. podpotylicznych możemy zapobiegać skracaniu mm. kulszowo-goleniowych zwiększając w ten sposób zakres ruchomości zginaczy stawu biodrowego.
Aparicio i współpracownicy przeprowadzili badania, w których wykorzystali tzw. Technikę Hamowania Mięśni Podpotylicznych (ang. Suboccipital Muscle Inhibition Technique), aby ocenić wpływ rozluźnienia mm. podpotylicznych, na elastyczność mm. kulszowo-goleniowych.
Technika ta polegała na ucisku przyłożonym ku górze na tylny łuk atlasa (C1) na około 2 minuty lub do momentu gdy tkanka została rozluźniona.
Po wykonaniu Techniki Hamowania Mięśni Podpotylicznych zauważono znaczną poprawę w teście palce-podłoga, unoszeniu wyprostowanej nogi oraz popliteal angle test w porównaniu do grupy kontrolnej, która poddawana była terapii manualnej na zasadzie placebo.
Hipotezy wyjaśniające pozytywny wpływ leczenia opisaną techniką:
1. Połączenie z oponą twardą – jako ciągłość powięziowa mm. podpotylicznych z systemem nerwowym poprzez oponę twardą.
2. Równowaga posturalna – mm. podpotyliczne odgrywają rolę w utrzymywaniu kontroli posturalnej i wpływają na koordynację ruchową mięśni położonych niżej.
3. Łańcuchy mięśniowo-powięziowe – Obie grupy mięśni, zarówno podpotyliczne jak i kulszowo-goleniowe stanowią składowe Taśmy Powierzchownej Tylnej. Zatem oddziałując na jedną ze struktur łańcucha, oddziałujemy również na pozostałe tworzące z nią ciągłość powięziową.
Ponad to oprócz omówionej techniki, Chaitow i DeLany w swoich badaniach wskazują na pozytywny wpływ Technik Energii Mięśniowej (MET) - konkretnie techniki contract-relax stretching - stosowanych na mm. podpotyliczne w efektywnym wydłużaniu mm. kulszowo-goleniowych.
Stosując terapię opartą o METy możemy włączyć w nią także ruchy gałek ocznych, wiedząc, iż spojrzenie w górę wzmaga skurcz prostowników ciała, powodując rozluźnienie zginaczy,
a spojrzenie w dół wzmaga skurcz zginaczy, jednocześnie powodując rozluźnienie prostowników.
Odpowiednie zastosowanie ruchów gałek ocznych podczas faz skurczu i rozciągnięcia przynosi fantastyczne efekty w rozluźnianiu skróconych struktur mięśniowych bazując na zjawisku hamowania reciprokalnego, wykorzystywanym w terapii tkanek miękkich.
Wyżej opisane techniki mogą być przydatne w przypadku, gdy pacjent z ekstremalnie skróconymi mm. kulszowo-goleniowymi zgłasza znaczne objawy bólowe lub całkowitą niemożność podczas rozciągania tej grupy mięśni, a także gdy w stanie ostrym, tuż po urazie, praca na mm. kulszowo-goleniowych jest
z pewnych względów przeciwwskazana.
Źródło: Aparicio EQ, Quirante LB, Blanco CR, Sendin FA. Immediate effects of the suboccipital muscle inhibition technique in subjects with short hamstring syndrome. J Manipulative Physiol Ther 2009;32(4):262-269.
Źródło: facebook.com/fizjopassion
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12