Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Przyczyny bóli kręgosłupa
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-01-16, 06:59   Przyczyny bóli kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest i będzie jedną z częstszych dolegliwości narządu ruchu człowieka. Co jest główną przyczyną i źródłem jego występowania? Biorąc pod uwagę pacjentów przed 50 rokiem życia, którzy częściej cierpią z powodu ostrego bólu pleców, głównym źródłem ich dolegliwości są dyski międzykręgowe. Dyski są strukturami znajdujących się między dwoma sąsiadującymi kręgami. Wraz z wiekiem tworzą się w nich mikrouszkodzenia, które mają wpływ na ich uwodnienie. Uszkodzony dysk może powodować ból zlokalizowane centralnie (na środku kręgosłupa), ale także bocznie.

W przypadku, gdy dojdzie do jego uszkodzenia, wtórnie dochodzi do podrażnienia innych struktur kręgosłupa tj. mięśnie, więzadła, stawy itp. Coraz większe uszkodzenia dysku powodują jego wypuklinę lub przepuklinę, co może spowodować nacisk na struktury nerwowe, dając dolegliwości bólowe odczuwane w kończynach. U osób starszych, gdzie dominują zmiany zwyrodnieniowe, ból pochodzi częściej ze stawów międzykręgowych.

Co wpływa na uszkodzenia tworzące się w dyskach? Pierwszym, istotnym czynnikiem jest genetyka. To geny, które odziedziczamy po przodkach determinują wytrzymałość naszego dysku. Ważnymi czynnikami ryzyka są również wady wrodzone kręgosłupa oraz przebyte urazy. Wiele osób zastanawia się, czy wady postawy mają bezpośredni wpływ na ból kręgosłupa. Badania pokazują, że nieznaczne odchylenia od normy i symetrii nie wpływają na częstsze uszkodzenia dysków. Inaczej dzieje się w przypadku dużych odchyleń np. znaczących różnic w długości kończyn, symetrii miednicy, skoliozy itp.

Jedną z głównych przyczyn bólu kręgosłupa jest brak ruchu. Człowiek stworzony jest, aby chodzić, biegać, pływać itp. Aktywność fizyczna jest czynnikiem gwarantującym prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa. Nie jesteśmy przystosowani to siedzenia w jednej pozycji 8h dziennie. W dobie dzisiejszej cywilizacji, kiedy dominuje praca umysłowa przed komputerem oraz przemieszczanie się samochodem niezbędne jest podejmowanie dodatkowej aktywności fizyczna. Badania potwierdzają , że ludzi uprawiający sport na poziomie rekreacyjnym dużo rzadziej cierpią z powodu bólów pleców.

Ogólny ruch jest niezwykle istotny dla wszystkich stawów człowieka. Z drugiej zaś strony nasze dyski nie lubią, gdy tą samą czynność wykonujemy wielokrotnie podczas dnia. Ma to miejsce w przypadku pracowników fizycznych np. pielęgniarek, kierowców czy osób, które w pracy przenoszą ciężkie przedmioty. Najbardziej niebezpieczny dla kręgosłupa jest ruch skłonu, (szczególnie jeśli wykonywany jest na prostych nogach), połączony ze skrętem tułowia. Wtedy właśnie najczęściej dochodzi do potocznego „wypadnięcia dysku”, czyli jego uszkodzenia.

Nasze dyski potrzebują odpoczynku. Podczas chodzenia oraz całodniowego funkcjonowania dochodzi do naturalnego procesu odwodnienia dysku, co powoduje, że człowiek jest niższy. W czasie snu dochodzi do ponownego nawodnienia dysku. Aby uwodnienie było wystarczające niezbędne jest 6-8h ciągłego snu. U osób, które nie przestrzegają powyższych zasad, zauważa się dużo częstsze występowanie dyskopatii.

Mimo tego, że ból kręgosłupa jest najczęściej związane z uszkodzeniami dysku, nie jest to jedyna jego przyczyna. Dolegliwości kręgosłupa mogą pochodzić z chorego narządu wewnętrznego. Np. w przypadku choroby narządu znajdującego się w dolnej części jamy brzusznej pacjent może odczuwać dolegliwości w odcinku lędźwiowym. W obrębie kręgosłupa mogą występować także nowotwory, które rzadziej stanowią ogniska pierwotne.

W kostnych częściach kręgosłupa częściej umiejscawiają się przerzuty. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy dolegliwości bólowe nasilają się w nocy lub gdy ból nie zmniejsza swojej intensywności przez długi czas, bezwarunkowo należy skonsultować się z lekarzem!

Przewlekłe stany bólowe w obrębie kręgosłupa mogą być związane z problemami psychologicznymi. Pacjenci przeżywający duży stres, lęk, depresje częściej odczuwają bóle pleców, co także związane jest ze zwiększonym napięciem mięśniowym. Nie sposób wymienić wszystkich przyczyn powstawania bólu kręgosłupa, dlatego w żadnym przypadku nie powinniśmy ich bagatelizować i zawsze sięgać po poradę specjalisty.

autor: Ewelina Prekiel, fizjoterapeutka, Warszawa
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB