Wysłany: 2008-06-28, 19:41 Elektrostymulacja a udar mózgu
Mam Pana po udarze jego mm sa bardzo slabe tz. ustoi na NN z pomoca zrobi opare kroków. Ogolnie slaba muskulatura jest bardzo szvuply. Czy sile zwieksze poprzez elektrostymulacje?? w tej chciwli robie z nim cwiczenia zginania, bez i z oporem, wstawanie z fotela z moja pomoca itp.
Dziekuje za odpowiedz
Linki sponsorowane
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2008-06-28, 20:46 masaz warszawa
nie o sile chodzi (pan mial pewnie wylew bardzo niedawno, byl chudy i nie mial problemu z chodzeniem), ale o koordynacje ruchow - swoja droga dieta szpitalna moze byc uboga czy niesmaczna i wskazane jest donoszenie smakolykow przez rodzine.
elektrostymulacja dla sportowcow po powaznym urazie, ktorzy nie chca zgubic miesni - dla wszystkich innych cwiczenia.
jesli pacjent juz opuscil szpital, to powinien starac sie o rehabilitacje, moze domowa - mozesz podpatrzec prace rehabilitanta i stosowac podobne cwiczenia.
Elektrostymulacja przy udarze to nie tylko ćwiczenie mięśni, aby nie uległy zanikowi, ale przede wszystkim biofeedback. Polecam ciekawy opis tej metody:
Rehabilitacja po udarze mózgu
Konsekwencją wystąpienia udaru mózgu jest utrata określonych funkcji organizmu, za które odpowiadały uszkodzone w wyniku udaru obszary mózgu. Do najczęstszych objawów udaru mózgu należy zaliczyć wszelkiego rodzaju niedowłady oraz paraliż części ciała. Rehabilitacja po udarze jest w tym zakresie długa, dość skomplikowana i nie zawsze prowadzi do odzyskania pełnej sprawności.
Jedną z częściej stosowanych tu metod leczniczych jest elektrostymulacja czynnościowa (w skrócie FES), która polega na pobudzaniu mięśni pozbawionych kontroli ośrodkowego układu nerwowego. Zabiegi takie mają na celu uaktywnienie mięśni do pracy, co jest bardzo korzystne przy występowaniu spastyczności oraz przy zaniku mięśni, które przestały wykonywać już swoje naturalne funkcje. Jest to zatem elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa EMS lub jej odmiany wykorzystujące specjalne kształty impulsów pobudzających.
Inny, równoległy zestaw działań terapeutycznych koncentruje się na usprawnieniu funkcji samego mózgu, czyli organu, który bezpośrednio został uszkodzony w wyniku udaru. Chociaż komórki nerwowe mózgu nie posiadają zdolności regenerowania się, to okazuje się, że mogą zmieniać swoją rolę, w szczególności mogą zastąpić w działaniu inne komórki, które uległy uszkodzeniu. Trzeba je tylko do tego zmusić. Cechę tą określa się mianem neuroplastyczności mózgu.
Jedną ze stosowanych tu metod leczniczych jest tzw. biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne. Jest to technika obrazowania tych czynności fizjologicznych mózgu, które w wyniku choroby nie poddają się woli pacjenta. Biofeedback angażuje mózg do pracy, czemu sprzyja również większa wiara pacjenta, który bez zastosowania tej techniki nie miał szansy zaobserwować jakiejkolwiek reakcji. W konsekwencji mózg zaczyna się uczyć poprzez znajdywanie nowych sposobów kontroli tych mięśni, które zostały pozbawione ośrodkowego sterowania.
Pozostając w kręgu zagadnienia elektrostymulacji, należy zwrócić tu uwagę na to, że większość stosowanych tu rozwiązań bazuje na analizie sygnałów EMG, czyli biologicznych impulsów związanych z aktywnością mięśni. W szczególności są to te sygnały, które są wysyłane przez mózg i które w wyniku udaru zostały znacznie osłabione. Wykrycie takiego sygnału jest natychmiast obrazowane pacjentowi w formie wzrokowej lub dźwiękowej. Nie jest to co prawda klasyczna elektrostymulacja, gdyż nie dochodzi tu do stymulacji prądem. Odbywa się tu jednak swoista stymulacja mózgu, co wynika z wykorzystania zjawisk o charakterze elektrycznym. Bardziej zaawansowane rozwiązania stosują tu ponadto elektrostymulację EMS w odpowiedzi na wykryte sygnały EMG. Urządzenie wysyła wtedy do mięśni impuls elektryczny, który doprowadza do skurczu mięśniowego, co oznacza że mamy tu do czynienia jakby ze wzmocnieniem osłabionego sygnału płynącego z mózgu. Nie trzeba dodawać, że ma to zasadnicze znaczenie na cały efekt leczniczy za pomocą biofeedback'u.
Wśród narzędzi wykorzystujących powyższą metodę na dużą uwagę zasługuje aparat NeuroMove - rehabilitacja po udarze opracowany przez firmę Zynex Medical z USA. NeuroMove jest efektywnym urządzeniem do reedukacji mózgu po przebytym udarze mózgu, a także po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Wyjątkowość tego urządzenia polega na zastosowaniu odpowiednich algorytmów, które z odbieranego "szumu" sygnałów EMG są w stanie właściwie rozpoznać sygnały odpowiadające próbie poruszenia kończyną, co w wielu innych rozwiązaniach jest dość trudne. Warte podkreślenia jest również to, że aparat NeuroMove został zaprojektowany do zastosowań nie tylko w placówkach medycznych, ale również w warunkach domowych.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14