massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2017-01-08, 11:55 Czy to na pewno rwa kulszowa?
Zdarzają się pacjenci, którzy mają objawy bardzo podobne do lekkiej rwy kulszowej, która utrzymuje się bardzo długo, jedynie na wysokości pośladka i w żaden sposób nie reaguje na leczenie, które u innych pacjentów się sprawdzało. Być może problem leży nie w przebiegu nerwu kulszowego a małych gałązek unerwiających skórę i powięź okolic pośladka.
Anatomia
Skóra pośladków jest unerwiona zarówno ze splotu lędźwiowego, jak i splotu krzyżowego.
Możemy wyróżnić trzy nerwy, które unerwiają nam czuciowo pośladek.
1. Skórne pośladków górne (splot lędźwiowy)
2. Skórne pośladków środkowe (splot krzyżowy)
3. Skórne pośladków dolne (splot krzyżowy)
Spójrz na zdjęcie. Czerwone gałązki, to nerw skórny pośladkowy górny. Ta najbardziej przyśrodkowa pochodzi z segmentu L3, środkowa z L2 a boczna z L1. Wszystkie trzy wychodzą z gałązki grzbietowej. Te krótkie, fioletowe gałązki, odchodzące od kości krzyżowej to nerw skórny pośladkowy środkowy. Powstaje z nerwów z segmentu S1, S2, S3. Te od dołu zaś, to nerw pośladkowy skórny dolny. Jego przebieg jest troszkę bardziej skomplikowany, ponieważ jest gałązką odchodzącą od nerwu skórnego tylnego uda. A on zaś powstał z gałązek brzusznych S1, S2, S3.
Co to znaczy, że pochodzi z gałązki brzusznej?
Jeśli się przyjrzysz jak wychodzi nerw z rdzenia kręgowego, to zobaczysz, że wychodzi z czegoś co przypomina rękaw. Ten rękaw to nanerwie i jest specjalistycznym wytworem opony twardej.
Spotkałem się nawet z teorią, że nanerwie jest jakby przedłużeniem tejże opony. Można by więc idąc tym torem, stwierdzić, że opona twarda rdzenia kończy się w palcach. Sam nie wiem jakie mam stanowisko przy tym założeniu. Mam za małą wiedzę, żeby z tym dyskutować, więc póki co przyjmuję stanowisko- że jest to po prostu możliwe. A co Wy o tym myślicie? Następnie nerw rozchodzi się na dwie gałązki- jedna biegnie w kierunku przednim tzn, że jest po stronie brzusznej od ujścia nerwu. Druga zaś biegnie do tyłu- grzbietowo.
Do czego nam ta wiedza?
Takie małe gałązki prawdopobnie mogą prowokować bóle pośladka, biodra czy symulować np. rwę kulszową. Znając rejony unerwienia, możemy ustalić, która gałązka nerwu jest drażniona i rozpocząć terapię na całym jej przebiegu a nie jedynie w miejscu bólu. Warto zawsze robić wszystko, z dala od miejsca bólu, po to by wyeliminować odległe struktury, które rzutują na problem. Jeśli zaczniemy od pracy na samych pobudzonych nocyceptorach, to pewnie ból się zmieni- ale przez to tracimy wiedzę, co go powodowało, narażając się tym samym na powrót problemu.
Gdzie zatem można kolizji z tymi nerwami?
Nerw skórny pośladkowy górny jak każdy inny, może ulec niepotrzebnej stymulacji już na wysokości mięśnia wielodzielnego. Następnym rejonem potencjalnego uciśnięcia jest mięsień poprzeczny brzucha. I choć mięsień ten przebija jedynie boczna gałązka (ta uchodząca z L1) to mięsień ten wraz z mięśniem skośnym brzucha może wpływać na powięź piersiowo- lędźwiową ze względu na ich połączenie ze sobą za pomocą tzw. podwójnego utkania.
Podwójne utkanie to zlanie się wewnętrznej warstwy powięzi z warstwą grzbietową a jego największe zagęszczenie znajduje się na wysokości L4L5. Mięśnie brzucha wpływają zatem na napięcie bardzo ważnej struktury, ściśle związanej nie tylko z bólami kręgosłupa lędźwiowo, ale i jak się okazuje- okolicy pośladkowej.
Sławek Mokrzycki
Linki sponsorowane
TicTac Pomógł: 1 raz Dołączył: 09 Wrz 2016 Posty: 63
Wysłany: 2017-01-13, 18:59
W niektórych prządkach obawy rwy są wywoływane przez mięsień gruszkowaty lub mięsień pośladkowy. Najprostszym sposobem odróżnienia jest przeprowadzenie testu Laseque
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14