Wzrastająca popularność sportów wyczynowych dały początek fizjoterapii sportowej. Z każdym rokiem wzrasta bowiem ilość doznawanych przez sportowców kontuzji. Tymczasem tylko fizjoterapeuta sportowy jest w stanie skutecznie je wyleczyć.
Kontuzje, wypadki oraz urazy stanowią nieodłączoną częścią sportów, nie tylko ekstremalnych. Obrażenia tego rodzaju dotyczą przede wszystkim młodych osób – nawet tych w najlepszej kondycji. Niefortunne ułożenie stopy na podłożu, obtłuczenie kolana wystarczą, by na jakiś czas wyłączyć sportowca z rozgrywek czy nawet treningu.
Leczenie sportowców wymaga nie tylko zaangażowania, ale przede wszystkim sporej wiedzy w tym zakresie. Grupą docelową do fizjoterapii sportowej mogą być także „czynni” sportowcy, dla których sprawność fizyczna jest niezwykle ważna. Takie osoby z usług fizjoterapeuty sportowego korzystają więc w ramach profilaktyki i leczenia prewencyjnego.
W przypadku urazowych obrażeń narządów ruchu występujących u sportowców, fizjoterapeuta sportowy stara się przywrócić prawidłowy stosunek anatomiczny i czynnościowy w miejscach kontuzjowanych. Celem terapeutów jest również przywrócenie pełnej sprawności sportowca. Podstawą, która znacząco rzutuje na skuteczność leczenia jest odpowiednio postawiona diagnoza (rozpoznanie). Niezwykle ważne jest również szybka reakcja na doznany uraz poprzez podjęcie decyzji o metodzie jej zwalczenia. W ostatnim etapie należy postawić na leczenie, którego celem jest usprawnienie pacjenta.
Głównym założeniem, jaki więc powinien wyznaczyć sobie dobry fizjoterapeuta sportowy, powinno być dążenie do całkowitego zredukowania uszkodzonych struktur oraz przywrócenia ich do spełnianych wcześniej funkcji. Specjalista powinien mieć też na uwadze, że kontuzjowanemu sportowcowi zależy przede wszystkim na prawidłowej czynności dynamicznej oraz statycznej uszkodzonego narządu ruchu. Leczenie powinno mieć charakter kompleksowy i w razie potrzeby – w zależności od konkretnego przypadku – obejmować leczenie operacyjne lub zachowawcze, jak również leczenie mające na celu usprawnienie pacjenta.
Dobry fizjoterapeuta sportowy, który zamierza przeprowadzić odpowiednie leczenie powinien być dokładnie zaznajomiony z wiedzą z zakresu anatomii oraz biomechaniki, podstawowych rodzajów leczenia operacyjnego i zachowawczego, uwzględniając leczenie usprawniające. Niezbędna może okazać się wiedza zastosowania odpowiednich terapii, z uwzględnieniem wieku sportowca, uprawianej dyscypliny oraz poziomu aktywności.
Fizjoterapia sportowa może obejmować: diagnostykę czynnościową narządu ruchu, zajęcia ruchowe, rehabilitację leczniczą oraz zabiegi fizykoterapeutyczne, z których największe zastosowanie wykazuje laseroterapia, jonoforeza, prądy diadynamiczne, elektropunktura oraz elektrostymulacja.
witam,
Jestem studentką fizjoterapii po pierwszym roku niewiele jeszcze umiem ale bardzo interesuje mnie praca ze sportowcami i w przyszłości chciałabym właśnie zostac fizjoterapeutą sportowym i zastanawiam się właśnie czy powinnam już coś robic w tym kierunku... Studiuje na UM w Lublinie i zastanawiam się czy nie lepiej byłoby studiowac na uczelni AWF, proszę o jakoś radę:)
Gram w siatkówkę w drugoligowym zespole i wiadomo zawsze jakaś kontuzja się napatoczy. Bez dobrego fizjoterapeuty szybko można się pożegnać z tym sportem. Niedawno miałam skręcenie stawy kolanowego z przerwaniem wiązadła i w szpitalu zlecili otwartą rekonstrukcję. Bałam się że po tym długo nie będę mogła wrócić do formy więc zaczęłam szukać info o dobrych specjalistach w krakowie Znalazłam informacje o dr. Filipie Pięcie. Leczył wielu znanych sportowców; Brożek, Winiarski, Garguła. To specjalista osteopata, za zwyczaj są do niego mega kolejki ale jeśli nie chcecie tracić czasu to w Fizjomedzie przyJadwigi czeka się max 2 miesiące.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14