massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-07-01, 14:38 Jak rozpoznać chorobę Mortona?
Metatarsalgia Mortona powoduje nieprzyjemny i przeszywający ból śródstopia pojawiający się podczas chodzenia, a nasilający się w trakcie biegania, długiego stania oraz chodzenia w butach na wysokich obcasach. Nerwiaka Mortona wywołuje silny ból śródstopia. Przyczyną bólu w stopie jest ucisk nerwów przez więzadło poprzeczne. Leczenie choroby Mortona polega na dopasowaniu obuwia, rehabilitacji, na zabiegu operacyjnym.
Nerwiak Mortona – zespół bólowy okolicy śródstopia
Nerwiakiem Mortona potocznie nazywany jest zespół bólowy okolicy środstopia. Zamiennie stosowanymi określeniami są: choroba Mortona, metatarsalgia Mortona, neuralgia Mortona oraz nerwiak międzypalcowy. „Nerwiak” jest określeniem ogólnoprzyjętym, ale mylącym.
Zwyczajowo nerwiakiem nazywany jest niezłośliwy guzek nerwu obwodowego. Natomiast choroba Mortona jest uciśnięciem i podrażnieniem nerwu, często powiązana z procesem zapalnym, a w efekcie ze zmianami zwyrodnieniowymi okolicy kości śródstopia. Wg badań, u osób skarżących się na bóle stóp, metatarsalgia Mortona występuje u ok. 9% z nich.
Co jest przyczyną metatarsalgii Mortona?
Głowy wszystkich pięciu kości śródstopia połączone są więzadłami, głównie więzadłem poprzecznym, które wzmacnia sklepienie poprzeczne stopy. Pod nim przechodzą nerwy podeszwowe, unerwiające palce stopy, a przede wszystkim nerw podeszwowy wspólny palców.
Na skutek przeciążenia stopy np. podczas długiego stania, biegania, skakania, chodzenia w źle dopasowanym i niewygodnym bądź twardym obuwiu lub na wysokich obcasach, może dość do ucisku więzadła poprzecznego na nerw podeszwowy wspólny palców lub nadmiernego rozciągnięcia tegoż nerwu i powstanie stanu zapalnego. W neuralgii Mortona dochodzi do wrzecionowatego rozdęcia nerwu podeszwowego.
Do wystąpienia choroby Mortona częściej narażone są kobiety po 50 roku życia, osoby mające wysokie podbicie lub płaskostopie poprzeczne oraz osoby otyłe. Inną przyczyną pojawienia się metatarsalgii Mortona może być uraz tej okolicy stopy bądź występowanie ganglionu (galaretowatego guzka), który uciska na nerw.
Takie same objawy bólowe mogą również pojawić się na skutek mikrozłamań spowodowanych przeciążeniem kostno-mięśniowym śródstopia, zwanych „stopą piechura”. Jeśli objawy bólowe są bagatelizowane i trwają długo, może dojść do otaczania podrażnionego nerwu przez tkankę łączną włóknistą i powstania przerośniętego guzka, będącego wówczas rzeczywistym nerwiakiem Mortona.
Najczęstsze objawy neuralgii Mortona
Neuralgia Mortona najczęściej dotyczy przestrzeni między II a III oraz III a IV palcem stopy.
- jednym z objawów nerwiaka Mortona jest ból zlokalizowany na wysokości głów kości śródstopia, od strony podeszwowej, blisko palców.
- ból w śródstopiu nasila się w trakcie obciążania stopy, zgięcia podeszwowego palców (obciągnięcia stopy) oraz podczas noszenia obuwia na wysokim obcasie lub z wąskim noskiem.
- ból stopy maleje lub ustępuje po odpoczynku.
- ból w śródstopiu opisywany jest jako palący, promieniujący do palców, podobny do uczucia porażenia prądem, może powodować drętwienie i skurcze w przedniej części stopy.
- dolegliwości te często uniemożliwiają pełne obciążenie stopy.
- chorzy by uniknąć bólu w stopie zaczynają chodzić na bocznych krawędziach stopy, w celu uniknięcia bólu.
Jak rozpoznać chorobę Mortona?
Bólu śródstopia nie należy lekceważyć, gdyż wymusza on zaburzony wzorzec chodu, który przekłada się na funkcjonowanie innych stawów ciała i może spowodować ból kolan, ból bioder, a nawet kręgosłupa, szyi i głowy.
Przede wszystkim należy udać się do lekarza specjalisty ortopedy lub podologa. Wykona on dokładne badanie stopy (m.in. test Muldera), w razie wątpliwości zleci badanie RTG aby wykluczyć złamanie lub zwichnięcie stawów stopy i ocenić prawidłowość ustawienia kości śródstopia.
W celu zbadania tkanek miękkich zalecane jest wykonanie USG lub rezonansu magnetycznego MRI.
Leczenie choroby Mortona
Początkowo leczenie nerwiaka Mortona jest nieoperacyjne. Należy zadbać o zmianę obuwia na wygodne, na płaskim obcasie, miękkie, elastyczne i nieściskające stopy. Przede wszystkim zalecany jest odpoczynek np. w pozycji leżącej z nogami uniesionymi wysoko oraz unikanie nadmiernego obciążania stóp. Na bolące miejsca warto przyłożyć kilka razy w ciągu dnia okłady z lodu oraz smarować maściami przeciwzapalnymi, zawierającymi np. meloksykam.
Zalecane jest wykonanie przez fizjoterapeutę ortotyka indywidualnie dobranych wkładek do butów. Nie jest to leczenie tanie (kosztuje od 300zł do 500zł), ale dobrze wykonane wkładki są w stanie przywrócić prawidłowe obciażenie stopy i znieść dolegliwości bólowe wywołane neuralgią Mortona.
Leczeniem objawowym choroby Mortona stosowanym przez lekarzy jest wykonanie blokady, czyli wstrzyknięcie pod kontrolą USG leku sterydowego bezpośrednio w miejsce podrażnionego stanem zapalnym nerwu. Inną, mniej powszechną metodą, jest podanie w ten sam sposób roztworu alkoholowego, który trwale uszkadza nerw.
W chorobie Mortona zalecana jest również rehabilitacja polegająca na uzyskaniu pełnej ruchomości przodostopia poprzez wykonywanie masażu tkanek i terapii manualnej oraz zastosowaniu funkcjonalnego tapingu powięziowego.
Niestety w 80% przypadków neuralgia Mortona musi być leczona operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu zgrubiałych tkanek, często połączona z resekcją fragmentu nerwu. Zdarza się jednak, że po operacji dolegliwości mogą powrócić. Zalecana jest rehabilitacja polegająca na rozmiękczeniu blizny pooperacyjnej i masażu tkanek stopy oraz zmiana obuwia na wygodne i elastyczne o dobrze wyścielonej podeszwie.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 8