massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-23, 02:32 Najczęstsze złe nawyki podczas siedzenia
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ na zdrowie ma nasza postawa. Teoretycznie każdy z nas wie, jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie ciała podczas siedzenia, ale niestety w większości przypadków mamy złe przyzwyczajenia i nasza postawa jest daleka od prawidłowej. Długotrwałe utrzymywanie ciała w nieprawidłowej pozycji najczęściej w czasie pracy jak i w domu powoduje szereg dolegliwości takich jak: bóle kręgosłupa i głowy, bóle stawowe, a także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, stawów biodrowych oraz kolanowych.
Ułożenie naszego ciała ma wpływ na to jak się czujemy. Jak powszechnie wiadomo nawyki mogą być dobre jak i złe. To, że są zautomatyzowane prowadzi do tego, że nie zwracamy już na nie uwagi. Niestety jeśli mowa o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała najczęściej mowa właśnie o złych nawykach. Dlatego dzisiaj chciałabym uczulić was na przyzwyczajenia, które mogą niszczyć zdrowie.
GARBIENIE SIĘ
Pewnie w głowie od razu słyszysz głos rodziców „wyprostuj się”! Mówiąc to mieli sporo racji. Wydawać się może, że taka pozycja jest całkiem wygodna. Dzieje się to za sprawą niskiej aktywności mięśni, które nie muszą utrzymywać twojej postawy. To zadanie przejmują pasywne stabilizatory – więzadła. I tu zaczynają się kłopoty. Naturalna lordoza odcinka lędźwiowego zostaje zniesiona, co powoduje zmiany degeneracyjne w dyskach międzykręgowych, łącznie z uciskiem na korzenie nerwowe. Możesz odczuwać ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz uczucie promieniowania bólu w stronę kończyny dolnej (najczęściej do jednej nogi).
W odcinku piersiowym dochodzi do zwiększenia kifozy (zaokrąglone plecy) oraz zmniejszenia ruchomości klatki piersiowej. Skracają się mięśnie piersiowe, co w konsekwencji może doprowadzić do dolegliwości w obrębie barków. Ponadto w takich warunkach dochodzi do zmniejszenia pojemności płuc ( oddech staje się płytszy) i nacisku na serce, a te organy są dla nas strategiczne.
Zapamiętaj, że postawa twojego ciała ma ogromny wpływ na to jak wyglądasz i jak jesteś postrzegany przez otoczenie. Ludzie wyprostowani wyglądają szczuplej i młodziej oraz wydają się być bardziej pewni siebie. Ale co najważniejsze wyprostowana postawa służy przede wszystkim twojemu zdrowiu.
UCIEKAJĄCA GŁOWA
Najlepiej, gdy poprosisz kumpla/kogoś bliskiego o zrobienie ci zdjęcia w trakcie pracy. Zauważ, jak głowa wysuwa się do przodu. Fizjologicznie twarz powinna znajdować się w jednej płaszczyźnie z mostkiem.
Postawa widoczna po lewej stronie ilustracji prowadzi między innymi do skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Zatem jeżeli, cierpisz na bóle głowy w przedstawionych lokalizacjach to warto odwiedzić fizjoterapeutę lub osteopatę, a przede wszystkim zmienić swoja postawę podczas siedzenia przed komputerem.
Prócz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego jest jeszcze sporo mięśni mogących powodować dolegliwości w obrębie głowy, barku, klatki piersiowej oraz kończyny górnej.
Zatem siadaj głęboko (a nie na brzegu krzesła) , opierając plecy o oparcie, najlepiej takie, które sięga do wysokości łopatek. Gdy krzesło jest przysunięte, stopy muszą opierać się na podłodze, nogi mają być zgięte w kolanach i biodrach pod kątem prostym, a obie ręce aż do łokci powinny spoczywać na blacie. Ważne jest, abyś monitor ustawił idealnie na wprost twarzy, na poziomie oczu, ponieważ spoglądanie przez dłuższy czas do góry, w dół czy w boki obciąża mięśnie szyi, ramion i grzbietu.
TRZYMANIE TELEFONU MIĘDZY UCHEM, A BARKIEM
Każdy z nas zna taką sytuację, w której chcąc coś zanotować przytrzymuje słuchawkę swoim barkiem. Nawet jeżeli zdarza się to rzadko to pamiętaj, że nie jest to dobry nawyk i z czasem może na trwałe wejść w twoje życie!
Gdy szyja znajduje się w pozycji zgiętej bocznej przez dłuższy czas wtedy mięśnie stają się porażone, odcinając zaopatrywanie w krew co może doprowadzić do skurczu. Co więcej w kręgosłupie kręgi są ściskane co powoduje ściskanie dysków, które może spowodować ich wybrzuszenia lub nawet pęknięcia. Często spotykamy się również z mrowieniem, drętwieniem czy bólem w rękach i palcach.
Zapamiętaj, że ta czynność wprowadza asymetrię w odcinku szyjnym. Jeżeli ta symetria się utrwali może stanowić to poważny problem zdrowotny powodujący:
dolegliwości bólowe odcinka szyjnego, głowy, pleców, klatki piersiowej i kończyny górnej,
asymetrię twarzy,
problemy z równowagą,
przeniesione dolegliwości bólowe.
Naukowcy nazwali to schorzenie jako (TNS) czyli Zespół Szyja Telefon. We współczesnym, zbieganym świecie, gdzie już praktycznie każdy korzysta z telefonu jest to powszechna dolegliwość.
ZAKŁADANIE NOGI NA NOGĘ
Jest to często spotykany nawyk, występujący głownie u pań, ale panowie również często siadają w ten sposób. Trudno nie zgodzić się z faktem, że w przypadku pań taka postawa uważana jest za bardzo elegancką, ale niestety ze zdrowotnego punktu widzenia siedzenie w ten sposób doprowadza do upośledzenia krążenia i unerwienia ze względu na ucisk na dół podkolanowy.
Siedząc tak, nierównomiernie obciążamy mięśnie pleców. Kręgosłup jest skrzywiony, miednica przekręcona, a wszystko to może prowadzić do bolesnych urazów. Ponadto krew zalegająca w żyłach prowadzi do obrzęków i zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków. U osób z chorobami układu naczyniowego taka pozycja jest niewskazana. Kompresja dołu podkolanowego może również spowodować, że będziesz odczuwał swoje stopy zimne. Może zamiast sięgać po tabletkę na zimne stopy i dłonie usiądź prawidłowo i przestrzegaj wykonywania regularnych przerw w trakcie pracy?
I jeszcze jedno.. Czy wiedziałeś że siedzenie z nogą na nogę z punktu widzenia mowy ciała może być wyrazem zamkniętej postawy ciała? Jeśli dowiedziałeś się o tym dopiero teraz to myślę, że również warto wziąć to pod uwagę
JAK ZMIENIĆ NAWYKI ?
W 2009 roku, grupa badaczy (Phillippa Lally, Cornelia H. M. Van Jaarsveld, Henry W.W. Potts, Jane Wardle) z University Collage of London przeprowadziła na 96 osobach eksperyment. Każda osoba miała za zadanie wdrożyć nową czynność (jedzenie, picie lub aktywność fizyczną).
Ocena odbywała się na podstawie codziennie wypełnianego kwestionariusza. Po zebraniu wyników okazało się, że badani potrzebowali od 18 do 254 dni na wdrożenie nowego nawyku. Pokazuje to, że trudno określić dokładną ilość czasu potrzebną do wypracowania nowego zwyczaju. Dlatego właśnie warto wziąć pod uwagę wpływ inteligentnych rozwiązań w kreowaniu nowych, lepszych nawyków.
Mam tutaj na myśli przede wszystkim Curie , która jest w stanie pomóc ci w wyrobieniu dobrych nawyków siedzenia, dzięki czemu będziesz mógł zdrowo i produktywnie pracować bez negatywnych konsekwencji dla Twojego zdrowia.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14