massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-23, 01:14 Jak siedzenie wpływa na układ ruchu?
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym ile czasu spędzasz w pozycji siedzącej? 8, 9, a może nawet 10 godzin i więcej? Czas, który spędzamy siedząco to nie tylko nasza praca w biurze, ale także dojazdy autobusem, samochodem, pociągiem, wieczorny relaks przed telewizorem, prace domowe, czytanie książki itd. Statystyczny Amerykanin w pozycji siedzącej spędza średnio 9-10 godzin dziennie.
O wadze i znaczeniu problemu przekonali się już Finowie, którzy przestrzegają swoich rodaków przed poważnymi problemami zdrowotnymi wywołanymi przez siedzący tryb życia. Zgodnie z wynikami badań, w dni szkolne polscy nastolatkowie spędzają przed ekranem telewizora lub komputera średnio 4 godziny. W weekendy liczba ta wzrasta nawet do 6 godzin. Brak aktywnego relaksu, przesiadywanie na zajęciach w szkole, a później we własnych domach zwiększa ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne już w tak młodym wieku.
Czy złapałeś się kiedyś na tym, że twoja twarz jest zbyt blisko monitora, co powoduje ból oczu oraz karku? Jeśli tak, to potraktuj to jako alarm wysyłany przez Twój organizm. Ponad 40% osób z bólami kręgosłupa pracuje w pozycji siedzącej. To jednak nie wszystko. Złe nawyki siedzeniowe mogą wywołać dużo poważniejsze skutki dla Twojego zdrowia. Czy 22 minuty to dla Ciebie dużo, czy mało?
Pewnie zapytasz w jakim kontekście. Otóż to. Jak pokazują badania naukowe 22 minuty to czas o jaki skracamy swoje życie siedząc wygodnie na kanapie i oglądając przez godzinę film. Te brutalne, ale prawdziwe statystyki dotyczą zwłaszcza osób po 25 roku życia. Jeżeli nadal uważasz, że prowadzisz zdrowy tryb życia, ponieważ nie masz żadnych nałogów, to przykro mi, ale jesteś w błędzie. Dla przykładu jeden wypalony papieros skraca życie o 11 minut.
Jak sam widzisz, negatywne skutki siedzenia mają poważny wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Tym razem przyjrzyjmy się bliżej co dzieje się z naszym układem ruchu, jeżeli siedzimy zbyt długo.
Nasz organizm zaprojektowany jest do ruchu. Nie bez przyczyny Matka Natura wyposażyła nas w mięśnie, stawy oraz więzadła, których stabilność umożliwia nam bezbolesny ruch. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co dzieje się w naszym ciele, kiedy siedzimy przez 8 godzin w pracy? Ja tak, o to czego się dowiedziałem:
Siedzenie jest większym obciążeniem dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa niż pozycja stojąca. Takie przeciążenia są przyczyną dyskopatii, zwyrodnień kręgosłupa i zaburzeń statyki.
Krążek międzykręgowy jest odżywiany poprzez siły ściskania i rozciągania, które powstają w trakcie chodzenia, zmiany pozycji z siedzącej na stojącą. Wielogodzinne siedzenie powoduje ich degeneracje, która jest przyczyną dyskopatii oraz utraty mobilności kręgosłupa.
Pozycja stojąca wymaga zaangażowania większej liczby naszych mięśni np. brzucha czy grzbietu. Jest to naturalne ćwiczenie, które wzmacnia nasz organizm. Jak za pewne się domyślasz, w trakcie relaksu na kanapie w domu Twoje mięśnie nie pracują, przez co stają się coraz słabsze. Nie wierzysz? Wyobraź sobie statek z masztem (kręgosłup) oraz żaglami i linami (mięśnie i ścięgna). Gdy linki będą luźne żagle nie pozwolą łódce daleko popłynąć.
A może zastanawiałeś się kiedyś o czym świadczy drętwienie kończyn? Martwiłeś się, co jest przyczyną dyskomfortu jaki odczuwasz? Jego główną przyczyną jest ucisk na struktury nerwowe lub krwionośne.
CIEŚ NADGARSTKA
Osoby pracujące cały dzień przy komputerze bardzo obciążają swoje nadgarstki. Wzmożone napięcie mięśniowe, nieprawidłowe ułożenie nadgarstka mogą powodować nieprzyjemne uczucie mrowienia, drętwienia, trudności z zaciśnięciem dłoni, a nawet zanik mięśni kłębu kciuka.
BÓLE ODCINKA SZYJNEGO
Siedzenia z głową wysunięta do przodu przeciąża struktury mięśniowe i więzadłowe tego odcinka. Taka pozycja sprzyja wcześniejszym zmianom degeneracyjnym, utracie ruchomości oraz bólom głowy lub ramion.
TRUDNOŚCI Z ODDYCHANIEM
Kiedy siedzimy dochodzi do skrócenia mięśni po przedniej stronie klatki piersiowej. Teraz przez chwilę pomyśl o swoich płucach jako o dwóch workach wypełnionych powietrzem. Jeżeli nie pilnujesz swojej pozycji w trakcie siedzenia, to będą one miały dużą trudność, by wypełnić się powietrzem, którego potrzebujesz!
CHŁODNE DŁONIE I STOPY
Zimne dłonie nawet w upalne dni? Niestety w tym przypadku nie ma się z czego cieszyć. Pozycja siedząca sprzyja powstawaniu zaburzeń krążenia obwodowego. Ponadto, wysunięta głowa, barki skierowane do przodu mogą powodować niebezpieczny ucisk na naczynia krwionośne np. tętnicę podobojczykową. Jest to przyczyną powstawania zaburzeń krążenia w kończynie górnej.
MUSISZ BYĆ ŚWIADOMY KONSEKWENCJI
O problemach zdrowotnych, których przysparza nam siedzenie mógłbym napisać jeszcze więcej. Na ten moment najważniejsza jest dla mnie Twoją świadomość, że ta kwestia dotyczy nas wszystkich. To już wielki krok naprzód. Każda zmiana zaczyna się małymi krokami. Dlatego zacznij dbać o swoje zdrowie już dzisiaj, wymyśl kilka prostych nawyków, które pomogą Ci sprawić min. aby Twoja przerwa w pracy była zdrowa, aby odpoczynek po ciężkim dniu był chwilą ukojenia dla twojego organizmu.
Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić: kiedy powinieneś zrobić sobie przerwę, jak powinna ona wyglądać oraz jak ćwiczyć, to z pomocą przyjdzie Ci nowa i prosta w obsłudze aplikacja Curie. Curie może stać się Twoim dyskretnym trenerem osobistym, który zbada Twoje nawyki siedzeniowe. Na podstawie zebranych informacji zadba o poinformowanie Cię kiedy powinieneś zrobić przerwę i wstać, zmienić pozycję oraz jakie ćwiczenia możesz wykonywać.
Pamiętaj również, że żaden nowy i popularny suplement diety nie jest w stanie zastąpić Ci ruchu!
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13