Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Body in space - czyli propriocepcja
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-13, 09:54   Body in space - czyli propriocepcja

Pro­prio­cep­cja - nazy­wana także kine­ste­zją, zmy­słem kine­ste­tycz­nym, lub czu­ciem głę­bo­kim, to naj­pro­ściej mówiąc zdol­ność do odczu­wa­nia, roz­po­zna­wa­nia ruchu i uło­że­nia czę­ści wła­snego ciała w przestrzeni.Dzięki temu zmy­słowi mamy świa­do­mość jak uło­żone są nasze koń­czyny bez patrzenia.

Przez lata uwa­żano, że za sta­bi­li­za­cję odpo­wia­dają struk­tury toreb­kowo– wię­za­dłowe, jed­nak coraz czę­ściej donie­sie­nia naukowe skła­niają się ku teo­rii, że pod­ło­żem funk­cjo­nal­nej sta­bi­li­za­cji sta­wów są neu­ro­lo­giczne sprzę­że­nia zwrotne bio­rące swój począ­tek w struk­tu­rach sta­wo­wych i mię­śniowo– ścię­gni­stych.

Recep­tory tego zmy­słu znaj­dują się w mię­śniach i ścię­gnach, i dostar­czają mózgowi infor­ma­cji o napię­ciu mię­śnio­wym.

Układ pro­prio­cep­cji odbiera bodźce zwią­zane z uci­skiem, roz­cią­gnię­ciem, usta­wie­niem i ruchem ciała wobec samego sie­bie. Pra­wi­dłowa praca w obrę­bie tego układu jest nie­zbędna do dobrego roz­woju odru­chów (roz­wój reflek­to­ryczny) pla­no­wa­nia i wyko­ny­wa­nia jakie­go­kol­wiek ruchu, regu­la­cji napię­cia mię­śnio­wego, a także koor­dy­na­cji pracy mię­śni, nie mówiąc już o wyż­szych czyn­no­ściach umy­sło­wych, przede wszyst­kim zwią­za­nych z uło­że­niem ciała.

Nie­do­sta­tek infor­ma­cji pro­prio­cep­tyw­nej może być czę­ściowo kom­pen­so­wany wzro­kiem (uży­cie lustra). Bez infor­ma­cji o tym jak zacho­wuje się ciało, koor­dy­na­cja wzrokowo-ruchowa byłaby nie­moż­liwa. Dosko­na­łym tego przy­kła­dem jest wcho­dze­nie po scho­dach. Nasz mózg musi otrzy­mać infor­ma­cję o tym, czy stopa już sta­nęła na kolej­nym stop­niu, czy jest sta­bil­nie uło­żona oraz czy można się na niej oprzeć.

Dopiero wtedy wysyła infor­ma­cje do dru­giej nogi o tym, że ma się poru­szyć, jed­no­cze­śnie prze­no­sząc cię­żar ciała na nogę sto­jącą już na stop­niu wyżej. Infor­ma­cja zwrotna jest konieczna do spraw­nego cho­dze­nia i wyko­ny­wa­nia sko­or­dy­no­wa­nych ruchów.

Wpływ, na pro­prio­cep­cję ma kilka czyn­ni­ków, takich jak cha­rak­ter i siła urazu, wybór i prze­bieg inter­wen­cji chi­rur­gicz­nej a także sam pro­ces reha­bi­li­ta­cji .Kine­ste­zja zmie­nia się kore­lu­jąc wraz z wie­kiem pacjenta. Spa­dek masy i siły mię­śnio­wej są cha­rak­te­ry­stycz­nym ele­men­tem w natu­ral­nym pro­ce­sie sta­rze­nia. Utrata wytrzy­ma­ło­ści i funk­cji mię­śni może ogra­ni­czać czyn­no­ści życia codzien­nego i mobil­no­ści, zwięk­szyć szansę upad­ków i mikro­ura­zów a także spo­wo­do­wać utratę mecha­no­re­cep­to­rów.

To zaś jest kon­se­kwen­cją reduk­cji pro­prio­cep­cji i rów­no­wagi. Braki w kon­troli nerwowo-mięśniowej przy­czy­niają się do funk­cjo­nal­nej nie­sta­bil­no­ści sta­wów, zaś powta­rza­jące się mikro­urazy mogą poja­wić się w sta­wie pod­czas chodu i każ­dej aktyw­no­ści dnia codzien­nego. Te powta­rza­jące się mikro­traumy i zani­ka­nie zdol­no­ści roz­po­zna­nia pozy­cji stawu są nie­stety, pre­kur­so­rem i ele­men­tem zaostrza­ją­cym dla zmian zwy­rod­nie­nio­wych .

Czu­cie głę­bo­kie i kon­trola nerwowo-mięśniowa to ele­menty, które są nie­zbędne do powrotu funk­cji i spraw­no­ści stawu sko­ko­wego, kola­no­wego czy bio­dro­wego po ura­zie lub ope­ra­cji.
Wobec powyż­szych, nie­zbędne jest wpro­wa­dze­nie ele­men­tów pro­prio­cep­cji tak szybko jak to moż­liwe.

Naj­prost­szym kro­kiem w ćwi­cze­niu pro­prio­cep­tyw­nego czu­cia pracy mię­śni jest spo­glą­da­nie w lustro pod­czas ćwi­czeń. Pomaga to nad zapa­no­wa­niem nad syme­tryczną pracą koń­czyn i zacho­wa­niem popraw­nej syl­wetki. Kolej­nym kro­kiem wspo­ma­ga­ją­cym zaan­ga­żo­wa­nie mię­śni postu­ral­nych jest zamknię­cie oczu w trak­cie wyko­ny­wa­nia ćwiczenia.

Tre­ning czu­cia głę­bo­kiego zaczy­namy od ćwi­czeń bez obcią­żeń, pozwa­la­ją­cych na wyczu­cie i kon­tro­lo­wa­nie nie­wiel­kich zmian w poło­że­niu stawu. Następ­nie można przejść do aktyw­no­ści bar­dziej zaawan­so­wa­nej, tak, aby nako­niec wyko­ny­wać ćwi­cze­nia pod cał­ko­wi­tym obcią­że­niem koń­czyny dolnej.

Ćwi­cze­nia pod obcią­że­niem wła­snego ciała są wyzwa­niem dla pacjenta, ponie­waż musi on nie tylko utrzy­mać kon­trolę nad sta­wem, ale zde­rzyć się także z siłami dzia­ła­ją­cymi z zewnątrz. Uży­cie wszel­kich nie­sta­bil­nych powierzchni (gąbek, mate­racy, podu­szek sen­so­mo­to­rycz­nych) utrud­nia ćwi­cze­nia, ale zara­zem bar­dzo pomaga w odzy­ska­niu kon­troli nerwowo-mięśniowej.

Na począ­tek wystar­czy praca na gład­kiej powierzchni, z wpro­wa­dze­niem zmian poło­że­nia tuło­wia czy pozo­sta­łych koń­czyn. Dopiero póź­niej dołą­czamy utrud­nia­jące ele­menty nie­sta­bilne, czy dodat­kowe bodźce wytrą­ca­jące pacjenta z rów­no­wagi ( np. poda­nia piłki czy roz­cią­ga­nie taśmy elastycznej).

z fizjoinformator.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB