massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-02-12, 04:37 Mięsień poruszający całym ciałem
Wiele można w czeluściach internetu wyszukać informacji na temat przepony. Chciałbym dorzucić i swoją cegiełkę do tego zbioru. Tak naprawdę wyróżniamy w ciele co najmniej pięć struktur pełniących funkcję przepony, znajdujących się na różnych poziomach, o indywidualnej ruchomości i charakterystycznych połączeniach z sąsiadującymi narządami. W poniższym artykule pokrótce scharakteryzuję największą z wszystkich - przeponę oddechową. Bez wątpienia jest to narząd mający funkcjonalne lub strukturalne połączenie z każdym innym narządem w całym ciele człowieka.
Przepona jest dużym cienkim płatowatym mięśniem w kształcie kopuły, oddzielającym narządy klatki piersiowej od narządów jamy brzusznej. Od góry spoczywają na niej płuca i serce, od spodu natomiast sąsiadują z nią wątroba, żołądek i śledziona. Trzema otworami przez przeponę przebiegają: przełyk, żyła główna dolna i aorta. Przepona obwodowo przyczepia się do mostka, wzdłuż łuku sześciu dolnych żeber i na kręgach lędźwiowych.
Włókna mięśniowe biegną z stamtąd zbieżnie ku górze wplatając się w środek ścięgnisty przepony utworzony z nierozciągliwej błony powięziowej. Ich skurcz powoduje obniżenie się środka ścięgnistego i uniesienie dolnych żeber, co zwiększa objętość klatki piersiowej powodując wdech. 80% akcji oddechowej powinno być zapewnione przez właśnie ten wzorzec ruchowy, ponieważ dzięki niemu dochodzi do najefektywniejszej wentylacji płuc.
Wadliwe wzorce oddechowe wykształcają się u człowieka pod wpływem stresu, siedzącego trybu życia i braku aktywności ruchowej. Zbyt mały udział ruchów przepony w procesie oddychania prowokuje przeciążenia mięśni szyi co może objawiać się bólami głowy, karku i kończyn górnych. Wyraźny rytmiczny ruch opadania i unoszenia przepony wspiera pracę układu trawiennego i gwarantuje naturalną stymulację gruczołów hormonalnych jamy brzusznej (kora nadnerczy, trzustka, okrężnica).
W wyniku zbyt dużego napięcia przepony mogą wystąpić dolegliwości symulujące bóle wątrobowy lub żołądka, a także zastoje krwi żylnej i obrzęki w dolnej części ciała. Ze względu na liczne połączenia z okolicznymi mięśniami pleców, wiele dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa znajduje swoją przyczynę w patologicznej pracy przepony. Unerwienie przepony pochodzi z segmentów szyjnych kręgosłupa, stąd urazy tej okolicy są tak nie bezpieczne dla życia.
Rola przepony w utrzymaniu życiodajnego oddechu jest nie do przecenienia. Przy pomocy urządzenia diagnostycznego biofeedback RSA odkryto, że rytm skurczów przepony jest zsynchronizowany z rytmem fal mózgowych. W wyniku silnych reakcji emocjonalnych może dojść do rozstrojenia rytmu skurczowego przepony, co jest bardzo widoczne u płaczących dzieci zanoszących się szlochem.
Reakcja ta pojawia się również u osób dorosłych pod wpływem gniewu lub stresu negatywnie wpływając na kondycję serca „targanego emocjami” i brutalnie podrzucanego przez nieharmonijnie pracującą przeponę. Głębokie oddychanie uspokaja ciało i wycisza umysł. Każda emocja znajduje swoje odzwierciedlenie w sposobie naszego oddychania – „duszenie uczuć” jest przeciwieństwem „życia pełną piersią”.
Nie bez przyczyny każdy zna biblijny opis aktu stworzenia człowieka w którym Bóg wziął kawałek gliny i tchnął w nią życie – dlatego wdychanie możemy traktować jako synonim inspiracji (łac. spiro, spirare – oddychać).
Przepona ma poważny wpływ na całokształt naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego (gr. Psychein – oddychać), dlatego warto zadbać o jej właściwą kondycję.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12