Zainspirowani tygodniem z naszymi pacjentami postanowiliśmy go podsumować ochoczym stwierdzeniem „Fizjoterapeuta Twoim przyjacielem”. Tak, fizjoterapeuta, zwłaszcza ten, który potrafi myśleć, analizować i podchodzić indywidualnie do każdej terapii. Bez wyuczonych schematów, gotowych zestawów działania czy ćwiczeń. W ludzkim ciele to co „gotowe” nie działa albo działa z przypadku. Dlatego połączenie badania, analizowania i skutecznego działania potrafi dawać ulgę i pomóc Tobie – Pacjentowi zacząć normalnie funkcjonować.
Z przerażeniem stwierdzam, że zbyt dużo pacjentów, którzy korzystają wyłącznie z fizjoterapii w systemie NFZ często nawet nie ma pojęcia o tym, jak faktycznie fizjoterapia XXIw. może wyglądać. Jeszcze większe przerażenie dotyka mnie kiedy słyszę od pacjenta, że od ponad roku walczy np. z bólem biodra, przez ten czas nie przespał praktycznie żadnej pełnej nocy, jest non stop na środkach przeciwbólowych, a rehabilitacja nie przynosi efektów mimo kilkukrotnych serii zabiegów. Lekarze rozkładając ręce zalecają kolejne przeciwbólowe, nie szukając nawet innej drogi rozwiązania. „W tym wieku (60lat) w końcu musi boleć”, rzec można pora umierać…
Szczęśliwy traf, jeśli ktoś podpowie cierpiącemu, że… Oprócz super zabiegów, dzięki którym nie dostał cudownego ozdrowienia może jeszcze spróbować prawdziwej fizjoterapii. I wtedy zaczyna się moment, kiedy fizjoterapeuta przestaje się dziwić, a tym samym zaczyna robić to pacjent. „Jak to możliwe, że ból zmniejszył się na tyle, że normalnie funkcjonuję, śpię???”. Tę stronę zdziwienia lubimy znacznie bardziej. Medżik
Takich przypadków jest mnóstwo. Po opiniach wielu pacjentów mogę powiedzieć, że kiedy pacjent w końcu trafia w odpowiednie ręce zaczyna widzieć i doceniać zawód fizjoterapeuty. Bo przecież dopiero Pan/Pani powiedziała mi skąd się biorą moje dolegliwości bólowe, dlaczego mam ograniczenie ruchomości, co sprawia, że nie potrafię normalnie funkcjonować. Pacjent zauważa, że w końcu jest jakiś skuteczny sposób.
Pochłanianie tony tabletek przeciwbólowych albo korzystanie z oferowanych przez lekarzy blokad, które maskują tylko przyczynę problemu zaczyna być bezsensowne. Fizjoterapeuta dba też o to, żebyś sam potrafił radzić sobie ze swoimi problemami. Mówi o ergonomii pracy, w życiu codziennym, autoterapii. Koryguje i daje wskazówki co do nawyków siedzenia, wstawania, dźwigania i innych przydatnych informacji.
Tutaj najważniejsze jest to, że efekty pracy tak naprawdę budują przekonanie, że jesteśmy pomocni i niejednokrotnie w pierwszej kolejności przy kolejnych epizodach bólowych ten pacjent zwróci się do nas. Możemy biadolić dalej, że nie ma współpracy między fizjoterapeutami a lekarzami albo jeśli jest to w znikomej ilości przypadków. My, gdy jest potrzeba odsyłamy pacjenta do lekarza odpowiedniej specjalności. W drugą stronę bywa różnie, ale… Ostatecznie to zadowolenie Pacjenta i jego samopoczucie weryfikuje.
Do czego dążymy w tym poście?
Do tego, że fajnie jest być fizjoterapeutą. Pomagać, stawiać na nogi, wyciągać z bólu. Ogrom satysfakcji gwarantowany dla obu stron, oczywiście jeśli Twoja praca jest Twoją pasją. W naszym wypadku to zdecydowanie to
Mam nadzieję, że niezdecydowanym Pacjentom, którzy może mają obawy/opory przed pierwszą wizytą (nie mówimy tu o przychodni ) damy impuls do spróbowania. W razie potrzeby służymy pomocą z namiarami na kogoś sprawdzonego w zasadzie z każdego rejonu Polski.
Tymczasem nam pozostaje dalej promować nasze działania w szerszym świetle niż studenckie podręczniki przewidują. I każdy fizjoterapeuta również powinien.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13