Są to nawracające skręcenia stawu skokowego, do których dochodzi w wyniku rozległego urazu, nieprawidłowego postępowania terapeutycznego, nieprawidłowego wygojonego uszkodzonego układu więzadłowo- torebkowego lub nadmiernej elastyczności torebkowej.
Tu należy przypomnieć, że skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęstszych urazów nie tylko na boisku, ale także w życiu codziennym. Dodatkowo jest to uraz bardzo często bagatelizowany i niedoleczany, co może, powodować bardzo poważne konsekwencje.
Do skręcenia stawu skokowego może dojść zarówno po stronie bocznej jak i przyśrodkowej.
Najczęściej stosowanym podziałem skręceń jest trzystopniowy podział wg American Medical Association:
I stopień - naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej
II stopień - naciągnięcie i naderwanie więzadeł i torebki stawowej
III stopień - całkowite rozerwanie więzadeł
Jakie są objawy?
Dolegliwości bólowe, obrzęki oraz odczucie niepewności podczas aktywności ruchowej, a u niektórych nawet podczas chodu.
Nasilenie objawów jest związane ze stopniem uszkodzenia. Przy I stopniu uszkodzenia pacjent z reguły nie odczuwa niestabilności, ale II i III stopień może pojawić się niestabilność, która objawia się nieprawidłowym zakresem ruchu( nadmiernym). Pacjent nie panuje nad tym i określa to najczęściej tzw. uciekaniem kostki.
Jakie są konsekwencje?
Nawracające skręcenia mogą doprowadzić do powolnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych, z upośledzeniem funkcji kończyny i w konsekwencji także urazów innych stawów.
Leczenie:
Leczenie zachowawcze jest ukierunkowane na modyfikację aktywności ruchowej, doborze ortezy oraz specjalistycznej rehabilitacji.
Jeśli to nie pomaga wykonuje się stabilizację poprzez rekonstrukcję więzadła strzałkowo-skokowego oraz strzałkowo –piętowego.
Pamiętajmy o tym, że stopa jest podstawą szkieletu i całego aparatu ruchu, więc jeśli dotyczy Cię ten problem, nie ignoruj go. Zapraszamy do naszej poradni stopy, zostaniesz dokładnie zdiagnozowany, a jeśli będziesz potrzebował dobierzemy Ci stabilizator i zrobimy odpowiednie wkładki do butów. Nasi rehabilitanci pomogą Ci pozbyć się bólu, obrzęku i wysięku. Wzmocnimy Twoje mięśnie, a także dowiesz się jak ćwiczyć czucie głębokie odpowiedzialne za balans i napięcie tkanek podczas ruchu.
Naszym celem jest nie tylko by pomóc Ci pozbyć się skutków przebytego urazu, ale także profilaktyka kolejnych.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12