Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Czy każdy z nas powinien mieć swojego fizjoterapeutę?
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-05-29, 14:53   Czy każdy z nas powinien mieć swojego fizjoterapeutę?

„Mój fizjoterapeuta”, czyli kilka słów o profilaktyce.

To pytanie nurtuje mnie już od dawna: dlaczego każdy z nas posiada przypisanego od dziecka lekarza rodzinnego, pielęgniarkę, połowa społeczeństwa (ta piękniejsza i mądrzejsza) nawet położną, mamy swojego ulubionego stomatologa, kardiologa, ginekologa, a nie odwiedzamy regularnie dobrego fizjoterapeuty?

Dlaczego ten zawód (również medyczny) jest tak niedoceniany aż do momentu, kiedy ból zmusza Nas do wzięcia zwolnienia w pracy lub długotrwałego leczenia? Czy to nie fizjoterapeuta jest specjalistą, który ma największą wiedzę dotyczącą biomechaniki Twojego ciała?

Czy to nie on jest w stanie znaleźć anatomiczne i funkcjonalne nieprawidłowości Twojego układu ruchu zanim zaczną one skutkować powstaniem bólu lub kontuzją podczas uprawiania sportu? Dużo pytań, jedna prawidłowa odpowiedź: PROFILAKTYKA.

Potrafimy zadbać o prawidłowe wyniki krwi poprzez coroczne rutynowe badania, zdrowy uśmiech numer 5 poprzez regularne (znienawidzone!) wizyty u zaufanego stomatologa, kontrolowaną ciążę lub jej kontrolowany brak dzięki ulubionemu ginekologowi. Dlaczego nie dbamy o swój kręgosłup, kolana i inne stawy w najprostszy możliwy sposób: regularne wizyty kontrolne u profesjonalistów w tej dziedzinie?

Jak wygląda zdrowy kręgosłup?

Od dobrych kilku lat jestem fizjoterapeutą i musisz mi uwierzyć na słowo, zdrowy kręgosłup widziałem tylko kilka razy i nigdy nie była to osoba po 10 roku życia! Owszem, istnieje coś takiego jak badania przesiewowe w szkołach podstawowych, więc po krótce o nich.

Badania te wykonywane są u dzieci w wieku około 8 lat przez „wykwalifikowanego” lekarza (prawdopodobnie dorabiającego na emeryturze) oraz pielęgniarkę, nie mających zielonego pojęcia o prawidłowym ruchu. Przeprowadza się je w następujący sposób: stajemy na wagę-za chudy (matka pewnie głodzi), wzrost- w moim przypadku za wysoki, skłon do przodu, trzy przysiady, wyrok: skolioza lub jej brak.

Następnie Ci, u których sprawne oko lekarza specjalisty wychwyciło nieprawidłowości dostają polecenie uprawiania pływania w celu wyprostowania kręgosłupa (korektywę, która również miała podobną skuteczność już wycofano ze względu na oszczędności w oświacie). W jakim celu się to robi? Ja również nie mam pojęcia. O swoim organizmie nadal nie wiemy nic oprócz tego, że chłopaki z klasy śmieją się z Nas, że jesteśmy krzywi.

Profilaktyka.

Prawidłowa PROFILAKTYKA rozpoczyna się od pierwszych miesięcy życia. Mamy szczęście żyć w czasach, w których Nasze dzieciaki oprócz niesamowitej technologii i możliwości rozwoju osobistego mają również możliwość korzystania ze specjalistycznej ochrony ich zdrowia. Potrafimy wydać 5000 w gotówce na nowego laptopa dla dwunastoletniego syna, a nie dbamy o to jak siedzi przy nim na krześle. Jestem pewny, że ze swojego kręgosłupa na pewno będzie korzystać zdecydowanie dłużej.

Bardzo wielu moich pacjentów przyprowadziło swoje dzieci na rehabilitację dopiero po tym, gdy sami trafili do mnie z bólem kręgosłupa. Dlaczego? Ponieważ dopiero wtedy zostali uświadomieni jak tragiczne mogą być skutki zaniedbania prawidłowej postawy w dzieciństwie. Niestety, najpierw sami musieli się o tych skutkach przekonać na własnej skórze (kręgosłupie). Czy nie zdrowie Twojego dziecka jest najważniejsze? PAMIĘTAJ! Oprócz zębów i wykształcenia pomyśl również o Jego postawie i prawidłowym rozwoju fizycznym!

Pomyśl o sobie.

Co z osobami już dorosłymi? Tu również PROFILKTYKA odgrywa kluczowe znaczenie. Ja jestem szczęściarzem, należę do niewielkiej grupy społeczeństwa mających wysoką świadomość swojego organizmu i jego deficytów, z którymi toczę codzienną walkę poprzez trening stabilizacji.

Ty niestety jesteś w gorszej sytuacji, ale jeśli podejdziesz do tego w racjonalny sposób również będziesz w stanie zapobiec lub zmniejszyć ból już istniejący. Używasz swojego układu ruchu od 10 (wersja dla osoby starszej lub miłośnika miękkiej kanapy) do 18 – 20 h na dobę (wersja dla Warszawiaka).

Zadbaj o jego prawidłowe funkcjonowanie badaniami profilaktycznymi u fizjoterapeuty. Zwalczaj problem w zarodku, a Twój organizm podziękuje Ci za to sprawnością i ruchem bez bólu do późnej emerytury. Przecież o to Nam wszystkim chodzi, prawda? Wybierz swojego (dobrego!) fizjoterapeutę i odwiedzaj go regularnie, przynajmniej dwa razy w roku. On również tak, jak inni specjaliści z zakresu medycyny potrafi zadbać o Twoje zdrowie.

z fizjologika.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB